22 Daar in de provincie Madras kortgeleden een algemeen verbod tot gebruik van alcoholische dran ken werd uitgevaardigd, is het begrijpelijk, dat de code juist op dit punt zeer streng is. ITALIË Het jaar 1947 was voor het Italiaanse filmwezen een jaar van grote bedrijvigheid. Bericht wordt dat gedurende 1947 niet minder dan 57 hoofdfilms en 182 korte films werden ver vaardigd, wat vergeleken met de 47 hoofd- en 75 bij films welke in 1946 werden geproduceerd, een aanzienlijke vooruitgang betekent. In 1947 werden invoervergunningen verleend voor 739 films tegen 503 in 1946. Twee derde deel van de in 1947 ge- importeerde films waren afkomstig uit de Verenig de Staten van Noord Amerika; hierna volgen Frankrijk, Engeland en Rusland als voornaamste importerende landen. Verschillende Amerikaanse productiemaatschap pijen'zijn tegen het einde van 1947 begonnen met het vervaardigen van films in Italië, een activiteit welke in de loop van dit jaar nog sterk is toege nomen ten gevolge van de gunstiger voorwaarden van de nieuwe Italiaans-Amerikaanse filmovereen- komst. Het is de Amerikaanse filmmaatschappijen thans toegestaan geblokkeerde lires te besteden voor de productie van films. MEXICO De Banco National Cinematografico S.A., die aan het begin van dit jaar door de regering werd opgericht ter financiering van de Mexicaanse speel filmproductie, heeft medegedeeld gedurende de eerste zes maanden van dit jaar 3.306.578 in de vorm van leningen aan producenten te hebben ver strekt. NEDERLAND Op Dinsdag 26 October j.1. werd te 's-Graven- hage door Mr. J. H. R. van Schaik, Minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, in tegenwoor digheid van Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, en de directeur-generaal der P.T.T., een televisie-com missie geinstalleerd, welke onder meer tot-£aak zal hebben na te gaan op welke wijze en in welke om vang de huidige stand der techniek en de te ver wachten toekomstige ontwikkeling daarvan prac- tische toepassing van de televisie hier te lande mo gelijk maakt. In deze commissie, waarvan Prof. Ir. W. Th. Bahler te Delft lid en voorzitter is, hebben zitting namens de Minister van O., K. en W.: de heren Mr. A. W. Schade van Westrum en E. J. Ver- schueren; namens het staatsbedrijf der P.T.T.: de heren Ir. J. D. H. van der Toorn, Dr. C. C. Grütz- ner en Jhr. Ir. Ch. Th. D. van der Wijck; namens de Radioraad: de heren Prof. Dr. Balth v. d. Pol en Mr. Dr. Ch. J. M. A. van Rooy; namens de raad van beheer der Nozema: de heren K. van Dijk en W. Vogt; namens de Radio-Unie: de heren Prof. Dr. J. B. Kors O.P. en J. B. Broeksz; namens de N.V. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven: der heer Ir. J. A. J. Bouman en namens de Bios coop-Bond: de heer R. Uges Jr. OOSTENRIJK Uit kortgeleden gepubliceerde statistische gege vens blijkt, dat de Oostenrijkse filmproducenten sinds de hervatting van de productie na de wapen stilstand 41 hoofdfilms hebben vervaardigd, waar van de kosten ongeveer 70.000.000 schelling belie pen. Deze hoge productiekosten staan in geen ver houding tot de 30.000.000 schilling die men met ze kerheid aan filmhuuropbrengsten op de eigen markt mag verwachten. Het restant der productiekosten en winst kan slechts worden verkregen indien de buitenlandse markt een groot succes blijkt te zijn. De Oostenrijkers hebben hun hoop vooral op de Duitse markt gevestigd, maar er zal nog heel wat tijd mee gemoeid zijn voordat er enige kans zal be staan op een vervulling van hun verlangens. Deze wanverhouding tussen de productiekosten en opbrengst van de Oostenrijkse film is voor een goed deel te wijten aan de kwistige, om niet te zeggen roekeloze financiering door Oostenrijkse crediteuren, die nog steers dromen van de veel gro tere voor-oorlogse afzetmarkten. Begin October heeft Oostenrijk met de geallieer de bezettingsautoriteiten van West-Duitsland een filmovereenkomst gesloten. Er zullen voorshands zeven Oostenrijkse films naar Bizonia worden ge leverd in ruil tegen 28 Duitse films, die in de Britse- en Amerikaanse zone werden geproduceerd. SPANJE Tijdens het onlangs in Madrid gehouden Spaans-Amerikaanse Filmcongres, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Argen- tinio, Mexico, Cuba en Spanje, werden voorstellen besproken betreffende de uitwisseling van draai boekschrijvers, musici, acteurs en technici. Het congres, dat een permanent bureau in Ma drid heeft gevestigd, heeft in hoofdzaak ten doel de ontwikkeling van de Spaans sprekende film in de deelnemende landen te bevorderen door voor het filmbedrijf in die landen gelijke condities te scheppen ten aanzien van in- en uitvoerrechten, belasting e.d. VERENIGDE STATEN VAN NOORD AMERIKA Volgens het Bureau voor Statistiek vertoont de index voor toegangsprijzen voor filmvoorstellingen voor volwassenen gedurende het tweede kwartaal van 1948 een scherpe daling, de eerste gedurende een periode van meer dan een jaar. Ook de index voor toegangsbewijzen voor kinderen vertoont een langzame maar gestadige terugloop.

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 24