ACTIE TEGEN FILMBESCHADIGING De Technische Commissie acht den tijd geko men om het euvel der filmbeschadiging met kracht aan te pakken. Nu wij de grootste technische moeilijkheden waarmede het film- en bioscoopbe- driif te kampen had achter den rug hebben en de middelen beschikbaar komen om de filmapparaten in behoorlijken toestand te brengen, moet het mo gelijk zijn, indien alle leden daaraan medewerken, het beschadigen van films tot een minimum te be perken. Het is een feit, dat de kwaliteit van bioscoop voorstellingen, zelfs bij gebruik van een perfecte technische installatie in de eerste plaats afhanke lijk is van den min of meer gaven toestand der filmcopie. Het is dus de plicht en tevens het belang van alle leden eenerzijds om in hun eigen zaken de zorgvuldige behandeling van het filmmateriaal te verzekeren, anderzijds mede te werken aan de op sporing van de onverantwoordelijke elementen, die de films mishandelen. Men verlieze ook niet uit het oog. dat filmco- pieën slechts met opoffering van schaarsche en kostbare deviezen geïmporteerd kunnen worden en dat derhalve het verbruik van copieën tot een minimum moet worden beperkt. De levensduur van een copie is in de eerste plaats afhankelijk van zorgvuldige behandeling. Het is een schande, dat het nog kan voorkomen, dat nieuwe copieën na een roulement van eenige weken er uitzien alsof zij een halfjaar dag in dag uit zijn vertoond. Het ligt voor de hand, dat elke exploitant om te beginnen zijn operateurs duidelijke instructies moet geven om met het kostbare filmmateriaal heel voorzichtig om te gaan. De projectie-apparaten moeten goed onderhouden en schoongemaakt worden. Aangekoekt filmvuil op draaiende onder- deelen, in het venster of in de doofkamers van de filmtrommels lijdt onvermüdelijk tot ernstige be schadiging van de films. Men controleere op ge zette tijden, of de operateurs in dit opzicht hun plicht nauwgezet vervullen. Grove fouten bij het terugwikkelen van films komen nog herhaaldelijk voor. Ondanks de waarschuwing van de Techni sche Commissie blijken er hier en daar nog cabines te zijn, waar men de films met behulp van een electromotor terugwikkelt. Dergelijke motoren moeten onverwijld uit de cabines worden verwij derd; waar zij bij controle desondanks nog worden aangetroffen, zal met kracht worden ingegrepen. Er zijn ook lieden, die de film bij het terugwik kelen over de kern laten slippen of die de film strook over de tafel of over den grond laten slee pen. Welke gevolgen het slippen van een film strook over de kern van een spoel heeft, kan men maar al te gemakkelijk constateeren aan de begin- en eindstukken van de acten, dié er dan ook meestal zwaar „beregend" uit zien. Straffe con trole van de zijde van de theaterdirectie maakt aan dergelijke wandaden gewoonlijk onmiddellijk een eind. Filmbeschadigingen worden ook vaak veroor zaakt door versleten sprockets, tamboers, druk- rollen, Malthezer kruizen en andere draaiende onderdeden. Er zij nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat verschillende erkende handelaren deze artikelen kunnen leveren en dat de Techni sche Commissie deze onderdeelen heeft vriigege- ven. Laat men dan ook nagaan, of deze onderdee len vernieuwd moeten worden. Zoo noodig kan hierover het advies worden ingewonnen van een der erkende handelaren die de campagne tegen filmbeschadiging van ganscher harte onder steunen. Ondeskundige of slordig gemaakte lasschen kunnen ook tot filmbeschadiging leiden. De beste lasschen worden gemaakt met een speciale film- plakpers. zooals ook gebruikelijk is bij de filmfa brieken. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk ook zonder dit hulpmiddel een behoorlijke lasch te ma ken, maar wij geven de leden dringend in over weging, indien hun onerateurs ondeugdelijke las schen maken, onmiddellijk een plakpers te bestel len en erop toe te zien, dat hun personeel deze steeds gebruikt. Tot zoover de maatregelen, die elk lid in eigen huis moet nemen. Het is natuurlijk van oroot belanq de plaatsen op te sporen, waar filmbescharliqingen aereqeld voorkomen. Als n.1, een haard" eenmaal is ge- localiseprH. dan kan hij onmiddellijk worden op geruimd. De leden kunnen hieraan terdege mede werken door onmiddellijk na aankomst van een film te con<roleeren. in welken toestand de copie verkeert. Heeft een lid ernstige aanmerkingen op den toestand waarin hem het materiaal is qeleverd, dan is hij trouwens inqevolge artikel 18 van de Bon ^voorwaarden verplicht deze bezwaren on- m;dde1l;<k telegrafisch ter kennis van den verh'mr- der te brengen. Laat men z;ch niet tevreden stellen met de gedachte, dat alle filmcopieën toch verze kerd zijn door den Bond; de verzekermgsmaat- schaDpij weigert onvermijdelijk uitbetaling van de schade, indien het gebeurde te wijten is aan grove nalatigheid. Wij verzoeken de filmverhuurders,

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 7