ZWITSERLAND BESLISSING LEDENRAAD INVOER ONBELICHT FILM MATERIAAL 18 seurs, n.L Slavensky, behoorde eveneens tot de vele prominenten, welke het filmfestival op luisterden. Filmbedrijf verzet zich tegen buitenlandse infiltratie Het feit, dat de Metro-Goldwyn-Mayer enige bioscopen in Génève en Lausanne in eigendom heeft verworven, heeft aanleiding gegeven tot felle protesten van de zijde der Zwitsersche exploitan ten en verhuurders. De onlangs gehouden jaarlijkse algemene leden vergadering van het Schweizerische Lichtspiel- theater-Verband, de bedrijfsorganisatie der Zwit serse bioscoopexploitanten, verklaarde zich aan te sluiten bij het request van de organisatie der filmverhuurders, waarin verzocht werd de koop van de onderwerpelijke theaters ongedaan te maken. De voorzitter der vergadering, de heer M. Eberhardt, betoogde dat zowel aan de belangen van de exploitanten als aan die van de verhuur ders afbreuk zou worden gedaan door een pene tratie van buitenlands kapitaal en door „expansio nistische neigingen van de Amerikaanse filmmaat schappijen". Hij maakte melding van een vragenlijst van de -Motion Picture Association, bevattende 39 vragen omtrent alle mogelijke bijzonderheden van iedere bioscoop waaraan zulk een lijst werd toe gezonden. Spreker noemde dit „commerciële spi- onnage van de ergste soort, waartegen slechts een gezamenlijk optreden van exploitanten, verhuur ders en de Zwitserse Filmkamer voldoende be scherming zou bieden". Voorgesteld werd de Bondsregering te verzoe ken haar medewerking te verlenen door het nemen van wettelijke maatregelen. De voorzitter wees hierbij op het voorbeeld van andere democratisch geregeerde landen als Engeland, Frankrijk en De nemarken, waar wettelijke maatregelen in voor bereiding zijn en de regeringen daardoor blijk geven van hun bezorgdheid over de steeds sterker wordende invloed van de Amerikaanse dollar. Tijdens het verdere verloop van deze jaarlijkse algemene ledenvergadering werd een motie aan genomen, inhoudende het verbod deel te nemen aan ook maar enige activiteit, waarbij de infiltratie van buitenlandse belangen betrokken is of betrok ken kan worden, alsmede deel te nemen aan de vorming van kartels binnen het Zwitserse film bedrijf. Een exploitant, die deze bepaling over treedt, zal van het lidmaatschap der organisatie vervallen worden verklaard, wat practisch het einde van zijn werkzaamheid in het filmbedrijf zou betekenen. (Bovenvermeld besluit van het Schweizerische Lichtspieltheater-Verband vond bij de gehele Zwitserse pers een gunstig commentaar. De ledenraad heeft in zijn voorlaatste verga dering een hoger beroep behandeld, ingesteld ex artikel 13 van het Algemeen Bedrijfsreglement, door: het Bestuur van de Afdeling „Het Oosten" van de Nederlandsche Bioscoop-Bond van de beslis sing van het Hoofdbestuur, waarbij aan de heer Joh. Miedema te Sneek toestemming, als bedoeld in artikel 8 van het Algemeen Bedrijfsreglement, is verleend tot het gaan exploiteren van een nieu we permanente bioscoop in het gebouw „Lumière" te Steenwijk. Beschikkende op dit hoger beroep heeft de Le denraad besloten dit gegrond te verklaren en de beslissing van het Hoofdbestuur te vernietigen. De pogingen, welke de Technische Commissie bij het Rijksbureau voor Chemische Producten en de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer heeft ge daan om de invoer van een voldoende hoeveelheid onbelicht filmmateriaal mogelijk te maken, hebben tot dusver geen bevredigend resultaat opgeleverd, hetgeen in de eerste plaats te wijten is aan de moeilijke positie van ons land. Aangezien de hoeveelheid onbelicht filmmate riaal, welke volgens het beschikbaar gestelde beta lingscontingent kan worden ingevoerd, niet groot genoeg is om de behoeften van de Nederlandse filmlaboratoria voor het vervaardigen van copieën te dekken, moet er op het verbruik van het mate riaal drastisch worden bezuinigd. Deze bezuiniging treft in de eerste plaats de binnen- en buitenlandse journaals, voor de vervaardiging waarvan immers een groot gedeelte van het onbelichte materiaal wordt gebruikt. Ten einde te voorkomen, dat eerlang de vervaar diging van journaalcopieën geheel zou moeten worden gestaakt, heeft het Hoofdbestuur bepaald, dat voorlopig de lengte van de binnen- en buiten landse journaals zal worden beperkt tot 250 Meter* Het behoeft nauwelijks betoog, dat de Techni sche Commissie haar pogingen om een verruiming van de invoer van onbelicht filmmateriaal te ver krijgen met kracht voortzet. Evenwel moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat gedu rende een lange periode niet voldoende filmmate riaal beschikbaar is om het gewenste aantal jour naalcopieën te maken. Het is dus niet uitgesloten, dat eerlang verder strekkende maatregelen op dit gebied moeten wor den genomen.

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 20