12 cipe een operateursdiploma van de school dan wel een vakbekwaamheidsgetuigschrift bezitten om zijn vak als zodanig te kunnen uitoefenen. Om deze beslissing te kunnen effectueren organi seert de school z.g. herscholingscursussen om aan degenen, die reeds ten minste drie jaar het opera teursvak uitoefenen, de gelegenheid te geven zich de nodige kennis te verschaffen voor het verkrij gen van een vakbekwaamheidsgetuigschrift als boven bedoeld. Daarnaast heeft men de normale cursus, die zich de beroeps-, technische- en zede lijke vorming der bioscoop-operateurs ten doel stelt. De duur der opleiding bedraagt 2 jaar en de les sen worden uitsluitend op Zondagmorgen gegeven. Daarnevens hebben de cursisten huiswerk dat zij gedurende de daar tussen liggende week kunnen maken. In de volgende vakken wordt onderwijs gegeven: acoustiek, electro-techniek, optiek, mecha nica, bioscooptechniek, practijk, rechtswetenschap, E.H.B.O. Bovendien moeten de leerlingen gedu rende hun studie ten minste 50 uur in de practijk werkzaamheden verricht hebben. De kosten welke voor de leerlingen aan het volgen van de cursus zijn verbonden, bedragen 200 francs per jaar, waarin is begrepen een bedrag voor sociale verzekering. Bo vendien wordt aan de leerlingen tegen kostprijs het door de school uitgegeven Handboek voor de bioscoopoperateur verstrekt. In zake de organisatie van het geheel zij vermeld, dat de school is gesteld onder bestuur van een Inrichtend Comité, waarover een Administratieve Commissie supervisie uitoefent. Verder wordt op de school toezicht uitgeoefend door een afgevaar- ALGEMENE VOORWAARDEN VAN VERHUUR EN HUUR VAN FILMS Keuringskaarten Artikel 20. De keuringskaarten, welke ten bewijze van de toe lating der films door de Centrale Commsisie voor de keuring van films zijn uitgereikt, moeten door de ver huurder, zo mogelijk tegelijk met de programma- opgave, doch in ieder geval tijdig, per brief aan de huurder worden toegezonden. De huurder is verplicht onmiddellijk na beëindiging van de vertoning der films, doch in ieder geval vóór 12 uur in de ochtend van de Vrijdag, onmiddellijk volgende op de geëindigde vertoningsweek, de keu ringskaarten van de films, waarvan de vertoning is afgelopen, per brief aan het adres van de verhuurder terug te zenden. Voor door niet stipte nakoming van het in dit artikel bepaalde ontstane schade is de huurder aansprakelijk, als de schade wordt geleden door de verhuurder en omgekeerd. digde van de Algemene Directie van het Technisch Onderwijs van het Ministerie van Openbaar On derwijs en door afgevaardigden van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, alsmede van de Provincie Brabant. Aan de school zijn behalve de directeur acht leraren verbonden. Verder heeft de school een af deling beroepskeuze, waarin is ondergebracht een psychotechnische afdeling en een modern ingerichte afdeling voor medische keuring. Deze afdelingen zijn sedert September 1947 van Regeringswege erkend. Men beschikt voorts over een bibliotheek, welke ten dienste van de leerlingen staat, alsmede over het nodige demonstratie-materiaal. Tevens is men doende een filmotheek aan te leggen, bestaande uit ter zake dienende technische films. Na de uiteenzetting van de heer Deray vond een rondleiding plaats door de verschillende leslokalen waar onderricht werd gegeven, waarbij bleek, dat de Belgische operateursopleiding voorzover dit in de korte tijd van dit bezoek beoordeeld kon wor den, op een hoog peil staat. Met name wekte de beroepskeuze- en psychotechnische afdeling de be langstelling van de Technische Commissie op. Al daar wordt door middel van een aantal ingenieus bedachte tests vastgesteld of een leerling al dan niet geschikt kan worden geacht met succes een technische cursus te volgen en het vak van bio scoopoperateur uit te oefenen. Tevens is hieraan nog een uitgebreide medische keuring verbonden. Na de rondgang door de school is uitvoerig van gedachten gewisseld over de thans in voorberei ding zijnde herdruk der Vlaamse editie van ,,Het Handboek voor de Kinema-operateur", als voorbe reiding om aan de Belgische en de Nederlandse diploma's in de Benelux-landen algemene geldig heid te verlenen. Voor de wederzijdse aanpassing der vaktermen is een coördinatie-commissie, bestaande uit vier leden in het leven geroepen. Van Bondszijde zullen hierin zitting hebben de heren O. P. Besseling en H. W. Hagenberg. Van Belgische zijde werden benoemd de heren De Brabander en Wouters. Resumerende kan worden geconstateerd, dat het tweedaagse bezoek van de Technische Commissie aan Brussel zeer vruchtdragend is geweest en naar zij vertrouwt tot een nauwe samenwerking op bioscooptechnisch gebied en op het terrein van de operateursopleiding in beide landen zal leiden. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat het Hoofdbestuur van de Vereniging der Kinemabe- stuurders door een uitstekend georganiseerde agen da veel tot het welslagen van de studiereis heeft bijgedragen, ook al door grote gastvrijheid en wel willendheid.

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 14