ITALIË RUSLAND ZWITSERLAND landsche, als Fransche films vertoond worden. De regelingen zijn getroffen voor den duur van twee jaren; na dien tijd zal elke beperking worden opgeheven, indien er dan van de dertien weken minstens gedurende vijf weken Fransche films vertoond worden. In het accoord wordt nader omschreven, dat deze speciale maatregelen thans genomen zijn om de Fransche filmindustrie weer op de been te helpen. Eenige Amerikaansche firma's, en wel in hoofd zaak de „Universal Films", zullen Fransche films gaan vervaardigen in samenwerking met de Fransche firma's. De Amerikanen zullen met de leiding belast worden. FILM-PROBLEMEN De Italiaansche regeering wijzigt haar houding ten opzichte van de film-quota. Nu het quotum van Amerikaansche films op 140 is bepaald en Enge land en Frankrijk toestemming vragen om elk 70 films in te voeren en het aantal in te voeren films uit Rusland en andere landen op 60 wordt ge schat, valt het te voorzien, dat de Italiaansche markt overstroomd zal worden door buitenland- sche producten meer dan dit land gebruiken kan. Hieruit valt te concludeeren, dat het beter zou zijn om den import niet te limiteeren, maar den Italiaanschen exploitanten toe te staan uit de vele selecties een keus te doen. De Italiaansche film-producenten en verhuur ders hebben gevraagd om: een regeeringsvoor- schrift, dat aan de films van de eigen industrie een vertooningstijd in alle Italiaansche bioscopen zal waarborgen van 90 dagen per jaar, waarbij het product in gelijke gedeelten iedere drie maan den toegewezen wordt; een soortgelijke overeenkomst met die landen, welke beperkingen hebben opgelegd aan den in voer en vertooning van Italiaansche films; een overeenkomst met de door de regeering beheerde Nationale Organisatie van de Filmin dustrie, welke eischt, dat alle Italiaansche films 120 dagen per jaar vertoond moeten worden. BIOSCOPEN WORDEN DRUK BEZOCHT In de Sovjet-Unie zijn thans ongeveer 15426 bioscopen, die regelmatig films vertoonen. Het aantal bezoekers in 1945 wordt op 525.000.000 geschat. Thans bestaan plannen om nog 5000 nieuwe bioscopen in te richten. Rusland beschikt over 16 filmstudio's. OOK ZWITSERLAND HEEFT THANS EEN BESLUIT „SMALFILMS" Op de Algemeene Vergadering te Bern van 26 Maart 1946 heeft de Zwitsersche Bond van Filmverhuurders het volgende besluit genomen: „Het is den leden van den Zwitserschen Bond van Filmverhuurders verboden om een normaalfilm te contracteeren, indien de ver- kooper zich niet formeel verbindt, dat, tijdens den geheelen duur van de licentierechten, deze film niet in een ander breedte-formaat of in een andere versie aan derden zal worden af gestaan. Indien in strijd met de aangegane verplich ting een verkooper toch aan derden de betrok ken film in een ander breedte-formaat of in een andere versie afstaat, dan wordt deze film „verboden" verklaard, op grond van de ge sloten overeenkomsten tusschen den Zwitser schen Bond van Filmverhuurders en de twee Bonden van Zwitsersche bioscoop-exploitan ten, waarbij alle bioscoop-exploitanten van ge heel Zwitserland zijn aangesloten. Vanaf dien tijd mag deze film niet meer ge distribueerd of vertoond worden in welk for maat of in welke versie dan ook, door de leden van de reeds genoemde vakverbonden." Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond heeft reeds op 17 Juni 1935 een ongeveer gelijkluidend besluit genomen, het: Be- drijfsbesluit inzake zoogenaamde „Smalfilrns", dat als volgt luidt: A. „De leden van den Nederlandschen Bioscoop- Bond, die zich de rechten op een normaal breedte-formaat van een film hebben verze kerd, zijn gehouden zich daarbij tegelijkertijd diezelfde rechten te verzekeren op het smal- breedteformaat van die film, wijl, zoodra een film ter vertooning in een theater van een lid van den Nederlandschen Bioscoop-Bond is verhuurd, de verhuurder gehouden is er te genover den Nederlandschen Bioscoop-Bond voor in te staan, dat zonder de schriftelijke toestemming van het Hoofdbestuur, geen smal- breedteformaat van die film in Nederland ver krijgbaar zal zijn, dan bij den verhuurder en dus ook niet in Nederland zal worden ver- 12

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 13