Zwitserland 24 ring van de consumptie en ter bevordering van de industrie, waarbij de heffing op filmvoorstellingen van 20% tot 10%' werd verlaagd. Een amendement om alle entreeprijzen van 50 dollarcent of minder van de heffing vrij te istellen werd met 213 tegen 200 stemmen verworpen. De COMPO heeft daarop onmiddellijk een on derhoud gevraagd en verkregen met de Financiële Commissie van de Senaat. Bij dit onderhoud is aangedrongen op een grotere belastingverlichting voor de kleine theaters, waarvan er ongeveer 4800 met moeilijkheden te kampen hadden. Meer dan 2300 van deze bioscopen waren gelegen in gemeenten met slechts één enkel theater. Voorts werd er van bedrijfszijde op gewezen, dat zeer vele theaters door de geringe winstmarge niet voldoende konden investeren in noodzakelijke vernieuwingen en verbeteringen, nog afgezien van de noodzaak tot aanpassing aan nieuwe technische ontwikkelingen. Een algehele vrijstelling voor alle entreebewijzen van 50 dollarcent of minder zou voor deze bioscopen een oplossing voor haar finan ciële moeilijkheden betekenen. De Financiële Commissie besloot daarop de Senaat het voorstel te doen de vermakelijkheids- belasting te verlagen van 20% tot 10% en alle plaatsen van 60 dollarcent 2,27) of minder ge heel vrij te stellen. Dit was zelfs meer dan COMPO gevraagd had, aangezien ongeveer 70% van de rond 17.500 bioscopen, die de Verenigde Staten telt, entreeprijzen onder 60 dollarcent heb ben. Zoals in de Verenigde Staten in een dergelijk geval gebruikelijk is hebben de Finanicële Commis sies van het Huis en de Senaat vervolgens ter zake overleg gepleegd en zijn daarbij tot het volgende compromis gekomen: verlaging van de heffing van 20% tot 10% met algehele vrijstelling van plaatsen van 5 dollarcent 1,90) of minder. Het nieuwe tarief is reeds op 1 April daaraan volgend ingegaan. Ten gevolge van de 50 cent clausule zijn volgens officiële schatting ongeveer 9.000 bioscopen geheel vrijgesteld van vermake- lijkheidsbelastingheffing. Dit verrassend hoge aan tal wordt begrijpelijk, indien men zich realiseert, dat de gemiddelde bruto-entreeprijs van de Ameri kaanse bioscopen 47 dollarcent 1,78) bedraagt. In elk geval zullen de Amerikaanse exploitanten er naar schatting 122.200.000,— 463.000.000,— per jaar bij winnen Internationaal congres over ontspanningsfilms voor kinderen en jeugdige personen De commissie, die telken jare het Internationaal Filmfestival van Locarno organiseert, heeft de be - drijfsorganisaties van het filmwezen in de diverse landen uitgenodigd tot bijwoning van een confe rentie over de ontspanningsfilms voor de jeugd, welke van 2 tot 11 Juli a.s. te Locarno zal worden gehouden onder auspiciën van de Unesco. De conferentie zal zich bezig houden met de practische aspecten van de vraagstukken, welke samenhangen met de vertoning, verhuur en pro ductie van ontspanningsfilms voor de jeugd. De Unesco gaat er van uit, dat er voldoende speciaal voor jeugdige personen vervaardigde films en voldoende normale" ontspanningsfilms zijn, die voor vertoning aan een jeugdig publiek kunnen worden aanbevolen. Men voelt daarom behoefte aan het tot stand brengen van een regel matige vertoning van dergelijke films op ruime .schaal. In sommige landen zijn dergelijke plannen reeds in het stadium van uitvoering, maar hebben te kampen met moeilijkheden ingevolge het gebrek aan organisatie op internationaal niveau. In aan merking genomen de landelijke pogingen, welke reeds werden ondernomen, en de belangstelling, welke men allerwegen voor dit onderwerp heeft, acht men internationale organisatie practisch mo gelijk en bereikbaar op een economische basis door een nauwe samenwerking van alle betrokkenen. Met het oog op deze conferentie wordt door het secretariaat van de Unesco een memorandum voorbereid, hetwelk onder meer zal bevatten: 1. Rapporten over de pogingen tot regelmatige vertoningen in de onderscheidene landen, de daar bij gevolgde wijze van verhuur en vertoning, de wijze van selecteren en de economische aspecten;' 2. Een analyse van de verhuursituatie van inter nationaal standpunt bezien. Welke belemmeringen er bestaan: a) bij het aanschaffen van films, welke spe ciaal vervaardigd zijn voor kinderen en jeugdige personen; b) bij het aanschaffen van normale ontspan ningsfilms, die voor kinderen en jeugdige personen aanbevelenswaardig zijn, met in begrip van de films, welke in normale cir culatie zijn en die, welke in vorige jaren vervaardigd zijn en thans uit de normale roulatie zijn; c) met betrekking tot het samenstellen van programma's, waarin alle producerende landen vertegenwoordigd zijn; 3. Een analyse van de situatie van de exploitatie Inzonderheid welke mogelijkheden er zijn om in gewone bioscopen op ruime schaal speciale voor stellingen voor kinderen en jeugdige personen te organiseren;

Officieel Orgaan | 1954 | | pagina 23