Frankrijk aantal 146 30,4 107 22,2 105 21,9 50 10.5 40 8,4 19 3,9 9 1,9 4 0,8 12 Gedurende dat jaar werden in totaal 115.657.219 bioscoopkaartjes verkocht. De totale netto-ont vangsten bedroegen frs. 1.287.879.922, waarvan de drie grote steden meer dan de helft voor haar reke ning namen, namelijk Brussel 25,3 Antwerpen 14,8 c/( en Luik 14,5 De gemiddelde entreeprijs lag voor het gehele land op frs. 11,14. Voor de drie grote steden waren deze gemiddelden respectieve lijk frs. 12,28, frs. 12,44 en frs. 11,62. Bovenstaande cijfers werden opgesteld op basis van de wekelijkse gemiddelden van de driemaan delijkse door de Belgische Syndicale Kamer voor de Cinematografie ge publiceerde ontvangsten. Deze cijfers kunnen dus slechts gezien worden als een vrij nauwkeurige benadering van de werkelijkheid. Bijna vijfhonderd nieuwe films werden in 1951 in België uitgebracht. Hiervan waren 61,8''; uit de Verenigde Staten afkomstig, 25,3 r/< uit Frankrijk, 5 c/c uit Italië, 3.9 ruit Engeland, terwijl het aan deel van de overige landen 4 bedroeg. De meeste Amerikaanse films werden in Antwerpen vertoond, namelijk 304, tegen 268 in Brussel en 207 in Luik. Brussel vertoonde daarentegen meer Franse films (129) dan Antwerpen (81) en Luik (116). Italiaanse films waren vooral in trek in de provin cies Luik en Henegouwen, die veel Italiaanse inwo ners tellen, inzonderheid in de omtrek van de mijnen en steengroeven. In Luik werden 17 en in Charleroi niet minder dan 23 Italiaanse films ver toond. Antwerpen bracht eveneens 17 Italiaanse films uit en het bioscooprijke Brussel liefst 30. Ook de Britse film schijnt langzaam maar zeker terrein te winnen. Er zijn bioscopen in de drie grote steden, die zich in Engelse programma's specialise ren. Brussel vertoonde in 1951 24 Britse films, Antwerpen 20 en Luik 15. Wat de Latijns-Amerikaanse productie betreft neemt Mexico in België de eerste plaats in met 8 films in Brussel en 4 in Antwerpen. Betrekkelijk weinig kleurenfilms werden er gedu rende 1951 vertoond, namelijk slechts 15,2 van het aantal uitgebrachte films. Het is echter merk waardig, dat van de twintig films, die in dat jaar de hoogste recettes opbrachten, er twaalf kleuren films waren. Op de tien eerste films in deze rij, waren niet minder dan zeven kleurenfilms, hetgeen bewijst dat onze zuidelijke naburen een uitgespro ken voorkeur voor kleurenfilms aan de dag leggen. De ook in België vaak door bepaalde kringen naar voren gebrachte klacht, dat er zoveel gangster films vertoond worden, blijkt volgens onderstaande statistiek over het karakter van de in de grote ste den uitgebrachte films volkomen uit de lucht ge grepen. De films over detectives, gangsters en aan de zelfkant der maatschappij verdwaalden, beliepen niet meer dan 10,5 van het totaal aantal uitge brachte films. Geen enkele van deze films behoort tot het bovenbedoelde meest bezochte twintigtal. Karakter melodrama's, satiren avonturenfilms, historische films, westerns lichte blijspelen, kluchten, enz. detectives, gangsters enz. musicals oorlogsfilms lange documentaires, reportages teken- en poppenfilms In totaal uitgebracht 480 100 Indien men het karakter analyseert van de twin tig films, welke in 1951 de hoogste recettes op brachten, dan blijkt dat de smaak van het publiek in overeenstemming is met bovenstaande invoer- tabel. Onbetwistbaar heeft het Belgische publiek de voorkeur gegeven aan vrolijke en optimistische films, aan spectaculaire films en aan films vol af wisseling met een pakkende handeling. Internationaal Filmfestival Cannes 1953 Het jaarlijkse filmfestival van Cannes zal onder auspiciën van de Ministers van Buitenlandse Zaken en van Handel en Industrie vroeger wor den gehouden dan gewoonlijk en wel van 1 1 tot 26 Maart 1953. De leiding van het festival, die er steeds op be dacht is de organisatie zo doelmatig mogelijk te doen zijn, heeft een aantal wijzigingen aangebracht in het reglement van het festival, dat wij daarom ter oriëntering laten volgen: REGLEMENT Artikel 1 Het Vide Internationale Festival van de Film zal te Cannes plaats vinden van 15 tot 29 April 1953. Het heeft ten doel de ontwikkeling van de film kunst en de vooruitgang van de filmindustrie te bevorderen en een geest van wedijver en samen werking te handhaven tussen de producenten en regisseurs van films van alle landen. Artikel 2 De deelnemende landen kunnen hoofdfilms en korte films vertonen of alleen films van een dezer categorieën. Behoudens bijzondere afwijkingen, door het comité toegestaan, kunnen slechts films worden vertoond, welke aan onderstaande voorwaarden voldoen:

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 13