VRAAGSTUKKEN OP ALLERLEI GEBIED. Spreker bracht vervolgens de vele moeilijkheden, welke zich voor het Hoofdbestuur openhoopten in herinnering. Er deden zich vraagstukken voor op allerlei gebied van ongekenden aard. Technische voorzieningen moesten getroffen worden, de kolen- voorziening moest geregeld worden, evenals de personeelsvoorziening, de sociale verhoudingen enz. enz. Er was contact noodig met de legerlei ding, met de Departementen, met Volksherstel, met het Roode Kruis, met de Stichting 19401945, met de Voorlichtingsdiensten en met de Beheers- instituten. Spreker deelde mede, dat wij er in het algemeen in mochten slagen bij laatstgenoemde in stantie te bereiken, dat voor het beheer van de zaken, welke dat vereischten, een vakman als ex ploitant naast den beheerder werd aangesteld, waardoor het algemeen bedrijfsbelang belangrijk werd gediend. EENIGE CIJFERS. Spreker vermeldde, dat het Hoofdbestuur niet minder dan 25 maal in 5 maanden vergaderde. Sedert Mei werden 268 agendapunten behandeld. Bovendien moest de arbitrage weer op gang wor den gebracht, alnmede de Ledenraad en de Afdee- lingen, waarlangs de eenige mogelijkheid aanwezig was de leden behoorlijk voor te lichten. Bij dit alles waren de slechts reisverbindingen een groote han dicap. Alle Hoofdbestuursleden hebben dan ook het schier onmogelijke verricht om in hun vergade ringen tot op het laatste oogenblik zooveel mogelijk werk te verzetten, dat dringend noodzakelijk was. Teneinde den omvang der administratieve werk zaamheden te illustreeren, gaf spreker vervolgens eenige cijfers. Op het Bondsbureau vervoegden zich ruim 2000 bezoekers voor persoonlijke besprekingen, hetgeen een vertienvoudiging beteekent van het voor-oor- logsche aantal. 6073 brieven en 29010 gestencilde stukken ver lieten het bureau, hetgeen een drievoud beteekent van den omvang van 1939. Ondanks het feit dat wij de beschikking hadden over twee lijnen, was de telefoon van het Bureau permanent in gesprek. Dat alles geschiedde zonder de faciliteiten van den normalen tijd. Toch is het Bureau in principe weer opgebouwd, zijn de grondslagen voor de admini stratie en het archief weer gelegd en wel volgens de nieuwste eischen. Het apparaat is dus weer ge reed om de leden van dienst te zijn en de ingewik kelde taak van den Bond in alle opzichten uit te voeren. In dit verband legde spreker den nadruk op de groote inspanning, welke de heer Bosman, de verantwoordelijke functionaris, zich heeft ge troost. De heer Bosman heeft zich sedert de bevrij ding werkelijk geen uur rust gegund. De medewer king, welke hij bij zijn werkzaamheden heeft on dervonden van het personeel van het Bureau, is boven allen lof verheven, hetgeen bijzondere aan dacht verdient in verband met de vele klachten, die men soms over de medewerking van personeel ver neemt. De grondslag voor een nieuw en goed ge outilleerd Bondsbureau, dat wij over eenige weken gaan openen, is gelegd. Dezer dagen kunnen de leden een herdruk tegemoet zien van de Statuten en Reglementen, een nieuwe Ledenlijst en tal van bescheiden, zooals Bondsdiploma's enz. DE GROOTE LIJN VASTGESTELD. In de veelheid van zaken, die wij hadden te behandelen, heeft het Hoofdbestuur niettemin de groote lijn nauwkeurig vastgehouden. Spreker legde er den nadruk op, dat het Hoofd bestuur zeer attent is op de regeling van de ver houding tusschen de overheid en de organisatie, op de aanpassing van de organisatie aan de verander de omstandigheden en op de bewustwording van de bedrijfsgenooten van hun verantwoordelijkheid en hun taak onder de huidige omstandigheden. Spre ker was van oordeel, dat wij meer dan ooit het geval is geweest, begrip moeten toonen voor de cultureele beteekenis van de film. Spreker zag hier een taak van het Hoofdbestuur om de wenschen van de overheid in overeenstemming te brengen met de bedrijfsbelangen. Evenwel zal er ruim baan moeten worden gelaten voor het particuliere initia tief en zal er begrip moeten zijn voor de specifieke eigenaardigheden van het bedrijf. Ook de taak van het Bureau zal een geheel an dere zijn dan in het verleden. Spreker achtte het een prettige ervaring voor het Hoofdbestuur, te weten, dat het Bondsbureau vertouwen geniet en dat de overheidsinstanties waarde hechten aan zijn adviezen. Er staat óns nog zeer veel werk te wachten, aldus spreker, en een groote taak is voor ons weggelegd. Hierbij worden wij belemmerd door ongekende moeilijkheden. De overheid heeft haar eigen inzichten .waarmede wij voortdurend reke ning hebben te houden. Spreker was van oordeel, dat de kwestie van de Nederlandsche filmproductie onherroepelijk aan de orde zal komen en dat het bedrijf haar niet zal kunnen negeeren. Namens het Hoofdbestuur deed spreker een be roep op de bedrijfsgenooten zich in alle opzichten te wenden tot het Hoofdbestuur en niet tot alle mogelijke instanties buiten het bedrijf. Dit kan slechts verwarring scheppen, terwijl uiteindelijk de zaken toch bij het Hoofdbestuur terugkomen. Dan heeft men vaak prestigekwesties geschapen, welke het optreden van het Hoofdbestuur bemoei lijken, dikwijls tot schade van de betrokken leden. Het Hoofdbestuur heeft steeds een open oog gehad voor de brandende kwesties op de inter nationale markt en het wenscht niet te vergeten, dat de moeilijkheden met een aantal Amerikaan- sche ondernemingen mede een gevolg zijn van het Koninklijk Besluit E 84. Spreker gaf als zijn oor- 8

Officieel Orgaan | 1945 | | pagina 10