Secretaris werd toegevoegd de Heer H. W. Ha- genberg. Gezien de tijdsomstandigheden, waarin de Tech nische Commissie werd opgericht, had zij zich tot eerste doel gesteld de bioscopen in technisch op zicht weer op te bouwen en te vervolmaken. Dit was geen gemakkelijke taak. De zeer geringe hoe veelheid bioscooptechnisch materiaal, welke be schikbaar was, moest zoodanig verdeeld worden, dat daarmede in de eerste plaats de meest geha vende installaties zoo spoedig mogelijk weer bruik baar gemaakt konden worden, terwijl voorts voor komen diende te worden, dat er bioscopen wegens gebrek aan onderdeelen en/of voor het geven van voorstellingen benoodigde materialen, niet in be drijf gesteld konden worden. Het moge den leden van de Technische Com missie voldoening schenken te weten, dat door hun regelend optreden in deze een ernstige stag natie in het bedrijf voorkomen kon worden. Voor een vlotte afdoening werd een uitgebreid administratief systeem opgebouwd, hetwelk alle leveranties, van complete installaties tot het klein ste onderdeeltje toe, registreerde en controleerde. Een distributie-stelsel werd ontworpen en in prac- tijk gebracht, waarb'j de medewerking van de voornaamste handelaren in bioscoop-technisch materiaal werd ingeroepen en verkregen. Deze leveranciers namen hierdoor echter tevens de verplichting op zich, om, zonder schriftelijke toe stemming van de Technische Commissie, geen enkel onderdeel, toestel of ander voor filmpro jectie bestemd artikel af te leveren. Den leden werd medegedeeld, dat zij voor het verkrijgen van technische artikelen, een schrif telijke aanvrage onder vermelding van hun leve rancier bij de Technische Commissie moesten in dienen. Dank zij deze duidelijk omlijnde en scherp door gevoerde maatregelen werd bereikt, dat alle bio scopen weer spoedig draaiden, terwijl tevens voor komen kon worden, dat het zoo schaarsche ma teriaal in den zwarten handel terecht kwam. Zoo werden ook steeds de beschikbare nieuwe en gereviseerde complete installaties of losse ma chines op aanwijzing der Technische Commissie naar die plaatsen gedirigeerd, waar zij het drin gendst noodig waren en het grootst nuttige effect sorteerden. Met de verschillende Rijksbureaux stond en staat de Technische Commissie voortdurend in verbinding. Zoo groot is ook van deze zijde het vertrouwen in de commissie, dat aanvragen voor in bioscopen te gebruiken materiaal, welke bij deze officieele instanties binnenkomen, eerst in behan deling worden genomen na voorzien te zijn van een door de Technische Commissie daarop aange bracht gunstig advies. De Technische Commissie heeft ook een open oog voor de technische ontwikkeling in het buiten land, welke met belangstelling door haar gevolgd wordt. Ter verkrijging van de voor den import benoo digde deviezen voor het aankoopen van verschil lende onderdeelen en apparaten, welke in ons land niet, of nog niet, vervaardigd kunnen worden zooals o.a. koolspitsen, spiegels, objectieven, kof ferapparaten 35 en 16 m.m. wordt voortdurend met de daarvoor bestemde regeeringsbureaux contact gehouden en geconfereerd. Om een duidelijk beeld te krijgen van de nieuw ste technische vindingen op het gebied van de bioscoop- en filmproductie in het buitenland, heeft de Voorzitter der Technische Commissie onlangs eenige oriëntatie-reizen gemaakt naar Engeland en DE MAASBRUGGEN Zweden om zich ter plaatse op de hoogte te stellen en tevens om over de mogelijkheden van eventu- eele aankoopen van projectie-apparaten en studio materiaal te spreken. Thans heeft hij een studie reis naar Amerika en Canada gemaakt. De resul taten van deze reizen zullen spoedig merkbaar worden. Het is wel interessant er hier aan te herinneren, dat voor den oorlog de geheele materie van de bioscooptechniek slechts in 2 artikelen van het Bedrijfsregelement geregeld was. In artikel 21 van de Algemeene Voorwaarden van Verhuur en Huur van Films van den Neder- landschen Bioscoop-Bond, handelende over de „controle op de apparaten en de behandeling der films" wordt te dien aanzien bepaald: „Zoowel de verhuurder als de huurder is ver plicht om te zorgen, dat aan de daartoe door den 17 Détail uit de gelijknamige film van Paul Schuitema

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 18