r V. J De initiatiefnemers hadden de betekenis van de ontwikkeling van de film en van de filmbelang- stelling goed gezien. De avant-garde in de film- vervaardiging rukte op om haar eigen plaats te veroveren en er was geleidelijk aan onder het jon gere intellectuele deel van het publiek behoefte ontstaan aan een plaats waar men zich aan de voortbrengselen van de avant-garde tegoed kon doen. Dit publiek en „De Uitkijk" hebben elkaar gevonden. Ik behoef U hier wel niet het proces te schetsen van de beïnvloeding door de avant-garde van de filmproductie in het algemeen. De verworvenhe den van de avant-garde zijn vaak het levende ele ment geworden in de grotere filmproductie, die. zelf op een ander niveau gekomen, een steeds grotere plaats is gaan inruimen aan de kunstenaar en aan de experimentele filmvervaardiqing, zonder welke de film niet levend zou zijn gebleven. Parallel daarmede heeft zich het film- en bio scoopbedrijf ontwikkeld. Men mag qerust zeggen, dat er tegenwoordig geen goede film wordt ver vaardigd of het importbedrijf zorgt er voor, dat zij naar ons land komt. Het maq gerust een uit zondering worden genoemd, indien zulk een film geen kans kriigt in de bioscopen in het algemeen. Wanneer dan ook één van de bladen naar aan- EEN MOOI RESULTAAT De importeur van de film „Achter de Wolken ontving een door de Voor zitter, Prof. Mr. R. Kranenburg» onderteken de dankbetuiging van het Nederlands Co mité „United Nations Appeal for Children" („Verenigde Naties heioen het Kind'*), waarin werd medegedeeld, dat de collectes in de bioscopen waar genoemde film is ver toond een bedrag van ruim 190.000 oulden hebben opgeleverd. Dit is, naar het Comité mededeelt, 11.2 van de totale opbrengst van zijn in Nederland gehouden inzame lingen. De Besturen van de Nederlandse Bond van Doofstommenverenigincfen en van het Fonds voor Doofstomme Kinderen te Am sterdam hebben hun hartelijke dank betuigd voor de bijzonder welwillende medewerking welke zii van de Bondsleden hebben onder vonden bii de collecte in de bioscopen waar de film „Tohnny Belinda" vertoond werd. Hoewel de totale oobrengst nog niet ge heel vaststaat, delen de Besturen mede, dat reeds meer dan 90.000,is binnenqeko- men, hetqeen een grote steun voor dit zo hoog nodige sociale werk betekent. leiding van de tot standkoming van De Uitkijk in Den Haag schrijft, dat men moeilijk van de be staande Haagse theaters kan beweren, dat zij een duidelijke cultuurpolitiek zouden volgen met de te brengen programma's, dan heeft dit blad daarmede bewezen het probleem dat hier aan de orde is niet te kennen. De directie van Uw onderneming weet wel be ter; zij weet, dat waarschijnlijk alle programma's die zij in Amsterdam heeft gebracht, eveneens zijn gebracht door de collega's in Den Haag. In dit opzicht is er een zeer belangrijke stijging van het niveau, een stijging, welke Uw werkzaam heid ongetwijfeld in zeer sterke mate mede heeft bevorderd. De moeilijkheden en de verdiensten zit ten veeleer in de selectie van het programma en de qelfjktijdige selectie van het publiek. Deze ont wikkeling heeft zich in een stad als Amsterdam consequent doorgezet. Naar gelang het niveau van de programmering in het algemeen is gestegen, steeg de op zichzelf verheugende, steeds groeien de behoefte aan een vaste programmering van uit gezochte werken. Uw directie weet zo goed als ik, dat al die wer ken door de gespecialiseerde theaters behoudens een gering aantal uitzonderingen slechts kunnen worden gebracht, indien zij door het bedrijf in het algemeen zijn geamortiseerd. Wanneer zij namelijk bij exclusiviteit zouden worden gebracht door eni ge kleinere gespecialiseerde theaters, waarvoor dan nog maar alleen plaats is in de grote steden, dan zouden zulke exploitaties snel ten dode zijn op geschreven, omdat de enorme aankoopkosten van de films niet zouden kunnen worden betaald. Pas door de amortisatie van het bedrijf in het algemeen is de selectie mogelijk, een selectie, die dan nog eens een bijzonder levendig en vaak artistiek ac cent kriigt doordat een exploitatie als die van ,,De Uitkiik", gezien haar doelstelling, ook de mogeliik- heid biedt van programmering van dat werk, dat in de gemiddelde bioscoop geen kansen krijgt. Het betreft hier echter gelukkig een hoge uitzondering. Uw grote verdienste ligt dus in de selectie van programma en publiek, zij ligt in de kansen welke U de Gideon-bende der avant-garde geeft, en de risico's die U daarbij neemt. Uw verdienste ligt ongetwijfeld ook in Uw manier van exploitatie. Hiermede hebt U intelligent gereageerd op de ontwikkeling van het bedrijf en de behoefte van het publiek. U hebt in dit publiek een kader ont dekt; Uw zaak en dit kader oefenen op elkaar als het ware een voortdurende wisselwerking uit. Ik zou haast willen zeggen dat dit verschijnsel pa rallel loopt met de kunsthandel in het algemeen. U levert door Uw werkwijze een voortdurende sti mulering voor de programmering van tal van bio scopen en dit acht ik van de grootste betekenis. Van de andere kant wordt Uw werk voortdu- 8

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 10