J' Al aanvjRse J-tigemene Ledenvergadering Ledi HOEWEL de leden reeds een beknopt ver slag van de op Maandag 23 April j.1. in Hotel ,,Krasnapolsky" gehouden jaar lijkse algemene ledenvergadering heeft bereikt, hechten wij er aan te dezer plaatse uitvoeriger op deze voor onze organisatie zo be langrijke gebeurtenis terug te komen. Blijkens de presentielijst waren in deze verga dering 370 van de bijna 600 aangesloten zaken vertegenwoordigd. Nadat de Bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin, de aanwezigen welkom had geheten, herdacht de vergadering staande de leden, die sedert de vorige ledenvergadering van 30 October 1950 waren overleden namelijk, de heer Hogen- dijk, eigenaar-exploitant van het Amicitia Thea ter te Franeker, en de heer G. J. Franke, directeur van de N.V. Theatermij. van de Nederlandse Bioscoop Trust en van de N.V. Peterson. Rede van de Bondsvoorzitter De Bondsvoorzitter richtte zich tot de aanwe zigen met de volgende woorden: „Dames en heren. De uitvoerige behandeling van het wel en wee van onze organisatie in het afgelopen jaar in het zo juist verschenen Jaarverslag, maakt het mij mogelijk met mijn beschouwing over het voorbije jaar kort te zijn. Dit jaar bracht ons bij alle goeds verschillende teleurstellingen. In de eerste plaats de teleurstelling, dat de kwestie van de vermakelijkheidsbelasting voor ons niet tot een oplossing is gebracht, al moet ik daar onmiddellijk aan toevoegen, dat de betrokken Ministers hieromtrent nog geen definitieve uit spraak hebben gedaan. Bij de Kamer is op het ogenblik aanhangig een wijziging van de finan ciële verhouding Rijk/Gemeente, waarin de be trokken Ministers een vermindering van de kor tingsclausule voorstellen, terwijl zeer vele leden uit de Kamer, blijkens het Voorlopig Verslag, nochtans een opheffing van de korting bepleiten. Wij hebben onze grieven ten opzichte van de belastingheffing niet alleen kenbaar gemaakt aan de Minister van Binnenlandse Zaken, doch tevens tijdens een langdurig onderhoud aan de Minister- President, waardoor zij als het ware op de Rege ringstafel zijn gebracht. Wij beseffen volkomen, dat de Regering belangrijker zorgen heeft dan die over onze lasten, nochtans zullen wij de dis criminatie in de belastingpolitiek, namelijk onze achteruitstelling bij andere vormen van ontspan ning, blijven bestrijden en niet aflaten de ge schikte middelen te baat te nemen om ons recht te verkrijgen. Wij slaagden er in het afgelopen jaar in in 37 gemeenten het belastingpercentage wederom be langrijk verlaagd te krijgen, zodat thans in totaal in 114 gemeenten de belasting naar een dragelijk niveau is teruggebracht. Met betrekking tot de televisie heeft het Hoofd bestuur, gemachtigd door de algemene vergade ring, besprekingen geopend met de omroepmaat- schappijen om te komen tot een regeling. Wat het gebruik van de Studio aangaat is de situatie nog niet duidelijk. De omroepen zijn echter wel bereid om in beginsel met betrekking tot het film- gebruik voor televisiedoeleinden samen te werken met onze bedrijfsorganisatie op de door haar ge stelde condities. Deze komen hierop neer, dat uit sluitend betrokken zal kunnen worden van onze leden; dat de uitzending niet zou kunnen worden geëxploiteerd, dat wil zeggen uitsluitend voor particuliere doeleinden gebruikt kan worden en dat de filmuitzendingen gebonden zullen zijn aan een tijdsduur. Een overeenkomst dienaangaande zal worden uitgewerkt. Binnenkort zal hierom trent met het Bestuur van de Afdelingsraad en de Bedrijfsafdeling Filmverhuurders contact worden opgenomen. Op het gebied van de muziekauteursrechten hebben wij voorlopig rust gekregen, doordat wij de financiële voorwaarden, welke Buma stelt om haar repertoire te kunnen vertonen, nakomen. Inmiddels is een Regeringscommissaris voor Buma aangesteld. De betalingen, die wij hebben te doen, zijn zeer zwaar en het is te betreuren, dat de geschillen, die zich aanvankelijk met Buma hadden voorge daan, thans zijn verplaatst naar de bedrijfsorga nisatie, doordat sommige leden, Amerikaanse hui zen vertegenwoordigende, zich voor een deel van betaling onthouden. Dit punt zal nader moeten worden opgehelderd; ik kan de ledenvergadering de verzekering geven, dat wij haar omtrent de resultaten niet in het ongewisse zullen laten, aan gezien het in gebreke blijven van enige grote zaken een aanzienlijke verhoging voor het bedrijf zou betekenen van de Buma-bijdragen. Gezien het feit, dat het buitenland de auteursrechten niet compleet levert, zullen wij genoodzaakt zijn op andere wijze compensatie te verkrijgen. De vraag in hoeverre ons nog grote wettelijke beperkingen boven het hoofd hangen door een verscherping van de Bioscoopwet is tot nu toe onbeslist gebleven. De bezwaren, die tegen het nieuwe ontwerp bestaan, zijn zeer talrijk. Wij kunnen U de verzekering geven, dat wij hiertoe zeer krachtig hebben bijgedragen. Omtrent een behandeling in de Kamer van het aanhangig ge-

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 4