VAN OVER DE GRENZEN Duitsland Bondsregering wil filmproductie stimuleren De Minister van Binnenlandse Zaken van de Westduitse Bondsrepubliek heeft een besluit uit gevaardigd, waarbij ter bevordering van een Duitse filmproductie jaarlijks de volgende prijzen worden uitgeloofd: Voor de beste speelfilm op grond van een beoordeling der gezamenlijke prestatie van draai boek, regie en rolvertolking: een wisselbeker voor de filmproducent en een wisselbeker voor de regisseur. Voor de meest waardevolle documentaire film: een wisselbeker voor de filmproducent. Ter aanmoediging van initiatieven op het gebied van filmthematiek en filmdramatur- g i e zijn de volgende prijzen ingesteld: Voor de film die een sociaal probleem op een bijzonder indrukwekkende wijze behandelt: een wisselprijs voor de filmproducent en een wisselprijs voor de draaiboekschrijver. Voor de film, die zonder tendentieuze opzet op een bijzonder krachtige wijze bijdraagt tot op wekking van het staatsburgerlijk besef en tot bevordering van de democratische opvattingen: een wisselprijs voor de filmproducent en een prijs van DM 5.000,voor de draaiboek schrijver. Voor de film. die op een bijzonder overtui gende wijze de gedachte aan een verenigd Europa, dat wil zeggen een federale aaneenslui ting van de Europese staten, propageert: een wisselprijs voor de filmproducent en een prijs van DM 5.000,voor de draaiboek schrijver. Voor de beste probleemfilm. dat wil zeggen de film die door haar thematiek en behandeling van de stof op een bijzonder suggestieve wijze tot na denken prikkelt: een wisselprijs voor de filmproducent en een wisselprijs voor de draaiboekschrijver. Ter bevordering van de vorming van een nieuwe generatie van Duitse filmspelers is verder ingesteld: Voor de beste rolvertolking van een jonge acteur: een wisselprijs waaraan tevens verbonden een prijs van DM 2500.—. Voor de beste rolvertolking van een jonge actrice: een wisselprijs waaraan tevens verbonden een prijs van DM 2500,—. Voor de laatste prijzen kunnen uitsluitend acteurs en actrices in aanmerking komen, die op het toneel of in een film nog geen hoofdrol gespeeld hebben. De prijzen v/orden slechts toegekend indien wer kelijk goede prestaties geleverd zijn. Over de toe kenning beslist met uitsluiting van de rechter een jury, tot welker leden door de Minister van Binnenlandse Zaken kunnen worden benoemd per soonlijkheden uit het openbare, culturele en ker kelijke leven. De jury zal vergaderen onder voor zitterschap van een niet-stemgerechtigde vertegen woordiger van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en beslissen met tweederde meerderheid. De jury zal haar werkzaamheid zelf bij reglement rege len. De leden zullen voor hun arbeid geen vergoe ding ontvangen. De prijzen worden jaarlijks in Januari toegekend. In aanmerking kunnen komen films, die in het voor afgaande jaar werden uitgebracht. Voorstellen ter zake kunnen worden ingediend door de juryleden, door de vrijwillige zelfcontrole van het Duitse film bedrijf (Duitsland kent thans geen staatscensuur meer zoals bijvoorbeeld Nederland) en de instel lingen, welke zich in de diverse landen der Bonds republiek bezig houden met het verlenen van spe ciale praedicaten aan films. Filmcopieën kunnen slechts op verzoek worden ingezonden. De prijsuitreiking geschiedt door de Bondsminis ter van Binnenlandse Zaken. De wisselprijzen wor den voor één jaar uitgereikt en moeten aan het einde van het jaar wederom in handen van het Bondsministerie worden gesteld, dat de naam van de winnaars in de prijs laat graveren, waarvan een oorkonde wordt uitgereikt. De •wisselprijs wordt eigendom van degene, die hem driemaal -zij het ook niet achtereen gewonnen heeft. Men moet in verband met het bovenstaande tevens in aanmerking nemen, dat in vele gewesten der Bondsrepubliek door het toekennen van praedi caten aan films van bijzondere betekenis voor de exploitanten de mogelijkheid wordt geschapen zulke films, aan welker vertoning in de regel aan zienlijke financiële risico's verbonden zijn, te ver tonen. 15

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 16