1 oepassing Loonre 16 De Algemene Nederlandse Bond van Bioscoop- en Theaterpersoneel te Amsterdam heeft zich met een brief van 28 November jl. gewend tot de direc ties der Haagse bioscopen, in welk schrijven geëist wordt, dat aan portiers en controleurs, aan wie een basisloon van meer dan 1 5.per week wordt betaald, alsnog een loonsverhoging van 2x5 J< wordt uitgekeerd. In dezelfde circulaire beweert de A.N.B.T. een bespreking te hebben gevoerd met het College van Rijksbemiddelaars en dat twee leden van dit col lege, de heren Kloosterman en Schotman hun ver wondering en hun verontwaardiging er over hebben uitgesproken, dat de Sociale Commissie beweerd zou hebben, dat er over deze zaak tussen genoem de commissie en het College van Rijksbemiddelaars nog overleg gaande zou zijn. Ter voorkoming van misverstanden vestigt de Sociale Commissie de aandacht op het volgende: 1De heren Kloosterman en Schotman zijn geen leden van het College van Rijksbemiddelaars, doch slechts ambtenaren, die aan deze instelling verbonden zijn. 2. De Sociale Commissie heeft op 21 November jl. op uitnodiging van het College van Rijks bemiddelaars een onderhoud gehad met Prof. Mr. M. G. Levenbach, lid van genoemd college, zulks naar aanleiding van een door de Sociale Commissie aan het College gestelde vraag be treffende de uitkering van loonsverhogingen van 2x5%. 3. Mede door de uitspraak van de Hoge Raad der Nederlanden staat vast, dat de verplichte loons verhoging van 2 x 5 van toepassing is zowel op de garantieionen als op de basisionen. Daar uit volgt, dat het garantieloon van portiers en controleurs van de bioscopen, die in de klasse A, gemeenteklasse I, zijn ingedeeld, verhoogd is van ƒ45.tot ƒ49.61, in de klasse B van ƒ43.50 tot 47.95, in klasse C van 42.— tot 46.30, in klasse D van 40.— tot 44.10. Het minimum basisloon, dat ingevolge artikel 7 ten minste 10.en ten hoogste 15.per week bedraagt, is dus verhoogd van ten minste 13.84 tot ten hoogste 18.84. 4. Het is de Sociale Commissie gebleken, dat ver schillende werkgevers aan hun portiers en con troleurs een minimum basisloon van 20.en zelfs wel van 25.per week betalen, hoewel het gemiddelde wekelijkse verval, dat deze werknemers ontvangen, zo hoog is, dat deze werknemers aan basisloon en verval tezamen een inkomen genieten, dat aanzienlijk hoger is dan het garantieloon. Daardoor wordt in strijd gehandeld met het bepaalde in artikel 7 der Loonregeling, aangezien nadrukkelijk is be paald, dat het verval in mindering moet worden gebracht op het garantieloon. Dat betekent, dat een portier in een theater tot de A-klasse, ge meenteklasse I behorende, wiens garantieloon dus thans bedraagt 49.61 en die aan verval per week 30.77 of meer ontvangt, geen hoger basisloon mag genieten dan 18.84. Ontvangt zulk een portier toch een hoger basisloon (van ƒ20.of ƒ25.dan is zuIk een loon niet anders dan als „zwart" te betitelen. 5. De door het College van Rijksbemiddelaars voorgeschreven loonsverhogingen van 5 r/c zijn echter uitsluitend op de rechtens geldende lonen en niet op „zwarte" lonen van toepassing, zodat de eis van de A.N.B.T. ongegrond is. |iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiminimiimiininiiHiiiiiiii| „De film er van te beschuldigen dat zij jeugdmisdrij! j aanmoedigt wil zeggen, dat men de sociale en psy- chologische omstandigheden negeert, die aan anti- 1 sociale gedragingen ten grondslag liggen gebrek aan aanpassingsvermogen, slechte gezinsomstandig- heden, ellende, vrij geslachtelijk verkeer. Het is volkomen verkeerd om zich te verbeelden j dat een gangsterfilm een jongen tot misdrijf zal leiden, indien hij, na zijn bioscoopje, naar huis kan gaan naar een gelukkig, welvarend en verenigd gezin. En wat 1 j de jongen betreft, die in een achterbuurt woont en op straat leeft, die zijn dronken ouders iedere avond j ziet twisten, heeft die in werkelijkheid de film wel nodig oni hem losbandigheid te leren?" (Jean Bloch-Michel: ,,Children's I films. for grown-ups only?", Unesco Courier, September 1951, p. 7-8). Qllllllllllini!llllllllllllllll!IIIIIHIIIIinilltllllllllltUI1IMIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIEIIIIIMIIIIIIIINIIIIIMinillll!lllll!llllirn

Officieel Orgaan | 1952 | | pagina 17