^-NIEUWS UIT DE CABINE-^ Examen ter verkrijging van het practijk-certificaat Op 8, 9 en 10 Mei j.1. is in de plaatsen Amster dam, Meppel, Nijmegen, Roermond en Breda voor de eerste maal het examen ter verkrijging van het zogenaamde practijk-certificaat afgenomen. De directies van het Luxor Theater te Meppel, de Con certgebouw Bioscoop te Nijmegen, het Royal Thea ter te Roermond en het Casino Theater te Breda stelden voor dit doel welwillend hun cabines ter beschikking. Tevens werd op het Bondsbureau geëxamineerd. Zoals bekend is bovengenoemd certificaat be doeld voor operateurs die werkzaam zijn in biosco pen alwaar de normale wekelijkse arbeidstijd min der dan 24 uur bedraagt. Voor operateurs in deze categorie bioscopen is hun functie als zodanig als regel een nevenberoep en in de practijk is gebleken dat het in zulke gevallen onoverkomelijke bezwa ren oplevert om te verlangen dat het normale operateursdiploma wordt behaald. Er meldden zich voor dit examen 98 deelnemers aan, waarvan er 61 slaagden, 18 werden afgewe zen en 17 dusdanige cijfers behaalden, dat werd besloten hen in Augustus a.s. nogmaals de gelegen heid te geven zich aan een practijkexamen te on derwerpen; 2 candidaten verschenen niet op het examen. Geëxamineerd werd uitsluitend in de vakken cabinepractijk en brandveiligheidsvoorschriften. Voor wat dit laatste gedeelte betreft fungeerden als examinatoren vertegenwoordigers van de Rijks- brandweerinspectie te 's-Gravenhage. In het prac tijk gedeelte werd geëxamineerd door deskundigen uit het bedrijf. Bovengenoemd aantal geslaagde candidaten kan over het algemeen bevredigend worden genoemd, hoewel gezegd moet worden dat de practische ken nis van vele operateurs die reeds jaren in de prac tijk werken toch nog maar zeer matig is. Onder andere voor wat betreft het lassen en de behande ling van brandbaar en onbrandbaar filmmateriaal moest dikwijls een gebrek aan voldoende kennis van dit belangrijke onderwerp worden geconsta teerd, hetgeen in de dagelijkse practijk onvermijde lijk aanleiding vormt tot filmbeschadigingen. Daarenboven moest ook bij deze categorie exami nandi weer worden geconstateerd, dat er diversen waren die niet de minste interesse voor hun vak hadden. Het gevolg hiervan was, dat zij op de eenvoudigste vragen over hun dagelijkse werk het antwoord schuldig moesten blijven en dientenge volge dan ook werden afgewezen. Het is zeker mede in het belang van de gezamenlijke werkge vers dat dergelijke .krachten" zo spoedig mogelijk uit het bedrijf worden verwijderd. Het Bestuur heeft verder moeten vaststellen, dat ongeveer 40 operateurs die voor het afleggen van het onderhavige examen in aanmerking kwamen, niet op de uitnodiging daartoe hebben gereageerd, en dat ook de betrokken werkgevers na ter zake te zijn aangeschreven geen maatregelen hebben ge nomen die er toe hebben geleid dat deze operateurs zich alsnog voor het examen aanmeldden. De betrokken operateurs, wier dispensatie van de verplichting om het operateursdiploma te bezit ten inmiddels is verlopen, voldoen derhalve thans niet meer aan de vereisten die in artikel 1 van de Loonregeling voor het Bioscoopbedrijf zijn vastge legd voor eerste, tweede en derde operateurs en zijn derhalve nog slechts bevoegd als leerling- operateur op te treden. Ons is gebleken, dat door verscheidene leden exploitanten met deze bepalingen uit de Loonrege ling nog te weinig rekening wordt gehouden en wij achten het derhalve noodzakelijk er op deze plaats nogmaals op te wijzen, dat door de Afdeling Loon- contröledienst van het Ministerie van Sociale Zaken een intensieve controle op de toepassing der Loonregeling, voor het Bioscoopbedrijf wordt uit geoefend, zodat een ieder die zich niet strikt aan de bepalingen van de Loonregeling houdt, het risico loopt te dezer zake gerechtelijk te worden ver volgd. Wij adviseren de leden derhalve om aan dit onderwerp speciale aandacht te besteden en zo nodig ter zake bij het Bondsbureau inlichtingen in te winnen. Operateursexamen 1951 Het Bestuur der Stichting „Instituut voor Op leiding van Technisch Bioscooppersoneel" deelt ons mede, dat het schriftelijke gedeelte van het operateursexamen 1951 in Amsterdam zal wor den afgenomen op Dinsdag 24 en Woensdag 25 Juli a.s. Het mondelinge examen zal plaatsvinden in de tweede helft van Augustus a.s. De aanmelding voor dit examen sluit op 14 Juli a.s. en dient te geschieden door middel van een speciaal aanmeldingsformulier dat op aanvrage wordt verstrekt. Wij stellen er prijs op er wel licht ten overvloede, nogmaals op te wijzen, dat iedere eerste, tweede of derde operateur ingevolge de Loonregeling voor het Bioscoopbedrijf in het bezit moet zijn van: 23

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 24