OPENING VAN BIOSCOPEN Onlangs is in een van onze groote steden een nieuwe bioscoop geopend, waarbij zich incidenten hebben voorgedaan, welke niet bevorderlijk zijn voor de waardigheid en den goeden naam van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf. De voor bereiding van de officieele openingsvoorstelling liet heel wat te wenschen over. Er waren talrijke gasten uitgenoodigd, doch plaatskaarten hadden zij niet ontvangen. Dat de voorstelling drie kwar tier later dan was aangekondigd, begon, was zeker niet in het minst toe te schrijven aan het geharre war om voor alle gasten een plaatsje te vinden. Wel was het een raadsel, dat men den bezoekers volop de gelegenheid gaf waar te nemen, dat de inrichting en de afwerking van het theater nog geenszins compleet "was, zonder dat men door gramofoonmuziek of anderszins de aandacht wat afleidde. Wij kunnen n.1. moeilijk veronderstellen, dat men een poging in die richting heeft gedaan door eerst zoowel aan de vrouwelijke als 'aan de mannelijke bezoekers fraaie anjers uit te reiken en deze later van de mannelijke bezoekers weer terug te vorderen. Ook aan het lange wachten kwam een eind, toen de tooneelgordijnen werden geopend en de voor deze feestelijke gelegenheid speciaal uitge zochte redenaar het woord richtte tot de directie van het nieuwe theater en de gasten. Jammer was, dat deze feestredenaar zoo slecht op de hoogte bleek te zijn van het Nederlandsche bioscoop bedrijf en dat de naam van de nieuwe bioscoop hem zoo slecht bekend was. Daarna brak het „moment suprème" van de eigenliike opening aan, dat zou bestaan uit het onthullen van het door een tooneeldecor verbor gen projectiedoek. Dit decor weigerde echter hardnekkig zijn medewerking, zoodat men het ten slotte maar aan twee touwtjes met rol en al naar beneden liet zakken. De niet verheffende plech tigheid van twee zaalknechts, die het decor op hun gemak begonnen op te rollen, werd echter door de meeste aanweziqen niet waargenomen, aangezien zij meer aandacht hadden voor hetgeen behalve het bewuste projectiedoek nog meer werd onthuld, n.1. al datgene wat zich op de tooneel- ruimte ter weerszijden van het projectiedoek be vond en dat men het beste kan omschrijven met een slecht opgeruimd pakhuis. Gelukkig maakte het sluiten van het tooneelgordijn een einde aan deze openingsplechtigheid en kon de voorstelling ben<'nnen. En dat was tevens het begin van allerlei nieuwe nariorheid. Het filmiournaal zweeg in alle talen en ook de nrojectïel^ntaarn was niet heelemaal goed ingesteld. Blijkbaar was men in de cabine druk bezig de juiste opstelling te vinden en kon men over de juiste wijze, waarop dit moest ge schieden, geen overeenstemming bereiken. De zeer luide discussies, die .daarover in de cabine werden gevoerd, drongen zelfs tot in de zaal door. De bezoekers amuseerden zich inmiddels met het imiteeren van het ontbrekende geluid, waarbij het vooral bij een reportage over motorraces een zeer natuurgetrouw effect wist te bereiken. Veel succes oogstte een in het journaal opgenomen rede van een onzer Ministers, wiens geluidlooze mond bewegingen met applaus door de bezoekers wer den beantwoord. Velen slaakten een zucht van verlichting, toen bij het eind van het journaal de voorstelling onder broken werd voor het „optreden" van een jazz- orkest. Daarbij werd gebruik gemaakt van een microfoon, die de halsstarrige neiging vertoonde om ondanks alle inspanning van de medewerkers naar het laagste punt van den standaard af te zakken, Men zou een Nurks moeten zijn om bij zooveel amusement aanstoot te nemen aan een zaalver lichting, die op eigen houtje en natuurlijk op de meest ongelegen momenten aan en uit ging. De pauze met gratis consumpties in de koffie kamer was vóór de meeste aanwezigen een wel kome afwisseling. Zij waren echter minder ver heugd, toen zij zich na de pauze in den foyer van hun zetels verhieven en tot de ontdekking kwamen, dat men vergeten had deze zetels behoorlijk schoon te maken, zoodat vooral de heeren met donkere costuums er gestreept uit kwamen. Gelukkig werd er bü de hierop volqende ver tooning van de hoofdfilm wel geluid geprodu ceerd, maar zoowel de kwaliteit als het klank volume bleken aan groote schommelingen onder hevig te zijn. Soms leek het, alsof de deskundigen in de cabine nu eindelijk de oplossing van beeld en geluid hadden gevonden, maar dat duurde nooit lang. Al heel gauw zakte het geluid af om plotse ling weer tot het gebrul van een storm aan te zwellen. Ook de verlichting van het beeld liet veel te wenschen over. Tenslotte kwam ook aan deze narigheid een einde. Het is niet te veel gezegd, dat de waardigheid en de goede naam van het Nederlandsche bio scoopbedrijf door deze betreurenswaardige ge beurtenissen zijn aangetast. De oorzaak van dit alles is gebrek aan voorbereiding en het gefor ceerd vasthouden aan een eenmaal vastqestelden openingsdatum ondanks tegenvallers, die uitstel van de opening vereischten. Gebleken is n.1.. dat ook nog geruimen tiid na de opening de moeilijk heden niet van de lucht waren eri dat men nog zeer lang gesukkeld heeft met het beeld en het geluid in deze nieuwe bioscoop, hetgeen zeker 8

Officieel Orgaan | 1946 | | pagina 9