23 vaardigen. Men is gedwongen een veel gecompli ceerder procedure toe te passen, waarbij een che mische bewerking noodzakelijk is. Geschiedt deze chemische bewerking op onjuiste wijze, dan gaat de film plaatselijk bol staan en wordt de geluids- strook eveneens vervormd, waardoor dan niet al leen het beeld slecht weergegeven wordt, doch ook het geluid soms niet om aan te horen is. Om de 16 normale fouten-bronnen tot een mi nimum te beperken, neemt men in het algemeen niet hoger op dan freq. 8000/sec. en wel zo, dat de opname-karakteristiek van 50 tot ongeveer freq. 5000 recht is en dan vrij sterk naar 8000 toe afvalt. De weergave-karakteristiek van onze mo derne weergave-installatie is hieraan aangepast. Bij het aftrimmen der weergave-installaties stui ten wij in landen zoals b.v. Nederland, op de vol gende moeilijkheden. In een land als de Verenigde Staten legt men het grootste gewicht op uitermate goede verstaan baarheid, dat betekent, dat men speciaal het mid dengebied van 250-3500 perioden/sec. gaat weer geven, waardoor natuurlijk de bassen en de hoge tonen der muziek-instrumenten voor een groot ge deelte verloren gaan. De muziek-weergave klinkt dan ook ijl. Hier te lande echter wil men bij een dragelijke verstaanbaarheid het zwaartepunt bij een goede muziek-weergave leggen; dit betekent veel hoge en veel lage tonen. Dat hierbij natuurlijk de verstaanbaarheid sterk terugloopt is logisch. Een goede weergave-installatie moet dan ook zo zijn geconstrueerd, dat men door middel van filter- instellingen het lage zowel als het hoge gebied kan ophalen, vooral ook om de zaal-accoustiek (fouten-bron No. 17!) te kunnen corrigeren. Door jarenlange ervaring en onderzoekingen zijn de fouten-bronnen in het weergave-gedeelte, dus fouten van 13 t/m 15, tot een minimum ge reduceerd en wij kunnen daarom met een gerust geweten zeggen, dat de weergave-techniek de op name-techniek tot aan de vertoningscopie ver en vèr vooruit is. Het is ook daarom, dat men af en toe, zoals b.v. bij de film „Fantasia", zo'n opmer kelijk goede geluidsweergave kon verkrijgen. Hier had men te doen met copieën waaraan zoveel zorg was besteed, dat elk der fouten van 1 t/m 12 even eens tot een minimum waren teruggebracht. Dat het maken van dergelijke copieën niet alleen veel moeite en tijd vergt, echter ook ontzettend kost baar wordt door het vele afgekeurde materiaal, hetwelk niet meer te gebruiken is, zal ieder dui delijk zijn. Laat iedereen zich daarom realiseren, dat bij een minder goede weergave de fout niet schuilt in de weergave-installatie, vooropgezet, dat deze aan de te stellen eisen voldoet. Dat hieraan vooral in de kleinere zaken in Nederland nog wel het een en ander mankeert, staat buiten twijfel. Heeft men de overtuiging dat zijn weergave-in stallatie van goede kwaliteit is, dan moet men de weergave-fout zoeken in de lange weg van het begin der opname van de film tot het einde, d.w.z. de copie-vervaardiging, waaraan wij jammer ge noeg, althans voorlopig, weinig zullen kunnen doen. Ing. E. F. W. TRIJSSENAAR. WIJZIGINGEN NAAM- EN ADRESLIJST (Opgave nr. 3) Pag. 2: Hoofdbestuur. Wijzigen: S. Croeze, W. K. G. van Royen en L. Groen: jaar van aftreden ,,1950" in ,,1953". Pag. 2 en 3: Ledenraad. Wijzigen: jaar van af treden van J. S. Croeze ,,1950" in ,,1953"; jaar van aftreden van de leden „1950" in „1952". Pag. 3: Afdelingsraad. Toevoegen: jaar van af treden W. K. G. van Royen: „1953". Wijzigen: jaar van aftreden van de leden „1950" in „1952". Pag. 3: Bestuur Bedrijfsafdeling Filmverhuur ders. Wijzigen: jaar van aftreden van de leden „1950" in „1952". Pag. 4: Afdeling Amsterdam. Schrappen: H. S. Boekman. Wijzigen: jaar van aftreden leden „1950" in „1952". Pag. 4 en 5: Afdelingen 's-Gravenhage, Rotter dam en Provinciale Afdelingen. Wijzi- ge: jaar van aftreden leden „1950" in „1952". Pag. 7: Commissie Beroep Nieuwe Zaken. Schrappen: Loet C. Barnstijn, 's-Gra venhage. Toevoegen: C. A. Bruyn, Am sterdam. Pag. 12: Alphen a/d Rijn, Luxor Bioscoop. Wijzi gen: telefoonnummer in „3100". Pag. 12, 13 en 15: Schrappen: Lichtspel Centrum C.V., Van Royens Exploitatie Mij. C.V. „R.E.M.A.", C.V. Hallen Theater en A. B. M. van Royen. Toevoegen: N.V. Hollandfilm. Pag. 13: Amsterdam, Astoria Theater. Schrappen: Mevr. M. W. Otter-Heynerman, leid ster. Pag. 13: Amsterdam, Theater Desmet. ,,H. P. M. Andriessen, leider" wijzigen in „Mevr. H. M. P. Desmet-Andriessen, leidster". Pag. 13: Amsterdam, Hollandia Bioscoop, Firma L. Groen en I. van Frank. Toevoegen: corr.-adres: H. P. Vink, Antillenstraat 45, Amsterdam-W. Pag. 14: Amsterdam, Tuschinski Theater. Tele foonnummer wijzigen in „62633". Pag. 16: Assen, Apollo Theater. Schrappen: „ener N.V. i.o. tot exploitatie van dit theater". Toevoegen: N.V. G. Tedinga's Mij. tot Exploitatie van Bioscopen en andere Amusementsbedrijven.

Officieel Orgaan | 1950 | | pagina 25