rend moeilijker. Ik heb dit op een geheel ander terrein ervaren bij de vestiging van het Neder lands Filminstituut. Dit instituut heeft tot doel aan de culturele filmbehoefte van het verenigingsleven tegemoet te komen, en de leiding daarvan heeft ingezien, dat dit alleen maar mogelijk was in sa menwerking met het bedrijf. Immers, hoezeer ook verenigingen die een cultureel programma bren gen, zien op de borst mogen slaan, zij zouden dit niet zozeer doen wanneer zij zich realiseerden, dat hun werk slechts mogelijk is doordat dit door het bedrijt reeds is betaald. Weldra is dit filminsti tuut, onëanks dat het nog maar een korte spanne tij ds bestaat, aan zijn drieduizendste leverantie toe. Zodra men het werk van dit instituut heeft ge zien, zijn tal van belanghebbenden wakker ge schud en wensen zij op hun terrein hetzelfde te doen, dat wil zeggen ook filminstituut te spelen. Bij een dergelijke ontwikkeling heeft men zich dan af te vragen waarmede de stimulering van de cul turele belangstelling en de voeding er van het meest gediend is; namelijk door de oplossing in al die instituutjes of door de handhaving van het ene in stituut in samenwerking met de verschillende be langengroepen! Zo zou het U vergaan, indien de specialisering van het bioscoopprogramma een steeds grotere omvang aanneemt. In Amsterdam is er een uit breiding van de tweehonderd plaatsen van ,,De Uitkijktot niet minder dan de huidige twaalf honderd, omvattende zeker drie zaken. Dit wil zeggen, dat er pe* jaar de long runs in aanmer king genomen een goede honderd programma's van de beste soort voor deze zaken beschikbaar moeten zijn. Ik wil dit alleen maar onder Uw aandacht bren gen om U er op te wijzen, dat de specialisatie be perkte mogelijkheden heeft en dat selectie slechts mogelijk is wanneer zij gevoed wordt door het overige bedrijf. Wanneer U Uw bedrijf in de onderhavige vorm uitoefent, dan geloof ik dat U daarmede ongetwij feld in een behoefte voorziet. Dit geschiedt welis waar bij de gratie van Uw initiatief, doch onder de beperking en de bescherming welke U ter zake van Uw bedrijfsorganisatie geniet, van welke or ganisatie U al twintig jaar een trouw lid bent. Op deze bescherming hebben ook Uw collega's in Den Haag een beroep gedaan, een beroep, dat op zichzelf niet onredelijk was en dat hun niet euvel mag worden geduid, gezien het feit, dat zo langzamerhand als gevolg van een onzalige be- lastingpolitiek de cola en de reclameplaatjes tot sluitpost van de exploitatierekening zijn gemaakt. Dat, ondanks de zeer moeilijke omstandigheden waaronder het bedrijf op het ogenblik werkt, het in deze zelfde bedrijfsorganisatie mogelijk is ge bleken toch aan een gespecialiseerde behoefte te gemoet te komen in welke behoefte zoals ik reeds heb uiteengezet alleen met de bescherming van deze zelfde bedrijfsorganisatie op economisch verantwoorde wijze kan worden voorzien, is voor mij het bewijs en ik hoop ook voor alle aanwezigen, dat in vrijheid met een behoorlijke uitbalancering van de verschillende belangengroepen, met een ge zond inzicht in de ontwikkelingsgang van het be drijf waarin men zich beweegt en met verantwoor delijkheidsgevoel beslissingen mogelijk zijn, waar mede ten slotte tevens het algemeen belang en in dit geval in het bijzonder de film zijn gediend. Dat deze beslissing U ten deel is gevallen, dat hebt U verdiend en moge deze Uw onderneming en de filmbelangstelling in Den Haag in het alge meen ten goede komen. Moge U nog vele jaren op de „Uitkijk" blijven naar al wat er verheffend en schoon is onder de voortbrengselen van de cinematografie. Ik hoop dat U evenals in Amsterdam gedurende zovele jaren, ook in Den Haag Uw bedrijf zult kunnen voeren in de nauwste samenwerking met de bedrijfsorganisatie. Tevens spreek ik de hoop uit, dat U, evenals de Amsterdamse Uitkijk, welker directie sedert jaren deel uitmaakt van het plaat selijk bestuur aldaar, de meest prettige collegiale samenwerking zult hebben met de Haagse afdeling, waartoe U thans eveneens behoort." NATIONALE HERDENKINGSAVOND Voor dit jaar is de Nationale Herdenking be paald op Donderdag 4 Mei a.s. Van des avonds 18 uur af zullen plechtigheden worden georganiseerd ter herdenking van de mi litairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetstrijders en de geallieerde mili tairen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de bevrijding van het Koninkrijk zijn gevallen. Daar het in verband met het karakter van deze Nationale Herdenkingsavond ongewenst is, dat openbare vermakelijkheden plaatsvinden, doet het Hoofdbestuur, evenals de voorgaande jaren, een dringend beroep op de leden om Donderdag 4 Mei a.s. vanaf 18.00 uur hun theaters te sluiten. Het Hoofdbestuur meent het vertrouwen te mogen uitspreken, dat alle leden tot vorengenoem de sluiting zullen overgaan. NIEUWE RONDSDIPLOMA'S Aangezien thans alle tijdig aangevraagde bewij zen van lidmaatschap en van donateurschap als mede van bioscoopdiploma's-oorlogsinvaliden en vertegenwoordigerskaarten zijn uitgereikt, moet de geldigheidsduur van de diploma's-1949 als geëin digd worden beschouwd. De leden-bioscoopexploi- tanten gelieven er nauwkeurig op toe te zien, dat op de oude Bondsdiploma's geen toegang meer wordt verleend tot de bioscopen.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 11