en nieuwe bi toscoop Op Zaterdag, 17 April werd te Amsterdam-Z een nieuwe bioscoop, genaamd Cinema du Midi, geopend door de Burgemeester van Amsterdam Deze bioscoop is ingebouwd in een deel van een grote voornamelijk uit glas en staal bestaande sporthal, te weten de Apollo-hal, zodat hier sprake is van een compleet gebouw in een bestaand pand, hetgeen een unicum kan worden genoemd. Niet alleen zijn de bouwtechnische moeilijkhe den, welke hieraan verbonden waren, op uitsteken de wijze opgelost, maar de bioscoop bezit boven dien diverse bijzonderheden, welke wij hier in het kort onder de aandacht willen brengen. In de eerste plaats is de zaal voorzien van een projectie-oppervlak van 11,63 meter breed bij een hoogte van 4,32 meter, waardoor het mogelijk is. behalve films op het tot dusverre gangbare for maat, ,,wide-screen" films zowel als CinemaScope- films te vertonen. Daartoe zijn naar het voorbeeld van het Capitol theater te Amsterdam verplaats bare verticale kaderranden aangebracht, welke aan het voordoek zijn verbonden en met het openen van het doek op iedere gewenste beeld breedte kunnen worden ingesteld. Wij spraken hierboven van een projectie-opper vlak, omdat niet geprojecteerd wordt op een doek, maar op een gebogen, speciaal behandelde muur met een holling van circa 70 cm. Men heeft aldus een naadloos oppervlak verkregen en vermijdt bo vendien het lichtverlies van 12 a 20%, dat een z.g. geluidsdoek vanwege zijn perforaties veroorzaakt. Interieur van de Cinema ,,D u M i d i" te Amsterdam, qezien vanaf liet balcon. Bovendien is de cabine onder het balkon en in het hart van het projectiescherm gebouwd, waar door een zuiver horizontale projectie mogelijk is. De luidsprekers zijn in drie combinaties ter weers zijden en midden-onder het projectiescherm inge bouwd, zoals op de hierbij afgedrukte foto van het interieur duidelijk te zien is, en zijn van zeer bij zondere samenstelling. Gebroken is namelijk met het bekende systeem der multi-cellulaire hoorns voor de weergave van hoge tonen. In plaats daar van zijn drie geluidszuilen geconstrueerd met elk vier afzonderlijke luidsprekers voor hoge tonen en elk één systeem voor lage tonen. Per combinatie wordt voorts gescheiden weergave toegepast. De gehele combinatie is gericht op een juiste weerga ve, spreiding en verdeling van hoge en lage tonen en kan als zeer geslaagd worden beschouwd, omdat een uitstekende verstaanbaarheid, gepaard aan een even goede muziekweergave is verkregen. Verder zijn in de zoldering een zestal, elk uit twee luidsprekers bestaande, combinaties ingebouwd, we-lke in hoofdzaak bestemd zijn voor gramofoon- en microfoon weergave en overigens onder andere ook kunnen dienen voor effect-geluiden bij film vertoningen. Het voordeel hiervan is, dat gramo- foonmuziek respectievelijk de stem van een spre ker voor de microfoon gelijkmatig over de zaal en het balkon kan worden verdeeld, zonder dat het volume storend hoog behoeft te worden opge voerd. Beide luidsprekersystemen kunnen afzonderlijk, doch ook gecombineerd dienst doen en worden elk gevoed door een 25 Watt versterker. Dat gekoppeld aan deze uitgebreide geluids voorzieningen tevens grote zorg is besteed aan de acoustiek van de zaal behoeft geen nader betoog. Het gebouw is voorts uitgerust met een hete luchtverwarming, waardoor met behulp van stoom verwarmde of bijvoorbeeld in de zomer met zeer koud water gekoelde lucht, in een hoeveelheid van 8000 m3 per uur door een aantal openingen vlak boven het projectiescherm in de zaal kan worden geblazen. Via roosters in de vloer respectievelijk op het balkon wordt de verwarm de of gekoelde lucht vervolgens door middel van een circulatie systeem afgevoerd en wel in een zodanig tempo, dat voldoende luchtcirculatie ontstaat zonder dat van tocht kan worden gespro ken. Al met al een nieuwe bio scoop, welke een belangrijke aanwinst voor het Amsterdamse theaterpark kan worden ge noemd. e

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 21