Bond of door de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders aan te stellen beambten, voor zooverre zulks niet bij wettelijke voorschriften verboden is, op eerste aanmelding dadelijk toegang zal worden verschaft, tot deszelfs showrooms, theaters en/of cabines, ter controleering van den toestand, waarin de cabines, de apparaten en alles wat tot een en ander kan geacht worden te behooren, zich be vinden en van de wijze, waarop de films behandeld worden." Artikel 22 „Verplichting tot het aanbrengen van verbeteringen" voegt hier nader aan toe: „Zoowel de verhuurder als de huurder is ver plicht om te zorgen, dat aan deszelfs cabines en apparaten onverwijld de verbeteringen worden aangebracht, en om aan hunne geëmployeerden de instructies te geven voor de behandeling der films, welke de in het voorgaande artikel bedoelde be- ambte(n) noodig oordeel(t) (en), voor zooverre een en ander naar redelijkheid kan worden ver langd. Wanneer hieraan niet voldaan wordt, kan het Hoofdbestuur tegen hem, die in gebreke blijft, de straf van boycot (in den zin van art. 15 der Sta tuten) uitspreken." Tot na de bevrijding werden deze bepalingen nimmer toegepast. Juist in dezen tijd van wederopbouw trekt het onderhoudsprobleem van cabines en projectie apparaten sterk de aandacht. De meeste apparaten, die in gebruik zijn, zijn verouderd en verkeeren in zoodanigen toestand, dat zoo spoedig mogelijk tot vernieuwing moet worden overgegaan. Als ideaal heeft de T.C. zich gesteld, dat elke cabine, ook die van de kleinste bioscoop, moet worden uitgerust op een wijze, die aan de hoogste eischen van kwaliteit kan voldoen. Dit is natuurlijk niet a bout portant uitvoerbaar. Doch om de ga rantie te verkrijgen, dat de artikelen, die aan de leden worden toegewezen, uitsluitend van prima kwaliteit zullen zijn, heeft de Technische Com missie een 7-tal firma's als z.g. „Erkende Hande laren", als bedoeld in het Bedrijfsbesluit inzake technische apparaten, aangewezen, en wel N.V. Bicker en V. de Roer te Amsterdam, Fa. L. B. Kagenaar te Utrecht, N.V. Kinotechniek te Am sterdam, N.V. Handel Mij Loetafoon te Eindho ven, Nederlandsche Siemens Mij te Den Haag, CV. Soundfleet te Den Haag en Nederlandsche Western Electric N.V. te Amsterdam. Het Hoofdbestuur heeft dienaangaande op ad vies van de Technische Commissie aan den Leden raad een besluit inzake de technische apparaten voorgelegd, hetwelk zonder meer werd goedge keurd. Om als „Erkend Handelaar" te worden toege laten, moeten de desbetreffende firma's aan be paalde eischen voldoen en diverse verplichtingen op zich nemen. Om de kwaliteit van de in den handel zijnde artikelen nog meer op te voeren en ondeugdelijke waar uit te bannen, ligt het in het voornemen van de Technische Commissie binnenkort een keu ringscommissie voor bioscoop-technisch materiaal in het leven te roepen, waarin vooraanstaande technici op cinematographisch gebied zitting zullen hebben. Binnenkort zullen hierover meer gedetail leerde gegevens kunnen worden verstrekt. Inmiddels is de Technische Commissie, dank zij haar tijdig regelend optreden, er reeds toe kunnen overgaan om een aantal kleinere onder- deelen, alsmede belichtings- en projectielampen vrij te geven, zooals dit in circulaire No. 38 dd. 6 Maart 1946 reeds werd medegedeeld. Het is de Technische Commissie een genoegen hieraan thans ook 45 ampère gelijkrichters te kunnen toe voegen. Dit betreft hier echter er zij nadruk kelijk op gewezen gelijkrichters zonder buizen. Gelijkrichter- en ve,^sterkerbuizen vormen nog steeds zeer schaarsche artikelen, welke dus voor- loopig nog via de Technische Commissie moeten worden aangevraagd. Niet alleen echter wordt gezorgd voor uitste kend materiaal, doch ook het onderhoudsprobleem van cabines en projectieapparaten trekt de bij zondere aandacht van de Technische Commissie. Plannen zijn nu in studie om te komen tot een landelijke z.g. onderhoudsdienst, waarbij de groote theaters b.v. eenmaal per maand en de kleine thea ters eenmaal per twee maanden zullen worden geïnspecteerd, ten einde de apparaten te dóen na zien en eventueele kleine reparaties te verrichten en gebreken te verhelpen. Tengevolge van de prijsstijging, die zich overi gens in het geheele bedrijfsleven voordoet, kan reeds gezegd worden, dat de kosten van een der- gelijken dienst thans zeer hoog zullen zijn, waar door de voor den oorlog geldende prijzen dan ook belangrijk overtroffen zullen worden. Vanzelfsprekend is de Technische Commissie ervan doordrongen, dat bij een goed ingerichte cabine ook goede operateurs noodig zijn. Het is de Commissie bekend, dat, de goeden niet te na ge sproken, aan de technische scholing van dit per soneel hier en daar nog wel wat ontbreekt. Boven dien bestaat er een ernstig tekort aan nieuwe geschoolde krachten De Technische Commissie heeft nu reeds maan den geleden het plan opgevat om te komen tot een opleidingscursus voor bioscoop-operateurs. Zij heeft hierbij profijt getrokken uit de ervaringen, die op dit gebied in België en Engeland zijn op gedaan. Het betreft hier immers een instelling, die voor ons land volkomen nieuw is. Ook werd met ver tegenwoordigers van werknemersorganisaties ter zake uitvoerig van gedachten gewisseld. Thans zijn de plannen zoover gevorderd, dat 18

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 19