^NIEUWS UIT DE CABINE^ Examens bioscoopoperateurs Van het Bestuur der Stichting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel" ver nemen wij, dat de herexamens voor het normale operateursexamen, alsmede de examens ter verkrij ging van het zogenaamde practijk-certificaat, die op 19, 21, 27 en 28 December 1951 zijn afgenomen, de volgende resultaten hebben opgeleverd. Aan het herexamen werd door elf candidaten deelgenomen waarvan er zeven slaagden, zodat aan hen alsnog het operateursdiploma A of B kon wor den uitgereikt. De namen van de geslaagde candi daten zijn: J. C. van Beesten De Uitkijk, Amsterdam B J. B. Engel Desmet, Amsterdam B A. de Haas Luxor, Dordrecht B J. M. Jansen National, Amsterdam B J. C. Pielanen Lido, Leiden A C. Schinkel Astoria, Dordrecht B G. Vreeken Odeon, 's-Gravenhage B Verder deden twee candidaten alsnog een schrif telijk examen, omdat zij door bijzondere omstandig heden niet in de gelegenheid waren geweest dit gedeelte van het examen in Juli 1951 af te leggen. Één hiervan slaagde, te weten R. A. v. Dok, dipl. B, en de tweede werd toegestaan in Juli en Aug. 1952 herexamen te doen in twee theoretische vakken. Aan het examen ter verkrijging van het practijk- certificaat namen twintig candidaten deel, waarvan er tien slaagden. Dit examen omvat uitsluitend de vakken cabinepractijk en brandveiligheidsvoor schriften en er moest ook ditmaal weer worden vastgesteld dat de helft van bovengenoemd aantal candidaten voornamelijk voor wat de cabineprac tijk betreft zeer slecht op de hoogte was van de werking en de betekenis der projectie-installatie en hulpapparaten, waarmede zij regelmatig omgaan. De brandveiligheidsvoorschriften leverden als regel minder moeilijkheden op. Voorts werd aan een tiental operateurs een zo genaamde practijk-test afgenomen, van welks uit slag het afhing of de aan de betrokkenen verleende dispensatie van de verplichting om het operateurs- diploma te bezitten, al of niet kon worden verlengd. Filmverzending Ondanks het feit, dat er door het Hoofdbestuur onder meer in een publicatie in het Bondsorgaan d.d. 9 Juni 1951 nr. 164 op aangedrongen is alle films uitsluitend per spoor als expressegoed te ver zenden, komt het nog steeds voor dat films zowel als reclamemateriaal per postpakket worden ver zonden. Dit leidt onvermijdelijk tot vertragingen die soms ernstige gevolgen kunnen hebben. Het Hoofdbestuur wijst de leden derhalve ander maal op het bepaalde in artikel 23 der Bondsvoor- waarden en dringt er nogmaals op aan alle films en zo mogelijk ook steeds het reclamemateriaal per spoor als expressegoed te verzenden. Wijziging in de examens Zoals reeds in het orgaan van 8 November 1951 werd gepubliceerd, waren er bij het Bestuur der Stichting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel" plannen in studie om te ge raken tot een splitsing van de stof die tot dusverre in één keer tijdens de operateursexamens werd be handeld. Er is thans in deze een beslissing genomen overeenkomstig hetgeen in bovenbedoelde publi catie werd aangekondigd. Dit betekent dat iedere candidaat in den vervolge het operateursexamen in drie delen kan afleggen, zodat hij drie jaar de tijd krijgt om in alle vakken te worden geëxamineerd. Het eerste jaar moet examen worden gedaan in de vakken cabinepractijk en brandveiligheidsvoor schriften; het tweede jaar in twee theoretische vak ken naar keuze en het derde jaar in de resterende twee theoretische vakken. Desgewenst kan ook het gehele examen ineens worden afgelegd, zoals dit tot dusverre gebruikelijk was en het is eveneens mogelijk in de vier theoretische vakken in éénmaal examen te doen. Voordat een candidaat tot het examen in de theoretische vakken kan worden toe gelaten, moet hij echter ten minste in de vakken cabinepractijk en brandveiligheidsvoorschriften met succes examen hebben gedaan. In dit laatste geval wordt aan de betrokkene zo nodig dispensatie verleend van de verplichting om het operateursdiploma te bezitten tot aan het vol gende examen en na het met succes afleggen van het eerste theoretische examen wordt de candidaat in het bezit gesteld van het diploma-A althans indien hij de vereiste 800 practijkuren heeft ge maakt en de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt waardoor hij de bevoegdheid krijgt als tweede ope rateur op te treden. Na het afleggen van het laatste deel van het theoretische examen wordt, wanneer voldoende cijfers zijn verkregen het diploma-B uitgereikt, indien de candidaat ten minste 3800 practijk-uren heeft gemaakt en de leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. De houder van dit diploma heeft zoals bekend volledige bevoegdheid om als eerste operateur op te treden. Het Bestuur van de Stichting vertrouwt dat door deze verdeling van de examenstof door de candida ten betere resultaten zullen worden bereikt, en dat zij die tot nu toe huizen hoog tegen het op zich zelf toch niet zo moeilijke examen opzagen, hun vrees dienaangaande zullen overwinnen. Het rekent er tevens op dat de werkgevers het vorenstaande ter 20

Officieel Orgaan | 1951 | | pagina 76