ZWEDEN Stereofonie in p r a c t ij k 20 den door de Afdeling 130 nieuwe films uitge bracht. In een reeks van artikelen, die de New York Times wijdde aan de ,,Voice of America"-pro- gramma's in het buitenland, werd medegedeeld, dat deze programma's, bestaande uit documentaire films over de Verenigde Staten, gedurende de eer ste 8 maanden van dit jaar door ruim 100.000.000 personen werden bezocht. Deze films werden even wel nooit in Rusland vertoond en worden niet meer in Polen, Tsjecho-Slowakije of Zuid-Slavië toege laten. In Griekenland en Italië worden deze film vertoningen zeer druk bezocht en in Frankrijk stijgt de belangstelling gestadig. In Mexico en China wonen maandelijks 2.500.000 personen deze voorstellingen bij. Op het ogenblik staan voor vertoningen voor propaganda-doeleinden ongeveer 300 films ter be schikking in bijna 60.000 copieën. Een nieuw filmcentrum Naar de Stockholmse dagbladen enige tijd geleden mededeelden, bestaan er nieuwe plannen voor de oprichting van een grote Zweedse filmstad. Men is van plan deze studio's niet alleen tot de grootste van Zweden, maar zelfs van geheel Europa te maken. Als plaats van vestiging dezer nieuwe filmstad wordt Norr- köping in midden-Zweden genoemd, althans in dien de nieuwe productiemaatschappij, die de naam „Tre Kronor" (Drie Kronen) zal voeren het benoodigde terrein kan verwerven. Volgens de tot nu toe bekend geworden bijzon derheden, is deze nieuwe maatschappij van plan op een terrein van 240.000 m2 een studiocomplex te bouwen, waarop geen enkel andier land in Europa kan bogen!, hetgeen naar men hoopt de grote filmregisseurs zal bewegen in Zweden te komen filmen. De films, die men zich in deze filmstad voorstelt te vervaardigen, zullen niet slechts voor Zweden en de Europese markt be stemd zijn, maar voor de geheele wereld, in eerste instantie evenwel voor de Spaans sprekende lan den. Het geheel is een groots opgezette poging, Zweden in de filmwereld wederom die plaats te doen innemen, die het in de periode van de stomme film bezat, toen Stiller en Sjöström hun baanbre kende arbeid verrichtten. De kosten voor de inrichting van dit studiocom plex, dat behalve de grote opname-ateliers, hulp gebouwen en laboratoria, een hotel, een restau rant, gebouwen voor administratie, cantines enz. zal bevatten, worden op drie tot vijf millioen Kronen begroot. Ook wil men speciale muziek- studio's construeren, die eveneens dienst zullen doen voor de gramofoonplatenindustrie. Sedert Vrijdag 29 October j.1. wordt in het Chi- cago Theater te Eindhoven voor het eerst een be langrijke uitvinding op het gebied van de electrische geluidsweergave in practijk gebracht: de stereo fonie. Daar wij reeds op 7 Juli 1947 in No. 139 van het Officieel Orgaan een uitvoerig artikel hebben ge wijd aan het principe van het ruimtelijk" d.w.z. stereofonisch horen, zoals dit door de Nederlandse deskundigen werd verwezenlijkt, zullen wij thans volstaan met te constateren, dat het experimentele stadium afgesloten schijnt te zijn en dat men er toe- wil overgaan de vinding in practijk te brengen. In de meeste bioscopen wordt bij het ten gehore brengen van muziek in de pauze gebruikt gemaakt van gramofoonplaten. De tot nu toe gereprodu ceerde muziek, hoe voortreffelijk de weergave moge zijn, mist de natuurlijkheid, die de directe waar neming kenmerkt. Het ideaal van de geluidstech nicus is om bij de toehoorder geheel dezelfde in drukken op te wekken als deze ook zou ontvangen in de concertzaal. Door de stereofonische geluidsweergave volgens het in Nederlandse laboratoria ontwikkelde systeem wordt op bijzonder suggestieve wijze een ruimte lijke indruk bereikt. Zoals gezegd, wordt deze uit vinding thans voor het eerst openbaar in practijk gebracht. De bioscoopbezoekers krijgen een speciaal voor de stereofonie gemaakte compositie van Dolf van der Linden, uitgevoerd door zijn Métropole- orkest, te horen gevolgd door enkele delen uit de Arlésienne Suite van Bizet. Men houdt tevens een enquête onder het publiek en wil dan trachten muzikaal verantwoorde programma's te brengen. Een eerlijke vergelijking van de stereofonische weergave met de directe weergave van b.v. een con cert zal altijd heel moeilijk blijven, omdat de acous- tische eigenschappen van de zalen daarbij een ge wichtige rol spelen. Het verschil met de tot nu toe gereproduceerde muziek in de vorm van radio uitzendingen en gramofoonplaten is echter enorm. Het is nog niet mogelijk om films met stereofo nische geluidsweergave te vervaardigen. Daartoe moet men eerst een juiste oplossing trachten te vin den om een dubbel geluidsspoor aan te brengen op de circa drie milimeter brede geluidsband. Mochten er echter te zijner tijd zulke films worden geprodu ceerd, dan zijn de op het ogenblik in gebruik zijnde moderne projectie-apparaten daarvoor nu reeds ge schikt. Voor de film zou dit een grote verrijking bete kenen.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 22