PROFESSOR Dr. JOACHIM 60 JAAR H. J. L. SNELDERS t L. H. VAN ROOYEN t Beëindiging lidmaatschap en teruggave waarborgsom 10 Prof. Dr. Joachim, directeur van de Zeiss-lkon A.G., is op 3 December 60 jaar geworden. Men kan het dezen levenslustigen en prettigen man niet aanzien, dat hij dezen leeftijd reeds bereikt heeft. Uiterlijk en in zijn werk staat hij nog in de volle kracht van het leven. Prof. Joachim heeft in Berlijn en Göttingen ge studeerd en werd daarna assistent in het Mine- ralogisch Instituut te Göttingen, alwaar hij zich vooral met kristal-optiek bezig hield. Hij maakte vele studiereizen naar het buitenland, speciaal naar Frankrijk, en werd eenige jaren later wetenschap pelijk leider van het Instituut voor Militaire In strumenten A. R. Hahn", te Kassei. Hier was hij de toonaangevende man bij de ontwikkeling van den arstandsmeter. Tijdens den wereldoorlog groeide het bedrijf van enkele honderden arbeiders tot een fabriek met meer dan 2000 man personeel. Reeds tijdens den wereldoorlog werd het Insti tuut veranderd in een A.G. en enkele jaren daarna kwam een fusie tot stand met de Goerzwerken te Berlijn. Na den wereldoorlog stond Prof. Joachim voor de moeilijke taak de fabriek weer op vredes-producten in te stellen en zoo ontstonden de Hahn-sloten (nu Zeiss-lkon-sloten). Prof. Joachim is degene ge weest, die den stoot gaf aan de ontwikkeling en de fabricatie van cinematografische opname- en weergave-apparaten. De Hahn I en II, en de Hahn-Goerz-apparaten zijn hier te lande goede bekenden en ook nu nog draaien vele theaters met deze toestellen. Hij werd mede-oprichter en bestuurslid van de ,,Kinotechnische Gesellschaft" en beijvert zich voor de wetenschappelijke zijde van de constructie van de cinematografische appa raten. Talloos zijn zijn artikelen en voordrachten over dit onderwerp. In 1928 verscheen van zijn hand o.a. het cinematografische studieboek ,,Die Kinematographische Projektion". In 1926 kwam er een fusie tot stand tusschen de Ica-, Ernemann-, Goerz-, Hahn- en Contessa- Nettel fabrieken, die vereenigd werden tot de Zeiss-lkon A.G. te Dresden. Prof. Joachim werd toen directeur van de Ica-fabrieken in Dresden, waar hem een nieuwe taak wachtte, nl. de stichting en uitbreiding der wetenschappelijke laboratoria. Wederom moest hij zijn aandacht richten op voor hem volkomen nieuwe gebieden, zooals de geluids film en de televisie. De Zeis-lkon A.G. heeft het voor een groot deel aan dezen jubilaris te danken, dat zij een vooraanstaande positie inneemt op verscheidene nieuw ontgonnen wetenschappelijke gebieden. In 1934 werd Dr. Joachim lector in de cinematografie aan de Dresdener Technische Hooge- school en kort daarop werd hij tot professor be noemd. Wij besluiten met den wensch, dat Zeiss-lkon nog lang gebruik moge maken van de veelzijdige kennis van zijn bekwamen directeur. Op 18 November is door een noodlottig ongeval om het leven gekomen de heer H. J. L. Snelders, exploitant van de Hollandia Bioscoop op den Haar lemmerdijk te Amsterdam. Hoewel de heer Snelders een der weinig op den voorgrond tredende bioscoopexploitanten was, be hoorde hij tot de oude garde in het film- en bio scoopbedrijf en is ongeveer twintig jaren een trouw lid van den Bond geweest, al dien tijd onveranderd als eigenaar van dezelfde bioscoop. Namens den Nederlandschen Bioscoop-Bond is aan de echtgenoote en kinderen van den overledene hartelijke deelneming betuigd. Na een langdurige ziekte is te Amsterdam over leden de heer L. H. van Rooyen, in leven Secretaris van het R.K. Kerkbestuur van de H.H. Nicolaas en Barbara, welk bestuur de bioscoop „Huize de Liefde" te Amsterdam exploiteert. Namens den Bond is aan het Kerkbestuur en de familie van den heer Van Rooyen hartelijke deel neming betuigd. Wegens verlies van de vereischten voor het lidmaatschap van den Bond is het lidmaatschap beëindigd van de N.V. Handelmaatschappij Trans formatie „Firn Film" te 's-Gravenhage (filmverhuur kantoor). In verband met de liquidatie van den door voornoemde N.V. bij den Bond gedeponeerden waarborg, worden de leden uitgenoodigd, eventueele vorderingen op deze vennootschap uiterlijk binnen acht dagen na het verschijnen van dit Orgaan bij het Bureau van den Neder landschen Bioscoop-Bond in te dienen.

Officieel Orgaan | 1941 | | pagina 12