20 De primitieve korjaal is liet enige vervoermiddel in Guyana's oerwouden. Uit de film: „HET OERWOUD VAN SURINAME" Polygoon Profilti A. de cabine Zijn de vier muren brandvrij? (alleen beton of metselwerk). Is de vloer brandvrij minstens 10 c.m. beton? Is het plafond brandvrij? (Alleen steengaas met een dikke cementlaag, beton of iets dergelijks). Wij zijn plafonds en cabines tegen gekomen, die met gekalkt riet waren afgedekt. Zijn de projectie- en kijkgaten voorzien van goedgekeurde cabinevensters met minstens 7 mm. glas en naar behoren functionnerende valklep~in- richting? Is de als branddeur uitgevoerde cabinedeur voor zien van een goed werkende sluitingsinrichting met snapslot? Als de cabine aan de buitenlucht grenst, is er dan een raam met licht breekbaar glas? Is er voor het ontstaan van gassen een ontluch ting bij het plafond en een op 25 c.m. van de vloer? Als de cabine niet aan de buitenlucht grenst (volgens het nieuwste brandweervoorschrift voor nieuwe gebouwen uitgesloten), is dan gezorgd voor een ontluchting bij het plafond en op 25 c.m. hoogte van de vloer? Zijn Uw projectoren voorzien van brandbevei ligingsautomaten of pyrenekoolzuur-brandbeveili- Is Uw omspoeler voorzien van een motor? Zo ja, dan zullen wij het Hoofdbestuur verzoeken sanctiemaatregelen tegen U te nemen en met spoed. Tal van branden hebben wij aan het euvel van motoromspoeling te wijten, afgezien nog van de filmbeschadigingen, die wij steeds nog tegen komen. Hoe is Uw filmvoorraad opgeborgen? Soms in de oude plaatijzeren kisten met steeds half of ge heel geopend deksel? Of in zogenaamde filmklui- zen met slecht sluitende deuren? Schaf ten spoedigste een volgens voorschrift vervaardigde filmkast aan: een kast van hard hout, waarin achter een apart vak elke filmspoel is opgeborgen. Was de filmvoor raad in Hoensbroek zo opgeborgen geweest, dan had de brand niet zo'n omvang kunnen aannemen. Wist U, dat U niet meer dan totaal 7500 M. film in Uw ca bine en voorportaal mag opbergen? De rest hoort thuis in een filmkluis elders in het gebouw. Nitraat-film is een zachtaardig soort dy namiet! Zekeringen, hoofdschakelaar, enz. mogen niet in de cabine aanwezig zijn. Open schakelborden op muren of anderszins zijn volstrekt ontoelaat baar. B. liet voorportaal Toegang tot de cabine mag alleen verkregen worden door het voorportaal. Het voorpor taal is de sluis tussen de cabine en volgens het oude voorschrift het gehele gebouw; vol gens het nieuwe voorschrift is het voorportaal de sluis tussen de cabine en de buitenlucht. In deze sluis mogen de schakelaars, zekeringen, enz. wor den ondergebracht, mits er de nodige ruimte aan wezig is. In elk geval moet zich hier de z.g. nood- schakelaar (de schakelaar, die met één handbewe ging de cabine stroomloos maakt en het zaallicht doet aangloeien) bevinden. Het voorportaal moet een ontluchting hebben op de buitenlucht en ter plaatse van de hoofdscha kelaar moeten onder handbereik minstens twee lampen met zuurstofelementen aanwezig zijn, zo dat het bedienende personeel steeds licht ter be schikking heeft, onafhankelijk van de noodver lichting. Gaat dit alles in Uw bioscopen na. Zorgeloos heid is in deze geheel misplaatst. U weet, dat ni- traatfilm een zachtaardig soort dynamiet is! Een brandbeveiliging of een pyrene koolzuurbeveiliging op de projectoren is geen polis van een levens verzekering. Brand kan altijd ontstaan, vooral ook in een ondeugdelijke electrische installatie. De Technische Commissie staat U met raad en daad ter zijde. Nederland heeft op menig gebied een vooraan^ staande positie in de wereld. Laten wij onze bio scopen tot de veiligste ter wereld maken. Ing. E, F. W. TRIJSSENAAR.

Officieel Orgaan | 1949 | | pagina 22