CANNES 14 Het internationale filmfestival, dat deze maand in Cannes wordt gehouden, belooft een belangrijk evenement te worden op filmgebied. Op 31 Juli, de datum waarop de inschrijving tot deelname werd afgesloten, hadden zich 23 landen aangemeld, n.1. Argentinië, Brazilië, Bulgarije, Canada, Egypte, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, India, Italië, Luxemburg, Marocco, Mexico, Ne derland, Oostenrijk, Polen, Rusland, Tsjecho- Slowakije, Verenigde Staten, Zuid-A f rika, Zwe den en Zwitserland. De organisatoren van het festival hebben ernaar gestreefd de fouten, welke tijdens het festival in 1946 werden gemaakt, te vermijden. Zo zullen er o.m. minder films tot deelname worden toegelaten, ten einde de toeschouwers niet al te zeer te ver moeien. De jury, welke de films zal beoordelen, is samen gesteld als volgt: een regisseur, een scenarist, een cameraman, een componist van filmmuziek en een acteur of een actrice; vijf vertegenwoordigers, aangewezen door de Confédération Nationale du Cinéma; twee critici, een vertegenwoordiger van de ge meente Cannes, een lid van de Commissie van Voorbereiding, alsmede zeven leden van redacties van filmbladen; een voorzitter, welke door de betrokken Minister zal worden aangewezen. Het publiek, dat de vertoningen bijwoort, zal eveneens worden verzocht zijn mening kenbaar te maken. De jury zal hiermede rekening houden, maar zal zelf in laatste instantie beslissen. De filmvoorstellingen zullen worden gegeven in het nog niet geheel voltooide ,,Palais des Festi vals", dat behalve een bioscoopzaal voor 1800 toeschouwers, ook congreszalen en conferentie kamers zal bevatten. Het zal de modernste en best geoutilleerde bioscoop van Europa worden. Er zijn nog geen berichten ontvangen, welke films op het festival zullen worden vertoond. De Nederlandse inzending bestaat uit twee korte films, n.1. „Zes Jaren" van H. M. Josephson en ,,Rem- brandt in de Schuilkelder". Gedurende het festival zullen te Cannes ver schillende belangrijke congressen worden gehou den. Het C.I.D.A.L.C., het Comité international pour la diffusion artistique, littéraire et scientifique par Ie cinématographe (internationaal comité ter ver spreiding van kunst, letterkunde en wetenschap door middel van de film), zal tijdens het festival zijn tweede algemene vergadering houden. Deze vereniging, welke in 1930 werd opgericht, heeft ten doel het intellectuele verkeer tussen de volkeren te vergemakkelijken door gebruik te maken van de film, wier ,,taal" door haar universeel karakter door ieder kan worden begrepen. Zeven commissies der vereniging zullen van 15 tot 20 September zitting houden, n.1.: de Commissie voor de Filmkunst onder voor zitterschap van Marcel 1'Herbier; de Commissie voor Technische Vraagstukken voorzitter Fred Orain; de Commissie voor Televisie voorzitter Bar- thélémy; de Commissie voor Journaalfilms voorzitter Pierre Ceria; de Commissie voor Onderwijsfilms voorzitter Cantarel; de Commissie voor Documentaire Films Jean Lods; de Commissie voor Sociale- en Culturele Vraag stukken Pierre Gerin. De vertegenwoordigers van de landen, welke reeds aan het eerste congres dat tijdens het Brusselse filmfestival werd gehouden hebben deelgenomen, zullen eveneens te Cannes aanwezig zijn. De Fédération nationale des Cinémas francais, de bedrijfsorganisatie der Franse exploitanten, zal haar nationaal congres eveneens te Cannes houden van 9 tot 13 September. Het Comité francais du Cinéma pour la Jeunesse en Ciné-Jeune zullen een internationale filmweek voor de jeugd organiseren. Deze week zal op 19 September 's morgens wor den geopend met een werkzitting van de afgevaar digden uit het buitenland, tijdens welke de inge zonden rapporten zullen worden voorgelezen en korte gedeelten van diverse jeugdfilms vertoond. In de namiddag zal een grote demonstratie wor den gegeven voor de jeugd van tien tot zestien jaar in een der filmtheaters te Cannes. In aansluiting hierop zal een tentoonstelling worden gehouden, gewijd aan de jeugdfilm, welke verder gedurende het festival geopend zal blijven. Sonika Bo zal een demonstratie-voorstelling van de ,,Club Cendrillon" organiseren. Ter oriëntering laten wij hier het reglement van het festival volgen, dat de uitnodiging tot deel neming vergezelde. REGLEMENT Artikel 1 Te Cannes zal van 12 tot 25 September 1947 een filmfestival worden gehouden. Artikel 2 Het doel van dit Festival is de ontwikkeling van de filmkunst in al haar onderscheidene vormen aan

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 16