viel aan te nemen andermaal de opdracht van de Overheid zou krijgen om het ter beschikking te stellen betalingscontingent te beheren en op een billijke verdeling hiervan toe te zien, zijn taak kunnen blijven vervullen, dan had het te overwegen op welke wijze het Ministerie onder meer een garantie zou kunnen vinden ten einde een overschrijding van het toegestane betalings contingent te voorkomen. Het Hoofdbestuur had er, gezien de omstandig heid dat het tot heden met de krap toegemeten bedragen was uitgekomen, rekening mede te hou den, dat het ter zake van het deviezenbeheer een vertrouwen genoot zowel van de kant van de Overheid als van de kant van het film- en bio scoopbedrijf. Na bestudering van het vraagstuk en na ampele discussies heeft dit College, waarin de meest uiteenlopende richtingen van het bedrijf vertegenwoordigd zijn, een reglement ontworpen, dat neerkwam op een voorlopige handhaving van de quotering, met dien verstande, dat het Ameri kaanse quotum zou worden verhoogd van 28 op 32 maximaal, en dat aan het aantal te vertonen Europese films, niet tot het dollar-gebied beho rende, in tegenstelling met het jaar tevoren even eens een maximum aantal vertoningsweken zou worden toegewezen, namelijk 24, zulks met de restrictie dat de verdeling verhoudingsgewijs zou gelden per half jaar. Het Hoofdbestuur had dus, ten einde zijn ver plichtingen, voortvloeiende uit het beheer en de verdeling van de deviezen, na te komen geen andere mogelijkheid gezien dan het principe van de quotering vooralsnog te handhaven. De rege ling werd voorgesteld voor de duur van een jaar, waarna opnieuw zou moeten worden bezien op welke wijze men het krap toegemeten dollar-con tingent zou kunnen besteden. Alle suggesties, berichtgevingen en verdacht makingen ten spijt dient men toch met een ding rekening te houden n.1. dat deze quoteringsbepa ling niet van boven af is opgelegd, maar ontwor pen door lieden, die allen bij ondernemingen in het film- en bioscoopbedrijf betrokken zijn, waaronder er zijn, die persoonlijk een belangrijk kwantum Amerikaanse films importeren, resp. vertonen en die zowel de grotestadszaken als de zaken in de provincie, de kleinere en de grotere importmaat schappijen vertegenwoordigen. Zij allen onder vinden dus de nadelige gevolgen van de beper king, welke zij hebben voorgesteld, zoals iedere beperking voor de zakenman de nodige moeilijk heden met zich brengt. Wanneer zij dus tot zulk een ingrijpend voor stel, dat een Ministeriële maatregel op organisa torische wijze continueert, zijn gekomen, dan is het omdat zij gezamenlijk het inzicht waren toege daan, dat op deze wijze het algemeen bedrijfsbe lang het beste kon worden gediend en de aange gane verplichtingen het beste konden worden na gekomen. De korte termijn, namelijk een jaar, waarvoor de restrictie geldt, geeft de volle gelegenheid om indien voor de komende jaren andere oplossingen mogelijk zouden zijn, de voorwaarden hiervoor nader te bestuderen, resp. voorstellen van welke zijde ook dienaangaande nader in overweging te nemen. Wel zijn er in de nieuwe quoteringsbepaling ingrijpende wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats is het maximum aantal te vertonen dollar- films verhoogd. Het lijkt op het eerste gezicht vreemd, omdat het dollarcontingent niet verhoogd is. Het kwam het Hoofdbestuur echter billijk voor, dat, aangezien de verdeling van de dollar en de overige valuta ongeveer 60 40 is, ook 60% van het programma maximaal met dollar-producten moet kunnen worden gevuld. Hoewel de bereke ning niet geheel op gaat, omdat het dollarproduct het duurste is en derhalve het dollar-contingent het eerste verbruikt zal zijn, zal men nochtans trachten door speciale regelingen het maximaal aantal toegezegde vertoningsweken mogelijk te maken. Mocht tijdens het komende deviezenjaar geen oplossing mogelijk zijn, dan is het niet onwaar schijnlijk, dat het verhoogde maximum zou moeten worden teruggebracht. Een tweede punt hetwelk de aandacht verdient is, dat aan de bezwaren van Amerikaanse zijde, dat de ministeriële bepaling een ,,discrimination" inhield, tegemoet is gekomen. De oude bepaling limiteerde namelijk uitsluitend het Amerikaanse product en niet het niet-Amerikaanse. Thans is ook het niet-Amerikaanse gelimiteerd, mede op grond van de overweging, dat om de leden in de gelegenheid te stellen redelijkerwijs aan hun ver plichtingen te voldoen, door deze limitering een spreiding van het niet-Amerikaanse product over de z.g. Europese weken wordt verkregen. Een derde merkwaardige bijzonderheid is, dat door deze regeling dus ook een verplicht minimum aantal films uit het dollar-gebied moet worden vertoond. Dit betreft in totaal 28 en voor het niet- dollargebied 20. Voor bijzondere gevallen heeft het Hoofdbe stuur de bevoegdheid uitzonderingen toe te staan ter voorkoming van grote onbillijkheden. Aangezien de Nederlandsche Bioscoop-Bond een zeer democratische organisatie is, heeft het Hoofdbestuur de betrokken bepalingen niet willen opleggen uit hoofde van zijn machtigingen als deviezeninstituut voor het film- en bioscoopbedrijf, maar haar neergelegd in een ontwerp-reglement en dit ter goedkeuring aan de Ledenraad voorge legd. Deze Ledenraad bestaat uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van de importeurs en ver huurders en de bioscoopondernemingen, in totaal

Officieel Orgaan | 1947 | | pagina 4