SIEBREN ZONDERVAN 75 JAAR 18 Wordt", zo roept de schrijver uit, ,,er niet steen en been geklaagd over die snertfilms, die rotfilms, die films die' het zedelijk peil omlaag halen, de misdaad bevorderen, gaat U maar door? En dan tot de ontdekking te komen, dat er in anderhalf jaar 50 zeer goede films versche nen, want zo is de verhouding geworden.'' „151 snertfilms", vervolgt de heer Bezemer, ,,is natuurlijk nog steeds een behoorlijk aantal op de ruim 400 in totaal,'maar mijn Hemel, gaat U nu eens Zaterdag bij een kiosk kijken om te zien wat er verschijnt aan periodieken. Dacht U dat U daar met eenzelfde verhoudingscijfer van af kwam. Dacht U dat de boeken die er met tien tallen op de markt gegooid worden, allemaal zo goed zijn, dat die allemaal tot klasse A. zouden behoren. Maar belangrijker dan dit alles is, dat men als men wil een goede film kan zien". De vraag of men met dit resultaat tevreden kan zijn beantwoordt de schrijver met een vol mondig ,,ja" en hij besluit: ,,A1 met al mogen wij dus met een gerust hart zeggen, dat de mees tentijds vlot gemaakte opmerking dat het met de film maar een ,,sof" is, geen steek houdt, in tegendeel wij hebben op het ogenblik geen enkele reden tot klagen. Het zogenaamd „filmprobleem" bestaat wellicht wel, doch het ligt meer aan de bezoeker die niet te kiezen weet of geen voorlich ting wenst, dan aan de film. Natuurlijk zijn al de 50 A-films geen meesterwerken la Citizen Kane, doch spaar ons arme, voor 50 meester werken in \x/i jaar. Je kunt bij wijze van spreken ook door meesterwerken overvoerd worden!" 1) Behalve deze instellingen zijn bij de Stichting Film centrum .aangesloten landelijke organisaties als het Christelijk Jonge Mannen Verbond, de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie, de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale, de Neder landse Zondagsschoolvereniging, benevens de Oecumenische Raad in Nederland. Op 5 April a.s. wordt de heer S. Zondervan te Leeuwarden 75 jaar en gaarne roepen wij hem als oud-Hoofdbestuurder een „hartelijk gefelici teerd en nog vele jaren" toe. Hoewel in dit Orgaan gezien zijn zuiver organisatorisch karakter in de regel geen mel ding wordt gemaakt van personele data, is deze uitzondering zeker gerechtvaardigd, want de naam Siebren Zondervan is onverbrekelijk ver bonden met de organisatorische opbouw van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf. In 1921 werd de heer Zondervan, directeur van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Bioscopen te Leeuwarden, door de Afdeling Het Noorden, die toen als vereniging en bloc tot de Bond toetrad, als haar vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur aangewezen, in welk College hij tot begin 1926 als gewoon lid en daarna tot in 1937 als lid-secre- taris zitting had. Zijn gezondheidstoestand noopte hem toen tot aftreden. De heer Zondervan was tevens tot 1937 bestuurslid van de Afdeling Het Noorden, verder lid van de Commissie van Ge schillen en later van de Raad van Beroep tot in 1940. Nadien trok hij zich langzamerhand uit de zaken terug en zijn zoon volgde hem op als direc teur van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Bio scopen, die te Leeuwarden drie bioscopen exploi teert, hetgeen niet betekent dat de Heer^Zonder- van zijn werkzaamheden zou hebben beëindigd. Men kan hem dag in dag uit achter zijn werktafel op zijn kantoor aantreffen. De 75ste verjaardag van de heer Zondervan is voor ons een gerede aanleiding om zijn ver diensten als lid van het Hoofdbestuur te memo reren, en de reputatie, welke hij zich tijdens zijn langdurige zitting in de Bondsarbitragecolleges heeft verworven als onkreukbaar en scherpzinnig arbiter. Gedurende zeventien jaar was hij lid van het Hoofdbestuur en in deze periode heeft hij mede gewerkt aan de totstandkoming van de eerste Statuten, bedrijfsreglementen en -besluiten, waar van er nog vele zijn ondertekening dragen. Mede door zijn arbeid als arbiter kon een eigen bedrijfs- jurisprudentie groeien, waarop de arbitrage colleges van thans kunnen steunen. Zo is hij dus een der verdienstelijkste bouwers geworden van de organisatie van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf, waarvoor de Bond hem de hoogst zeldzame onderscheiding toekende van het ere-lidmaatschap. Wij twijfelen er niet aan, dat velen, vooral zij, die vroeger met de heer Zondervan aan het Bondswerk hebben deelgenomen, op 5 April de gelegenheid te baat zullen nemen hem geluk te wensen en te getuigen van hun waardering voor zijn arbeid als oud-organisatieman. Moge het de heer Zondervan gegeven zijn nog vele jaren in goede gezondheid te genieten van de groei en bloei van zijn zaken en van zijn orga nisatie. VERZENDING VAN FILMS Het komt de laatste tijd meermalen voor dat leden exploitanten films en reclamemateriaal per postpakket verzenden. Aangezien hierdoor iedere mogelijkheid van recherche bij zoekraken ontbreekt, en bovendien bij verzending per postpakket dikwijls vertraging op treedt, zij nogmaals uitdrukkelijk gewezen op het bepaalde in artikel 23 van de Bondsvoorwaarden; dit artikel luidt: ,,De verzending van al het in deze voorwaarden bedoelde materiaal geschiedt zowel door de verhuur der als door de huurder per spoor, franco expresse- goed leveringstijd verzekerd, tenzij uitdrukkelijk anders is overeengekomen." Ter vermijding van moeilijkheden dient hieraan strikt de hand te worden gehouden,.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 20