zal zijn niet alleen „niet vergeten", maar vooral te willen leeren.uit datgene, wat achter ons ligt. De bittere ervaringen hebben ons verstand gewet, brachten ons tot helderder inzicht en deden ons het filmwezen beschouwen, als een geheel ons volk rakend belang. Daarom, Mijne Heeren, hebben wij U verzocht ons te doen deelen in Uwe rijke kennis. Wij be schouwen U als vertegenwoordigers van het Ne- derlandsche Volk, niet als grootst gemeene deeler van den volkssmaak, maar als volwaardige Neder landers, bevoegd tot oordeelen, begaan met de nooden van ons vaderland en begaafd met parate kennis en gave des onderscheids. De adviezen, ontsproten aan Uwe beraadslagingen, zullen voor ons de toetssteen zijn voor vele onzer toekomstige besluiten, maar zullen tevens bevrachtend moeten werken tot het nemen van initiatieven. Ten aanzien van het Nederlandsche Filmwezen zij Uwe taak: Een stimuleerende; een coördineerende; een controleerende. Het geven van stimulansen zal bijvoorbeeld kunnen bestaan; in het initiatief nemen tot het uitschrijven van prijsvragen voor scenario's en films; in het aangeven van wegen, om bij de Neder landsche literatoren meer belangstelling te kwee ken voor de film, door hen uit te noodigen over een bepaald onderwerp een scenario te schrijven; in het geven van richtlijnen bij de keuze van onderwerpen, dit mede ter voorkoming van een zijdigheid bij de vervaardiging van Nederlandsche films; door bijvoorbeeld de Nederlandsche filmindus trie rechtstreeks te interesseeren voor door Uw college gewenschte onderwerpen; door in samenwerking met den Bioscoop-Bond en de filmproducenten te Jcomen tot een vorming van een kader van medewerkers bij de film industrie, door het ontdekken van talenten; door het bevorderen van uitwisseling met het buitenland van speciale krachten, op voorwaarde echter, dat de Nederlanders, na hun verblijf bui tenslands, te zijner tijd hun ervaringen in dienst stellen van het Nederlandsch bedrijf; in het bevorderen, dat de producenten zich bij de vervaardiging van films deskundig laten advi- seeren. Uw coördineerende taak ligt ten deele opge sloten in de vorengenoemde werkzaamheden, ten deele ook in de controleerende, bijvoorbeeld door het verplicht indienen van alle filmproductieplan- nen, waa'rdoor eenzijdigheid moet worden voor komen, namelijk het exces, dat op een gegeven moment eenzelfde filmstof gelijktijdig door meer dere producenten wordt behandeld. Uw controleerende taak zal hierop neerkomen, door ernaar te streven, dat geen scenario ter ver filming zal worden aangenomen, vooraleer het door Uw college zal zijn goedgekeurd. Nederlandsche films kunnen door Uw college van een speciale aanbeveling worden voorzien en eventueel na in stelling van een wisselprijs, worden, bekroond. De algemeen adviseerende taak kan bestaan, door wenschen naar voren te brengen omtrent films, die een speciale verspreiding verdienen, in apart te organiseeren voorstellingen of theaters; daaren boven verwelkomt het Hoofdbesuur ieder advies van Uw college, ook ongevraagd, ten aanzien van de cultureele verheffing van het bedrijf. Zoo zal Uw college ook zijn aandacht dienen te schenken aan de critiek en de pers, de reclame en adver tenties. Het aankweeken van belangstelling voor de goede film, speciaal de Nederlandsche film, zij een van de hoofddoeleinden van Uw taak. Wij hopen, dat het U mogelijk zal zijn ten minste eens per maand te vergaderen; het Hoofd bestuur zal dan gaarne afschrift der desbetreffende notulen ontvangen. Uw college zal aan het Hoofd bestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond voorstellen doen,.met betrekking tot het oprichten van een filminstituut ter bevordering van de be oefening der aesthetica en der filmwetenschap, zoo mogelijk door oprichting van een bijzonderen leerstoel. Ik heb mij laten verleiden, Mijne Heeren, de taak van Uw college nader te specificeeren. Meent echter niet, dat ik hierdoor Uwe taak heb willen beperken. U zult zelf, arbeidende in volle vrijheid, den juisten vorm en werkwijze hebben te vinden. De instelling van dit college is geen sprong in het duister, maar de consequentie van rijpelijk over wogen motieven, al ontveins ik mij niet, dat door de oprichting alleen alle problemen reeds een op lossing gevonden zouden hebben, speciaal die pro blemen, wier bestaan wij allen op dit moment nauwelijks kunnen bevroeden. De financiering geschiedt natuurlijk van Bonds- wege. Speciale diploma's voor het bezoeken der bedrijven zullen Uwen leden ter beschikking ge steld worden. De kolommen van ons officieel Or gaan staan voor Uwe mededeelingen open. Mijne Heeren, alvorens te eindigen, sta mij toe, de hoop uit te spreken, dat het Uw college gegeven moge zijn, veel en nuttig werk te verrich ten voor de richtige ontwikkeling, speciaal voor het Nederlandsch element in het filmprogramma, dat Uw college niet alleen ons allen het schoone zal doen kennen en ondergaan, maar ook het scheppen van het „schoone" zal bevorderen om ons Volk door de kennis van het werkelijke schoone te brengen tot het waarachtige „goede".

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 8