17 ^mmmmmp' m ervan moeten geven, dat de ge meentekassen er niet wel bij zul len varen. De inkomsten uit de vermakelijkheidsbelasting zullen danig verminderen, zodanig, dat de rijke stroom die uit deze bron vloeide, zeer armetierig zal worden." Na verder, in verband met een eventueel te ondernemen actie, te hebben gewezen op het belang van een juiste coördinatie van het organisatiewezen in het amuse- mentsbedrijf, vervolgt het orgaan: „De hooggeroemde autonomie der Gemeenten een der grond- pijlers van het democratisch Ne derlands Staatsbestel komt overigens door de regeringsoeka- se wel lelijk in bet gedrang. Wij moeten het nog zien voordat wij het geloven, dat de besturen vooral der grote gemeenten deze maatregelen, die minder in plaats van meer geld in het laadje zullen brengen, zonder meer ac cepteren. Op de détails van de aangekondigde maatre gelen kunnen wij uiteraard nog niet ingaan. Wij kennen de in vergevorderde staat van uitvoering verkerende maatregelen der Regering nog slechts uit de persberichten. En wij weten niet in hoe verre deze berichten geheel juist en volledig zijn. Wij mogen evenwel aannemen, dat de persbe richten de quintessens van de Regeringsplannen behelzen. Welnu, dan vragen wij ons af hoe een Regering er toe komen kan om zulke maatregelen midden in een seizoen te willen doen uitvoeren. Iedereen weet toch wel, dat een behoorlijke zaak een begroting heeft. Iedereen, die iets van ons bedrijf weet, is van het feit op de hoogte, dat de zalen voor voorstellingen meestal maanden tevo ren worden besproken. Iedereen draagt kennis van het feit, dat bij een aantal zaken de artisten soms voor een geheel seizoen zijn geëngageerd, b.v, bij revue- en operette en dat bij de variété de artisten veelal maanden tevoren zijn vastge legd. Nu is het onze taak niet om hier de belangen der ondernemers te bepleiten, zij zijn daartoe trouwens zelf volkomen capabel, maar waar een gezonde bedrijfsvoering evenzeer in het belang is der geëngageerden als van de ondernemers, moeten wij erkennen, dat het ons een raadsel is hoe bona-fide ondernemers een gezonde bedrijfs voering kunnen handhaven als midden in het seizoen en in dit opzicht geheel onvoorzien zulk een zware, wij mogen wel zeggen ondraag bare last op hun bedrijven wordt gelegd. Stel U voor: er wordt op deze bedrijven plotseling een verzwaarde last van 20 tof 50,% gelegd. Ieder. *m Na jaren van stilte heerst er weer grote bedrijvigheid in jlmsterdams' haven Uit de film: .NEDERLAND VAART WEER' van Yt zen B rus se die ons bedrijf enigszins kent, trouwens ieder redelijk mens, zal beseffen, dat er geen sprake van is, dat de bedrijven dit kunnen dragen. Nu hebben wij nog niet eens gesproken van de betekenis van de Regeringsmaatregel voor het verenigingsleven. Verenigingen, die bij jubilea of andere gelegenheden voorstellingen willen doen geven, komen voor niet te torsen lasten te staan. Aan de ene kant beraamt de Regering plannen ter beteugeling van het broodrovend dilettantisme, aan de andere kant drijft zij de verenigingen, die artisten en musici aan een stuk brood willen hel pen, de weg van het dilettantisme op, doordat de grote heffingen het engageren van artisten zo al niet geheel belemmeren, dan toch ernstig in de weg staan. Ook voor vele verenigingen geldt wat wij reeds ten aanzien van de ondernemers deden opmerken, dat zon maatregel midden in het seizoen in geen enkel opzicht te verantwoorden is. Wij verklaren onomwonden, dat wij deze rege- ringsmaatregelen moeten afwijzen omdat zij ten eerste schadelijk zijn voor het gehele Nederlandse volk en bovendien een bedrijf, waarin duizenden op een eerlijke wijze met hard werken een boter ham verdienen, met ondergang bedreigen. Maar indien deze of dergelijke maatregelen zouden ingaan bij het begin van een nieuw sei zoen, dan zou men nog kunnen zeggen: iedereen die in het bedrijf iets onderneemt, weet van tevo ren voor welke lasten hij komt te staan, hij kan

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 19