tekening van het vertoningscontract, geen films van anderen dan verhuurder (N.F.I.) te zullen betrekken, tenzij met diens toestemming. De onvolledig gestipuleerde afspraken tussen de Regerings voorlichtingsdienst en de N.V. Polygoon-Profilti aldu het Hoofdbestuur van de N.S.U. hebben de N.B.B, de mogelijkheid verschaft de rechten van de opnamen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitsluitend voor zijn leden vast te leggen, alleen: het N.F.I. mag daarvan mee profiteren! Het feit, dat de N.B.B, aldus met deze nationale film in hel binnenland manipuleert, laat duidelijk zien, dat hij nog staat op het zuiver commerciële standpunt van voor de oorlog, slechts bedacht is op het onmogelijk maken van elke denk bare concurrentie, en dat de behartiging van de grote film- belangen nu de film zulk een belangrijk cultuurgoed i geworden bij de N.B.B, niet veilig zijn. In dit licht moet ook de oprichting van het N.F.I. worden gezien, voorzover de N.B.B, betreft. Na de N.S.U. picmers- werk te hebben laten verrichten onder voor deze organisatie uiterst moeilijke omstandigheden, maakt de N.B.B', thans vai zijn positie gebruik om dit in ontginning gebrachte terrein te annexeren en het N.F.I. ontziet zich daarbij niet, gebruik te maken van het adressenmateriaal, dat de N.S.U. in haar orgaan „Smalfilm" (Uitg. Focus te Bloemendaal) regelmatig publiceert. Het belang van het filmwezen in Nederland is met deze gang van zaken niet gediend. Het vorenstaande kan met meer voorbeelden worden aangevuld. De N.S.U. vecht een ongelijke strijd, maar zal deze tot het einde hoe dit ook moge zijn volhouden. De betekenis van de film in het huidig tijdsgewricht is er te belangrijk voor en cjalijktijclicj zijn er aanwijzingen aldus besloot het Hoofdbestuur der N.S.U., dat de Regering er begrip voor toont, dat in de thans bestaande toestanden verandering dient te komen." Dit stuk aan de pers was vergezeld van het volgend schrijven: „Wij verzoeken U bijgaand artikel in het eerstvolgend nummer van Uw blad wel te willen opnemen. Ofschoon wij zeer wel bekend zijn met het nijpend gebrek aan plaatsruimte, zouden wij het op prijs stellen, indien artikel onverkort zou kunnen worden opgenomen, mede gelet op de actualiteit van het behandelde onderwerp. Ten overvloede zij vermeld, dat wij voor de juistheid van de in dit artikel vermelde feiten volkomen instaan." Hoogachtend, NEDERLANDSE SMALFILM UNIE. (w. g.) J. A. MIDDEN, Administrateur. De grote pers heeft aan dit communiqué geen of nauwelijks aandacht geschonken, omdat zij uiteraard over gespecialiseerde medewerkers be schikt, die in de eerste plaats een beter gefun deerd inzicht hebben in de betrokken materie en in de tweede plaats voldoende de journalistieke usance kennen om een ingezonden stuk, dat ken nelijk tendentieus van strekking is, niet te publi ceren zonder het audi et alteram partem toe te passen, althans wat breder over de materie in kwestie geïnformeerd te zijn. Zeer bedenkelijk wordt het, wanneer een aantal bladen, n.1. Het Binnenhof, Het Nw. Noord-Hol lands Dagblad en Ons Noorden het communiqué van genoemde vereniging verwerken in een redac tioneel artikel, dat in deze drie bladen eender luidt en onder vrij sensationele koppen wordt gepubli ceerd. Dat een blad als Het Binnenhof zulk een methode toepast betreuren wij. Welke zijn nu de feiten: De film van de inhuldiging is gemaakt door Polygoon en Profilti, beide ondernemingen, die sedert tientallen jaren journaals en actualiteiten vervaardigen. Zij ontvingen uit hoofde van haar werkzaamheid en in het vertrouwen, dat een ver antwoorde reportage bij haar in veilige handen was, alle faciliteiten nodig voor de verfilming. Het resultaat - een resultaat waarover behalve de Pers Hare Majesteit persoonlijk Haar hoge tevredenheid heeft geuit is in een ongekend snel tempo in Nederland en over de gehele we reld verspreid ten behoeve van hen, die op de gebruikelijke wijze journaals vertonen. In de eerste plaats in de bioscopen. In de tweede plaats in alle gemeenten, waar geen bio scopen gevestigd zijn, dank zij het feit, dat het journaal voor het eerst op smal materiaal was overgebracht en de reizende bioscoopondernemin gen, die jaren op dit terrein werkzaam zijn, in. staat bleken aan de vraag te voldoen. In de derde plaats is in verband met het na tionaal karakter van de reportage, de film ter beschikking gesteld aan verenigingen, instellingen, internaten en zulks op zeer redelijke condities, een feit, dat de aandacht verdient, omdat het o.i. een unieke uitzondering vormt op wat in het buitenland gebruikelijk is. Mogelijk is een aantal bezitters van apparaten voor smalle films teleur gesteld, dat hun de film niet is geleverd. Doch de journaalondernemingen stonden in geen enkele relatie met hen en hadden geen verplichting tot levering. Voor een ordentelijk verloop der ver toningen mochten en konden zij zelfs niet leveren. In hoever nog andere journaalvervaardigers wij kennen er overigens geen tot verfilming

Officieel Orgaan | 1948 | | pagina 4