VAN OVER DE GRENZEN GRÖOT-BRITTANN1Ë TSJECHO SLOWAKIJE Aanhoudende daling der ontvangsten Een eerste „officiële" aanwijzing betreffende de gestadig teruglopende opbrengsten der Britse filmexploitatie wordt gegeven in het rapport, dat einde Juli aan de algemene ledenvergadering van de Cinematograph Exhibitors' Association of Gt. Britain and Ireland, de bedrijfsorganisatie der Britse bioscoopexploitanten, werd voorgelegd. Het rapport stelt aan de hand van cijfermate riaal een aanzienlijke terugloop vast in de ont vangsten. De bruto-ontvangsten over Mei zijn met meer dan 20 gedaald en de cijfers over Juni wijzen uit, dat deze daling haar laagste punt nog niet heeft bereikt. In hoeverre de seizoenfactor hierbij een rol speelt, zal eerst in de herfst kunnen worden beoordeeld. Eveneens blijkt uit een voor de eerste maal aan de algemene vergadering voorgelegd ex ploitatie-verslag van een der grootste bioscoop- circuits, dat de bruto-ontvangsten reeds vorig jaar hun hoogste punt overschreden hadden. Daartegenover staat een sterke stijging der kos tenrekening, welke nog vergroot zal worden door noodzakelijke verbeteringen en vernieuwingen, die het drievoudige bedragen vergeleken bij voor de oorlog. Over het geheel genomen is deze kos tenrekening, lonen inbegrepen, met ongeveer tachtig percent gestegen. Deze kwestie werd ter tafel gebracht naar aan leiding van het besluit der Londense afdeling om bij de Overheid met klem aan te dringen op een wijziging van de belastingdruk ten einde in staat te zijn de steeds stijgende kosten op de recettes te verhalen. Naar verluidt zou de Overheid, in verband roet de zich wijzigende omstandigheden, ten oozichte van de verlangens der exploitanten niet onwel willend staan en te kennen hebben gegeven voor stellen, welke het bedrijf te dezer zake naar voren zal brengen, in overweging te willen nemen. Zegs lieden uit bedrijfskringen geven evenwel te ken nen, dat men geen al te grote verwachtingen moet koesteren over een aanzienlijke vermindering der vermakelijkheidsbelasting, daar de opbrengst hiervan tengevolge van de teruglopende ontvang sten eveneens sterk is gedaald. Men voorspelt, dat wellicht een oplossing zal worden gevonden door aan de exploitanten toe te staan per plaats enige dubbeltjes meer in rekening te brengen, zonder een daarmede gepaard gaande vermeerdering dei- belastingdruk in de betrokken prijsklasse. Edy de Boer en Matthieu van Eysden tn de film „OP DRIFT' van H. M. Josephson Internationaal filmfestival Onder grote belangstelling is in Marianské Lazné (Marienbad) van 1 tot 22 Augustus 1.1. een internationaal filmfestival gehouden. Niet minder dan 23 landen waren vertegenwoordigd en films van Amerikaanse, Engelse, Franse, Zwitserse, Italiaanse en Tsjechoslowaakse oorsprong werden in het Casino in vertoning gebracht ter beoordeling van de jury en van het publiek. Het filmfestival werd officieel geopend door de Tsjechoslowaakse Minister van Voorlichting, de heer Vaclav Kopecky in het Hotel Esplanade te Marianské Lazné, waarbij deze de gedelegeerden van de verschillende landen dank zegde voor hun medewerking en voor hun komst. Daarna werd het woord gevoerd door de Tsje choslowaakse pers-chef Dr. Lesar, die een beknopt beeld gaf van de voorbereidende werkzaamheden. Hij betuigde de Minister van Voorlichting, de heer Kopecky, namens de pers zijn oprechte dank voor de morele en materiële steun, waardoor de organisatie van deze conferentie mogelijk was ge worden. De belangrijkste films, welke op het filmfestival werden vertoond waren: de Engelse films: „Odd Man out" en „A Matter of Life and Death", de nieuwste Chaplin film: Monsieur Verdoux", de Franse film: ,,La Symphonie Pastorale", de Tsjechoslowaakse films: „Alena", „A Week in a quiet House" en „The last of the Mohicans". Verder werden zeer belangrijke tekenfilms, kleurenfilms en documentaires van Tsjechoslo waakse bodem geprojecteerd. Een der bekendste Tsjechoslowaakse filmregis-

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 19