n BRANDVEILIGE CABINES, door Prof. Dr. E. F. M. van der Held, (Nieuwe spelling). Ieder weet, dat de normale film van een gemak kelijk ontvlambare samenstelling is. Het brandge vaar in de cabine is niet denkbeeldig. Men dient daarom maatregelen te treffen, die er op gericht zijn te voorkomen, dat Ie. de brand buiten de cabine zich kan voort planten. 2e. het publiek iets van de brand en de tegen maatregelen gewaar wordt. (Wel zal in de zaal medegedeeld moeten worden, dat het projectie apparaat defect is geraakt en niet direct hersteld zal kunnen worden, waarbij het publiek verzocht wordt het gebouw te verlaten eventueel met de belofte van restitutie van de entreegelden) en verder maatregelen die er op gericht zijn dat 3e. de brand zo spoedig mogelijk geblust wordt. 4e. het personeel vóór en gedurende de brand en de blussing zo veel mogelijk beveiligd wordt. Wij zullen elk van deze punten nader beschou wen. Het is wel zonder meer duidelijk, dat voor de constructie van de cabine geen brandbare metalen mogen gebruikt worden noch in de wanden, noch in de deuren en luiken; maar ook niet in de vloer en het plafond. Ook moeten toegepaste materialen een hoge temperatuur kunnen verdragen zonder hun draagkracht te verliezen. De oppervlaktempe- raturen komen lang niet zo hoog als de vlamtem- peraturen. Zo zal de oppervlaktemperatuur van een stenen muur na 15 minuten in contact met vlam men van ongeveer 1300°C te hebben gestaan ca 350°C geworden zijn. Wordt de brand op dit ogenblik geblust, dan zal na weer een kwar tier de oppervlaktemperatuur van de muur ge daald zijn op 115°C. Het te gebruiken materiaal moet voldoende gewicht per m2 muuroppervlak hebben, daar de temperatuur anders te snel zou oplopen en de warmte te gauw door de muur zou worden doorgegeven aan door hitte gemakkelijk te beschadigen materialen buiten de cabine. Dit geldt evenzeer voor het plafond en de vloer. De materialen moeten de spanningen die ten gevolge van de grote temperatuurverschillen in de muur optreden, kunnen verduren. Althans de optredende scheuren mogen geen nadelige gevolgen voor de hechtheid van de cabine hebben. De deur dient eveneens van onbrandbaar materiaal gemaakt te worden en ook voldoende gewicht te hebben om dezelfde redenen als bij de muur, b.v. een deur met aan beide zijden een ijzeren plaat, waartussen een zwaar soort materiaal. De deur mag niet ten gevolge van de verwarming gaan klemmen, (uitzet ting met klem in de sponning of kromtrekken rnet klem in het slot) De deur moet naar buiten toe opengaan en een knop hebben van onbrandbaar warmteisolatie materiaal. Zowel voor het voor komen van uitbreiding van de brand als voor de veiligheid van het personeel is het gewenst, dat de vlammen niet bij het openen van de cabinedeur of andere openingen naar buiten slaan. Dit kan voorkomen worden door te zorgen, dat er overal onder-druk in de cabine heerst. Dit bereikt men met een luchtafvoerkanaal boven in de cabine naar het dak. (schoorsteen; het toegepaste materiaal moet aan dezelfde eisen voldoen als de muurmate rialen). Verder zal men de deuropening niet te hoog maken, daar bij een hoge deuropening de vlammen aan de bovenzijde toch naar buiten zou den kunnen slaan. Om paniek te voorkomen mag het publiek van eventuele brand in de cabine niets merken. De licht -en zichtopeningen in de cabine moeten dus ge sloten worden. Om de operateurs en het publiek er aan te wennen verdient het aanbeveling de openingen steeds te sluiten als er geen film draait (automatische sluiting bij stilstand van de film is nog beter). Deze kleppen of schuiven kunnen het best eender uitgevoerd worden als de deuren. Een uitvoering bestaande uit één enkele ijzeren plaatje lijkt ons onjuist. Er tegenaan spelende vlammen zouden het spoedig tot een zo hoge temperatuur verhitten, dat het als een gloeiend voorwerp van uit de zaal te zien zou zijn. Met het oog op pa niek is dit nimmer gewenst. Bevindt de klep of schuif zich aan de zaalzijde van de muur, dan zal de temperatuur niet zo hoog oplopen. In dit geval zou men met een eenvoudiger uitvoering kunnen volstaan. Verder moet de cabine langs gangen en trappen die voor het publiek niet toegankelijk zijn, te bereiken zijn. Behalve eventueel aan te brengen automatisch werkende blusinstallaties, zullen snel blussers zowel in de cabine als er buiten in de directe omgeving aanwezig moeten zijn. De elec- trische installatie moet tevens buiten de cabine in de directe omgeving ervan uitgeschakeld kunnen worden, zodat de operateur, in geval hij geen ge legenheid gehad heeft de installatie in de cabine af te zetten, dit alsnog ogenblikkelijk na het ver laten van de cabine kan doen. De operateur mag, wanneer hij zich bij brand vari zijn normale standplaats naar de deur terug trekt, geen brandhaarden op zijn weg ontmoeten. Zijn standplaats moet zich dus bevinden tussen de deur en het projectieapparaat, terwijl de film- voorraad eveneens aan de van de deur afgewende zijde van de cabine moet opgeborgen liggen. Mijns inziens heeft het zin de in de cabine aanwezige voorraad te beperken tot b.v. het programma voor twee voorstellingen zoals het weekprogramma en dat voor de volgende week of voor een extra voor stelling (film-liga of kindervoorstelling). Men ge- bruike bij de bouw slechts goed gekeurde materi alen. Baksteen, normale betonsoorten, ijzer e.d. behoeven niet gekeurd te worden, maar andere materialen, waarvan men het niet verwacht, weer wel, Er zijn b.v. asbestcementplaten, die bij ver hitting in duizend stukjes uiteenspatten, er is met- selspecie, die door verhitting zijn verband verliest, Men zij dus od zijn hoede. verbonden aan het Laboratorium der Warmte-Sticbting

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 11