De schipper vraagt en de parlevinker liééjt liet. Uit de film: „PARLEV1NKERS" ran Ytzen Brosse dat het bezoek en exploitatie een ongewenste achteruitgang zouden gaan vertonen» Wij vragen ons daarom af, of het wel het meest juist kan worden geacht de heffingsper centages der vermakelijkhedenbelasting uitslui tend afhankelijk te stellen van de aard der ver makelijkheid. Wanneer men er van uitgaat, dat deze belasting geheven wordt van de onder nemer, dan is het toch tot op zekere hoogte onverschillig van welke soort vermakelijkheid deze zijn inkomsten geniet. Zou derhalve niet een volkomen rechtvaardige heffing worden verkregen door deze afhankelijk te stellen van de zuivere winst, eventueel met toepassing van een redelijke progressie? Op deze wijze wordt er tevens rekening mede gehouden, dat de vaste lasten voor de exploitatie gelijk blijven, daar gelaten het aantal bezoekers dat de vermake lijkheid bijwoont." Ongetwijfeld is dit voorstel er een van een zeer ingrijpend karakter. Men houde zich voor ogen, welke consequenties het met zich zou brengen, indien het in practijk zou kunnen worden ge bracht. Naast de hele scala der landelijke belas tingen, die op alle ondernemingen drukken delijke progressie", waarbij uiter aard grote verschillen van opvat ting naar voren zouden komen. Wij willen hierbij in het mid den laten in hoeverre de gemeen telijke ambtenaren tot een oor deel in deze bevoegd zijn, laat staan of zij wel de juiste personen zijn om het bedrijfsbeleid te be oordelen. Op dit punt hebben onze leden merkwaardige onder vindingen opgedaan. Wij herin neren ons hoe b.v. enige tijd ge leden een burgemeester beweer de, dat er in het Nederlandse filmbedrijf te hoge filmauteurs- rechtvergoedingen werden be taald, hoewel, dank zij de straffe organisatie van het filmwezen, de filmhuurpercentages in Nederland strikt gelimi teerd zijn en lager dan waar ook in Europa. Eveneens willen wij in het midden laten de beantwoording van de vraag of het wel behoor lijk zou zijn van de ondernemer inzage van zijn boeken te verlangen. Want het is de gemeente raad, die de verantwoording draagt voor de des betreffende beslissingen en hij zou er zich in de meeste gevallen aan de hand van de boeken der onderneming zelf van willen overtuigen welke belasting van de winst redelijk zou zijn. Wij zou den van de talrijke ondernemers, die in de ge meenteraden en in de Colleges van Burgemeester en Wethouders zitting hebben, gaarne vernemen hoe zij er over zouden denken indien de boeken en het beleid van hun ondernemingen op deze wijze aan de openbaarheid zouden worden prijs gegeven. Belangrijker echter dan deze bezwaren, die ten slotte van technische aard zijn, is, dat het voor stel van de heer Festen in flagrante strijd is met het consumtieve karakter van de belasting op ver makelijkheden. Het inkomen van de ondernemin gen van vermakelijkheden behoort niet te worden bepaald door het percentage van de vermakelijk- heidsbelasting. In het geschil dat er enige tijd geleden gerezen is tussen de Goudse bioscoopondernemers en het ^ollege van Burgemeester en Wethouders van ouda is dit principe door eerstgenoemden met adruk naar voren gebracht en gehandhaafd, 'erecht hebben zij principieel geweigerd om en W. inzage te geven van hun boeken en un het recht ontzegd deze gegevens op te vra- en. Zij hebben in de pers openlijk verklaard van ening te zijn, dat hun inkomsten niet behoeven e worden vastgesteld door een wethouder van "inanciën. Dit is niet alleen het standpunt van de 'oudse bioscoopondernemers, maar van het ge- ele Nederlandse film- en bioscoopbedrijf.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 14