ïlattatiaEe RMe^damle Goubcuit 11 „De regering toont geen juist negrip" In een volgende artikel verklaart het blad: „Wij zijn tegen de door de regering aangekon digde verhoging der vermakelijkheidsbelasting. Zij is het gevolg van de methode, om het geld daar te halen, waar het is. Dat is niet altijd een goede methode. Er zijn vermakelijkheden, die men onzentwege zeker extra belasten mag. Maar naar onze mening staat de huidige regering wel zo ver verwijderd van de grote massa van ons volk, dat zij geen juist begrip toont voor het verschil tussen zuivere vermakelijkheid en levensbehoefte. Tot de levensbehoeften van ons volk behoort het be zoek aan de film. Tal van films hebben een grotere culturele waarde dan wat men zo in het algemeen op toneelgebied te zien krijgt. Doch zelfs al heb ben zij niet direct een uitgesproken culturele waarde, dan kan men ze veelal nog niet zien als een vermakelijkheid. De film is nuttig en nodig als een tegenwicht voor de dagelijkse sleur. Een groot deel van ons volk heeft toch al zo weinig. Moet men nu werkelijk het bioscoopbezoek nog de helft van deze belasting laten betalen?" „Een overijld getroffen maatregel" Ook dit te Arnhem en omstreken verschijnende dagblad spreekt de vrees uit, dat tal van amuse- mentsbedrijven in de toekomst gefen rendabele exploitatie meer zullen kunnen voeren en dat de meerdere opbrengst der vermakelijkheidsbelasting zou kunnen blijken een fictie te zijn. Het blad vervolgt: „Men mag de vraag stellen, of de regering, al vorens zij haar circulaire verzond, dit wel heeft overwogen. Er is reden om aan te nemen, dat dit met het geval is. Immers, de circulaire draagt sterk het karakter van een overijld getroffen maatregel, zó overijld, dat het niet mogelijk is practisch aan de wens van de minister te voldoen. Wat toch is het geval? De minister wenst, dat de verhoging op 1 Januari a.s. zal worden doorge voerd. De circulaire is, zoals wij reeds opmerk ten, begin December in het bezit van de gemeen tebesturen gekomen. In de eerste plaats zullen de bestaande verordeningen op de heffing van ver makelijkheidsbelasting moeten worden herzien Dat vereist voorbereiding. Vervolgens zullen de aldus gewijzigde verordeningen in de colleges van en W. en, in vele gevallen, ook nog in de com missies van bijstand, worden bekeken. Daarna zal de gemeenteraad er zijn oordeel over moeten laten gaan en, indien deze er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, Gedeputeerde Staten er hun fiat aan geven. Tenslotte zal dan de verordening aan de goedkeuring van het ministerie van Binnenlandse ^aken moeten worden voorgelegd. Men moet toch wel een volslagen vreemde in het Jeruzalem van de ambtelijke wereld zijn, om te mogen ver wachten, dat dit alles binnen een tijdsverloop van enkele weken zijn beslag zal hebben verkregen. Dit temeer niet, omdat met het drukken van de millioenen nieuwe biljetten ook nog geruime tijd zal verlopen. De hierboven geschetste gang van zaken doet onaangenaam aan, omdat hieruit blijkt, met welk een lichtvaardigheid nieuwe lasten op het bedrijfs leven worden in het leven geroepen. Men krijgt sterk de indruk, dat er in het brein van een of ander een idee rijpt en men zich haast in een cir culaire of oekase uitvoering te verlangen. In het onderhavige geval komt wel bijzonder sterk tot uiting, hoezeer men er zich geen rekenschap van heeft gegeven of de verordineerde maatregel waarlijk het verwachte effect zal kunnen sorteren, terwijl bovendien over het hoofd gezien is, dat wat men voorschreef, practisch onuitvoerbaar is. Een bedenkelijk teken in een tijd, dat de overheid haar maatregelen nauwgezetter dan ooit moet overwegen. Maar kan het anders, wanneer men alleen maar heil ziet in het ople^aen van steeds nieuwe lasten, inplaats van een drastische beper king van de uitgaven, die zo dringend geboden is?" „Critiscne commentaar" In de onder bovenstaande titel verschijnende rubriek geeft dit Rotterdamse dagblad volgende uiteenzetting van de bezwaren, welke aan een verhoging van de huidige heffing zijn verbonden: „Begrijpelijke onrust is gewekt door de ministe riele circulaire aan de gemeenten, waarin deze worden gesommeerd, willen zij zonder beperkin gen mededelen uit het door bepaalde stortingen te spekken gemeentefonds, hun eigen belastingen op te voeren tot het plafond, zoals dit in een tegen woordig gaarne gebezigde beeldspraak heet. Die onrust is uiteraard sterk in de kringen der exploi tanten van vermakelijkheidsinrichtingen die zich belaagd voelen door het voorschrift om' als regel de belasting op vermakelijkheden op te voeren tot 50 Maar ook de gemeentelijke autoriteiten die het voorschrift uit de circulaire hanteren moe ten, kunnen zich niet opschroeven tot een juichen de ingenomenheid met deze opdracht. In de Rot terdamse gemeenteraad heeft een der leden ge wezen op het gevaar, dat straks de gemeente heeft ze eenmaal alle bronnen uitgeput en is ze gesaneerd, toch op de grens der noodlijdendheid zal blijven balanceren. M.a.w. dit raadslid wilde een appeltje voor de dorst bewaren. Maar afgezien van deze principiële kwestie zijn er bezwaren aan de uitvoering verbonden. Op het moment is er een eenheidstarief voor een belasting

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 13