OFFICIEEL ORGAAN BIOSCOOPBOND EEN JAAR VAN HARD WERKEN NEDERLANDSCHEN REDACTEUR: J. G. J. BOSMAN AMSTERDAM I Dezen keer is de eigene beteekenis, welke de jaarwisseling steeds opnieuw voor ons heeft, teloor gegaan in den baaierd van gebeurtenissen, welke zich snel en beslissend aan de wereld voltrekken. De wisseling van oud en nieuw was als een aflos sing van de wacht in het donker; plechtig en toch onopvallend, zonder fanfare, zonder vertoon. En het wachtwoord, op gedempten toon gesproken, had een onheilspellenden klank: strijd tot het einde toe, den heelen aardbol overHet oude jaar is af gemarcheerd als een krijgsman in volle wapen rusting; het nieuwe heeft zich thans geposteerd als schildwacht van den tijd aan de poort van het groote complex onzer zoozeer verstoorde samenleving. Reeds het vorig jaar schreven wij te dezer plaatse, dat we den drempel van een anderen tijd hadden overschreden. Vooralsnog heeft deze alles van het onoverzichtelijke eener stad in opbouw. Wij huizen als het ware in noodwoningen en wij zoeken tusschen het puin naar nieuwe wegen, nieuwe mogelijkheden. Wel is waar worden wij in ons werk belemmerd door den huiveringwekkenden strijd, welke over ons hoofd heen wordt uitgestreden, wel is waar beleven wij al de ontberingen, al de ongemakken van een overgangstijd, doch rotsvast staat onze overtuiging, dat de wereld van morgen van andere, betere makelij zal zijn dan die van gisteren. Daarom is het eigen en gemeenschappelijk belang, dat ieder op zijn manier medewerkt aan de voltrekking van deze metamorphose. Wij zullen dit hebben te doen, ook nu, ondanks belemmeringen en beperkingen. Bij de samenstelling van een jaaroverzicht over den gang van zaken in het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf staan ons natuurlijk het eerst voor oogen de vele beperkingen, die de oorlogstoestand met zich medebrengt. Zoo zijn daar de verduiste- ringsmaatregelen, het gebrek aan verkeersmiddelen, de vervroegde sluitingstijd, het gering aantal films en de nieuwe lasten, welke dit bedrijf aan de reeds bestaande heeft toegevoegd gekregen. Hiertegen over staat echter dat de teruggang in het bezoek zich niet in die mate heeft voortgezet, als menigeen onder ons aanvankelijk had gevreesd. Stellig is de bloei, waarin dit bedrijf zich najaren van strijd den laatsten tijd mocht verheugen, nog niet terugge keerd, doch de inzinking, waaronder het te lijden had, heeft de laatste helft van het jaar gelukkig plaats gemaakt voor een, zij het dan voorzichtig, herstel. Uit de cijfers van de groote steden blijkt zulks nog wel niet. De gemeente Amsterdam bijvoor beeld geeft over de eerste elf maanden van 1941 in vergelijking met 1940 een teruggang in de verkochte entreebewijzen te zien van ca. 30 Blijkens de voorloopige gegevens, waarover wij beschikken, is het totaalbeeld voor het bedrijf echter veel gunstiger (in vergelijking met 1939 bedroeg de achteruitgang van het aantal verkochte entreebewijzen voor het geheele land in 1940 1 6

Officieel Orgaan | 1942 | | pagina 3