deviezen geloof ik niet, dat de leden wat het afge- loopen jaar betreft veel te klagen hebben. Integen deel. Wanneer dit beleid in het komende jaar een weinig strakker gaat worden, kan men op grond van het verleden van goeden wil en bereidheid om het bedrijf te helpen, niettemin overtuigd zijn. Cultureele Advies-commissie Via de instelling eener Cultureele Advies-Com missie van den Bond hebben wij een aantal figu ren, wier namen als kenners van het filmwezen een goeden klank genieten, aan den Bond ver bonden en ons daardoor ten zeerste aan hen ver plicht. Deze Commissie heeft een zeer moeilijke taak, omdat zij een practisch onbetreden en onbe grensd terrein te bewerken heeft. We hebben hier door een schuchtere poging gewaagd om een weinig bij te dragen tot de totstandkoming van een Nederlandsche filmproductie en in het bij zonder tot de verheffing dezer productie en de standing van het bedrijf in het algemeen. Ik hoop van harte, dat, indien het Hoofdbestuur U binnen kort een regeling voorlegt tot garandeering van de vertooning van eenige honderden meters Ne- derlandsch werk op gezette tijden, Gij deze rege ling met welwillendheid zult willen ontvangen, zulks uit hoofde van Uw verplichtingen ten op zichte van de Nederlandsche filmcultuur en mede als een zeer kleine bijdrage, zoo al niet tot verlich ting van de deviezenpositie, dan toch als bewijs van goede wil. Technische commissie Het werk van de Technische Commissie en de leiding van haren Voorzitter, den heer Uges, is gebleken in een zeer groote behoefte te voor zien. Dank zij het in het leven geroepen distribu tiesysteem en den ingespannen arbeid van de tech nische handelaren is het gelukt om de meeste tech nische moeilijkheden, welke aan de heropening van bioscopen en het openen van nieuwe zaken in den weg stonden, te overwinnen. De zwarte han del in bioscoopapparaten is welhaast volledig den kop ingedrukt. De Technische Commissie heeft overeenkomstig het plan, dat reeds tijdens de be zetting door een aantal Uwer was ontworpen, de noodige voorzieningen getroffen om de technische ontwikkeling van het bedrijf in goede banen te leiden. Haar rapport betreffende den import van de voor het film- en bioscoopbedrijf onontbeerlijke materialen, verkreeg de volle instemming van het Ministerie van Handel en Nijverheid met als ge volg een belangrijke deviezentoewijzing voor den vereischten import. Invoervergunningen konden worden verkregen voor camera's, laboratoriumma chines, transportabele projectoren, alsmede voor eenige van de modernste buitenlandsche cabine installaties. Deze laatsten dienen als vergelijkings objecten, ten einde op de hoogte te blijven van de technische vindingen in het buitenland. In op dracht van de Commissie worden thans de cabines van alle bioscopen geinventariseerd. De resultaten van deze inventarisatie zullen den grondslag vor men van het plan om de technische outillage in overeenstemming te brengen met den huidigen stand der techniek. De scholing van het cabine personeel is ter hand genomen door een opleidings cursus voor bioscooppersoneel. Deze cursus is in middels begonnen. Om de vakbekwaamheid van de bestaande operateurs te verbeteren, is de Tech nische Commissie thans bezig in samenwerking met de P.B.NA. te Arnhem een schriftelijken cursus te ontwerpen, welke erop gericht is de in het bedrijf werkzame operateurs de kennis bij te brengen, vereischt voor het verkrijgen van het door den Bond uit te reiken operateursdiploma. De Commissie, die ik voor haren arbeid ten zeerste dank, kwam in 1945 veertien en in 1946 twaalf maal bijeen. Entreeprijzen Groote moeilijkheden ondervonden wij in de afgeloopen maanden bij de vaststelling van de entreeprijzen der bioscopen. Het is aan de taaie volharding van onze vertegenwoordigers, alsmede aan het gezond inzicht van de betrokken ambte naren der Prijsbeheersching te danken, dat wij er ten slotte in geslaagd zijn de zoogenaamde Prijs vaststelling I geaccepteerd te krijgen. Binnen het raam van deze prijsvaststelling zal een door den Minister te benoemen autonome commissie uit ons bedrijf met alle werkzaamheden met betrekking tot de prijsvaststelling worden belast, zoodat wij ook deze voor ons zoo belangrijke aangelegenheid uit de ambtelijke sfeer hebben getrokken. Voor het vertrouwen hierdoor in ons gesteld zijn wij zeer erkentelijk. Nieuwe zaken Ik zou nog vele punten van den Hoofdbestuurs- arbeid in de afgeloopen maanden kunnen memo- reeren, maar ik moet mij beperken. Een bijzondere zorg voor het Hoofdbestuur is geweest de toe passing van het Algemeen Bedrijfsreglement met betrekking tot de vestiging van nieuwe zaken. Niet minder dan 370 aanvragen voor de vestiging van nieuwe, overname van bestaande zaken of exploitatie van nieuwe bedrijfstakken, werden bij het Hoofdbestuur ingediend, waaronder 200 in 1945 en 170 in dit jaar. De condities, die wij heb ben gesteld voor de indiening waren van dien aard, dat een deel zijn aanvragen heeft ingetrok ken. 111 aanvragen konden nog niet worden be handeld, omdat door de betrokkenen de noodige stukken niet werden geproduceerd. Sedert de be vrijding gaf het Hoofdbestuur toestemming tot exploitatie van 107 nieuwe permanente bioscopen, waarvan 64 in 1945 en 43 in 1946; tevens tot exploitatie van twee nieuwe reisbioscopen, twee nieuwe bedrijfstakken van filmfabrieken, ,twee

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 4