INSTALLATIE PRIJZENCOMMISSIE De bij beschikking van Z.E. den Minister van Economische Zaken d.d. 14 Februari 1947 inge stelde autonome Prijzencommissie voor de Biosco pen, welke beschikking, tezamen met de Prijzen- beschikking, in het Officieel Orgaan No. 134 van 20 Februari j.1. werd gepubliceerd, is op 19 Maart j.1. namens den Minister op het Bondsbureau ge ïnstalleerd door den heer Drs. J. H. D. v. d. Kwast, Hoofd van de Afdeeling Diverse Bedrijven van het Directoraat-Generaal van de Prijzen. De Commissie, bestaande uit den heer C. v. Willigen, Voorzitter van den Afdeelingsraad, als Voorzitter en de heeren J. S. Croeze, Voorzitter van de Bedrijfsafdeeling Filmverhuurders, en H. Reimer, ambtenaar van het Directoraat-Generaal van de Prijzen, als leden, de heer W. K. G. van Royen, als plaatsvervangend Voorzitter, en de heeren D. J. van Leen en Drs. W. Brouwer, amb tenaar van het Directoraat-Generaal van de Prij zen, als plaatsvervangende leden, was op deze eerste vergadering voltallig aanwezig. In zijn installatierede releveerde Drs. v. d. Kwast, dat de Prijsbeheersching, die voor eenige maanden den prijsstop had opgeheven voor diverse andere categorieën van openbare vermakelijkheden, gemeend heeft ten aanzien van de bioscopen hier toe niet te moeten overgaan. De bioscoop is na melijk voor breede volkslagen hèt middel van ont spanning en derhalve moet ertegen worden ge waakt, dat door algemeene prijsstijgingen dit mid del voor het groote publiek minder toegankelijk zou worden. Na de bevrijding is zeer ernstig overwogen om de prijzen, die middels de z.g.n. Prijsvaststelling I in den bezettingstijd een stijging hadden onder gaan, wederom terug te brengen tot het peil van 10 Mei 1940. Dat men niet heeft ingegrepen en ook in de jongste Prijzenbeschikking de bestaande indee ling heeft gehandhaafd, is te danken aan de vol gende overwegingen: Eerstens waren de bioscoopprijzen aanzienlijk minder gestegen dan de loonen der arbeiders klasse; Ten tweede hadden de bioscopen in een groot deel van ons land 7 of 8 maanden stil gelegen en het leek dus niet onredelijk den exploitanten hiervoor gedurende eenigen tijd in exploitatie-uit komsten compensatie te laten vinden; Ten derde was het zeer moeilijk om, bij het overmatig groote bezoek na de bevrijding, den normaal te achten naoorlogschen gemiddelden bezettingsgraad te bepalen, waarvan uiteraard de hoogte der tarieven in sterke mate afhankelijk motet zijn. En tenslotte waren er sinds geruimen tijd de ministerieele plannen tot invoering van een weel debelasting. Met de onvermijdelijk hieruit resultee- rende prijsverhooging in 't zicht, had een tijdelijke verlaging der prijzen van waarschijnlijk geringeren omvang, voor het publiek geen zin. Vervolgens wees spreker op het met instem ming der Prijsbeheersching gekozen systeem van indeeling der bioscopen in een bepaald aantal entreeprijsklassen. Weliswaar was voor het gros der bioscopen reeds een voorloopige indeeling geschied, maar er was op dit terrein toch nog heel wat werk aan de winkel. Het Directoraat-Generaal van de Prijzen heeft dan ook gaarne willen mede werken aan de delegatie van haar bevoegdheid aan de thans te installeeren Commissie. Het stelt zijn volste vertrouwen in de beide door den Mi nister als vertegenwoordigers van het bedrijf be noemde leden, te weten een organisatorisch ge schoold bioscoop-exploitant en een dito filmver huurder; dit vertrouwen strekt zich uit zoowel tot hun capaciteiten als tot hun inzicht in de noodza kelijkheid, te allen tijde het algemeen belang te laten prevaleeren boven persoonlijke belangen. In dit verband juichte spreker het toe, dat deze Com missie geheel losstaat van het Hoofdbestuur van den Bond, wiens speciale taak het immers is, de belangen van de leden naar vermogen te behar tigen. De benoeming van den heer Reimer als verte genwoordiger van het Directoraat-Generaal tot derde lid, dient men geenszins te zien als een po ging tot het verkrijgen van een overheerschende positie der Prijsbeheersching in de Commissie, integendeel zelfs. Aangezien het immers de be doeling is, de aan de Commissie verleende auto nomie zoo loyaal mogelijk te erkennen, zoodat niet dan in uiterste noodzaak zal worden gebruik ge maakt van de bevoegdheid tot annuleering of wij ziging der genomen beslissingen, is het van het grootste belang, dat de Commissie als zoodanig te allen tijde in den persoon van een harer leden van het inzicht der bevoegde ambtelijke instantie kan kennisnemen; de heer Reimer beschikt overi gens als Commissielid slechts over één stem en beslissingen worden genomen bij meerderheid van stemmen. Tusschen de Commissie en het Directoraat- Generaal moet een sfeer van vertrouwen groeien en dit zal ongetwijfeld gelukken. De Commissie

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 4