IN MEMORIAM 16 ling, die z.i. ongetwijfeld in de practijk gewenst zullen blijken te zijn. Ik weet niet, of de vakbonden in eigen kring de voor- en nadelen van een Sociale Commissie lang en breed overwogen hebben, maar ik we^f wel, dat het Hoofdbestuur van de Bioscoop-Bond, alvorens het zich met het desbetreffende voorstel van zijn Looncommissie accoord verklaarde, zich ter dege rekenschap heeft gegeven van de conse quenties ervan. In wezen betekent de instelling van een Sociale Commissie voor het bioscoopbedrijf, dat immers nog maar juist de eerst schrede heeft gedaan op het pad der sociale voorzieningen, het bevorderen van de arbeidsvrede, die alleen te bereiken is door het wederzijds vertrouwen en de goede wil om gezamenlijk goede arbeidsverhoudingen te schep pen. Vooral op dat wederzijds vertrouwen en die goede wil komt het aan. Werknemers en werkge vers zullen gezamenlijk de verantwoordelijkheid dragen voor de sociale toestand in ons bedrijf. De leden der Sociale Commissie hebben in deze com missie niet in de eerste plaats als verteqenwoordi- gers van werknemers en werkgevers zittinq, maar als bedrijfsgenoten, die voor eenzzelfde doel sa menwerken. De commissie zal alleen met vrucht haar werkzaamheden kunnen verrichten wanneer zii het vertrouwen geniet van allen, die in het bioscoopbedrijf werkzaam zijn. Het is dan ook naar miin mening de plicht zowel van de Bioscooo- Bond als van de vakbonden om dat vertrouwen bij hun diverse leden te vestigen en al datnene ach terwege te laten, wat het vertrouwen in de Sociale Commissie kan ondermiinen. Het is een verheucrend feit. dat de Sociale Com missie als uitqangsount van haar werkzaamheden een loonregeling heeft, die in veroeliikinq met de arbeidsvoorwaarden m andere bedrijven zeer qun- stiq maq worden qenoemd. Een vergelijking van de voor het personeel der bioscopen thans voor- aeschreven lonen met de in officiële publicaties Ge noemde lonen van andere arbeiders toont immers duideliik aan. dat het personeel der bioscopen tot hef best Gesalarieerde in het land behoort. In de hoop en het vertrouwen, dat de Sociale Commissie vruchtdraqende arbeid in het belanG van alle bedriifsGenoten moqe verrichten, verklaar ik de commissie hiermede qeïnstalleerd." Op deze rede volqde een hartelijk applaus. De heer Van Roven, de heer Vermin danken de voor diens waarderende woorden aan de Loon commissie, zeide deze dank qaarne te delen met de verteqenwoordiqers der vakvereniqinGen, die mede hebben Gewerkt aan het tot stand komen van de thans in werkino aetreden reqelinq van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. In qemeen- schappelijk overleg hebben partijen elkaar in deze Op Vrijdag 13 Januari is te Deventer overleden de heer J. W. Jansen, oudste firmant van de Firma J. W. Jansen Zonen. Het Hoofdbestuur heeft aan de Familie Jansen zijn deelneming met het overlijden betuigd. Op 19 Februari overleed na een langdurig lijden Mevrouw B. Chermoek-Lifschutz, exploitante van de bioscopen Prinses te Rotterdam en Rex te Am sterdam en bovendien rechthebbende op verwoeste exploitaties te Rotterdam. Mevrouw Chermoek hervatte na de Bevrijding tezamen met haar kinderen de zaken van haar als slachtoffer van de Duitsers overleden echtgenoot welke zaken door de maatregelen van de bezetter in een weinig rooskleurige toestand waren achter gelaten. De crematie vond plaats op Dinsdagmiddag 21 Februari op de begraafplaats Westerveld. Bij de plechtige uitvaart waren vele bedrijfsgenoten aan wezig. Het Hoofdbestuur werd vertegenwoordigd door de heer C. van Willigen. Voorzitter van de Afdeling Rotterdam, die tot de familie woorden van deelneming sprak. Namens de artistenwereld nam onder andere de heer Lou Bandy afscheid van de overledene, die in de harten der artisten een speciale plaats heeft ingenomen. Verder spraken leden van het perso neel. Een der familieleden dankte voor de betoon de deelneming. Er waren veel bloemen van vrien den en collega's. Commissie kunnen vinden. Als er de wil is om tot overeenstemming te komen, zijn de bezwaren meestal niet zo onoverkomenlijk als zij aanvanke lijk lijken. Spreker hoopte dat de samenwerking in deze Commissie zo zal zijn, dat men in wederzijds over leg tot overeenstemming zal kunnen komen, zon der dat stemming nodig zal zijn. Indien aldus wordt samengewerkt, zal de Sociale Commissie vruchtbare arbeid kunnen verrichten in het belanG zowel van de werkgevers als van de werknemers. Deze wens werd met een applaus onderstreept. Hierna voerden de heer T. F. van Bijsterveld, Voorzitter van de R.K. Bond St. Antonius. en de heer C. Proper, verteaenwoordiqer van de Per soneelsbond Film- en Theaterbedriiven het woord, waarbij zij uitdrukking gaven aan hun waardering over het tot stand komen van de Sociale Commis sie en verzekerden dat de vertegenwoordigers der werknemersorganisaties in deze Commissie hun beste krachten zullen wijden aan het gemeenschap pelijk welzijn van alle bedrijfsgenoten.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 18