EEN MEUWE LOONREGELING INSTALLATIE VAN EEN SOCIALE COMMISSIE Installatie Sociale Commissie 15 De aflevering van Donderdag 2 Februari j.1. van de Nederlandse Staatscourant bevatte de af kondiging van het besluit van het College van Rijksbemiddelaars d.d. 23 Januari j.1., waarbij de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bioscoopbedrijf is vastgesteld. Aangezien het totstandkomen van deze regeling reeds in de vorige aflevering van het Officieel Orgaan uit voerig werd gememoreerd, kan thans worden vol staan met de mededeling, dat het door de buiten gewone ledenvergadering van de Nederlandsche Bioscoop-Bond op 12 December 1949 aanvaarde ontwerp onmiddellijk daarop is voorgelegd aan het Colleqe van Rijksbemiddelaars. Nadat in overleg met de Bond en de betrokken werknemersorgani saties enige wijzigingen van ondergeschikte bete kenis waren aangebracht, is het voorstel door ge noemd College goedgekeurd en bindend vastge steld met ingang van 1 Januari j.1. Met de inwerkingtreding van deze regeling zijn ten aanzien van betrokkenen vervallen de beschik kingen van het College van Rijksbemiddelaars van 1 November 1948 en 22 December 1949, resp. Tijdelijke bijslag op lonen en salarissen" en „Al gemene Vergunning tot loonsverhoging van ma ximaal 5 Dit wil dus zeggen dat de tijdelijke bijslag van 1 November 1948 en de 5 loonsver hoging van 1 Januari 1950 in de thans voorge schreven lonen zijn inbegrepen. Een misstelling in de tekst der regeling in de Nederlandse Staatscourant van Donderdag 2 Fe bruari j.1. werd bii publicatie van Maandag 6 Fe bruari j.1. hersteld. Aan alle leden-exploitanten is inmiddels een tweetal overdrukken van dit besluit toegezonden, waarvan er één voor hun administratie is bestemd en de ander om hun personeel inzage der voor geschreven lonen en andere arbeidsvoorwaarden te laten nemen. Op Maandag 13 Maart werd door de Voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-Bond, de heer M. P. M. Vermin, een Sociale Commissie geinstal- leerd in aanwezigheid van het Dagelijks Bestuur, de vertegenwoordigers van de Personeelsbond Film- en Theaterbedrijven en de R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden ,,St. Antonius". Deze, in de considerans van het besluit van het College van Rijksbemiddelaars aangeduide, Com missie, waarin een gelijk aantal door het Hoofd bestuur van de Nederlandsche Bioscoop-Bond be noemde leden en een gelijk aantal door de bestu ren van genoemde vakbonden aangewezen leden zitting hebben, zal als orgaan van overleg tussen werkgevers en werknemers fungeren en toezicht uitoefenen op de toepassing van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bio scoopbedrijf. Zij zal tevens bij geschillen tussen werkgevers en werknemers, voortspruitende uit de ze regeling, arbitreren. De heren J. J. Abeln, W. K. G. van Royen, J. H. J. Teunissen Jr en R Uges Jr. vertegenwoor digen de Nederlandsche Bioscoop-Bond in de So ciale Commissie, terwijl namens de Personeels bond Film- en Theaterbedrijven de heren E. F. Henny en C. Proper en namens de R.K. Bond St. Antonius, Sectie Film-, Bioscoop- en Theaterper soneel de heren H. Th. Seisveld en N. H. J. Zwart zitting hebben. De Commissie heeft inmiddels de heer W. K. G. van Royen tot haar Voorzitter gekozen en de heer H. W. Hagenberg benoemd tot Secretaris. „Alvorens over te gaan tot de installatie Uwer Commissie", zo begon de Bondsvoorzitter zijn re de, „wens ik eerst de dank van het Hoofdbestuur te brengen aan de Looncommissie voor de vele werkzaamheden, die door haar leden werden ver richt in het belang van het gehele film- en bio scoopbedrijf. Bij de onderhandelingen over het ontwerp der arbeidsvoorwaarden is reeds in het begin overeen stemming bereikt over het scheppen van een spe ciaal orgaan voor de beslechting van geschillen, die bij de toepassing der loonregeling tussen werk gevers en werknemers zouden ontstaan. Door het College van Rijksbemiddelaars werd daartegen be zwaar gemaakt, omdat zulk een geschillencommis sie wel past in een collectieve arbeidsovereen komst, maar niet in een loonregeling, die het Col lege op grond van het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen 1945 vaststelt. Door Dr. Pels van de Stichting van den Arbeid is toen geadvi seerd een Sociale Commissie te benoemen, samen te stellen uit gelijke aantallen vertegenwoordigers van de vakbonden en van de Nederlandsche Bio scoop-Bond. Hij wilde zulk een commissie ook een ruimere taak toebedelen, waarbij hij noemde het uit brengen van adviezen aan het College van Rijks bemiddelaars ten aanzien van aanvragen om ont heffing van de bepalingen der loonregeling en het voorbereiden van de verbeteringen der loonrege-

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 17