Operateurs wedstrijd 1955 Een volledig succes De operateurswedstrijd 1955 de uitslag van de laat ste opgave wordt elders in dit blad gepubliceerd be hoort alweer tot het verleden en wij kunnen zonder over drijving vaststellen, dat deze wedstrijd een volledig succes is geworden. Voor de zes opgaven konden in totaal len hoogste 164 punten worden behaald, te weten voor de eerste opgave 46, voor de tweede 20, voor de derde 30, voor de vierde 8, voor de vijfde 16 en voor de zesde opgave 44. De uitreiking van de hoofdprijzen vond plaats in een vergadering van de Technische Commissie, gehouden op 12 December 1955 waarbij ook de heren W. F. Dubbelde- man en H. J. Zwart als vertegenwoordigers van de Stichting „Instituut voor Opleiding van Technisch Bio scooppersoneel" aanwezig waren. De Voorzitter van de Technische Commissie, de heer I). J. van Leen sprak bij deze gelegenheid de volgende rede uit: „Het is alweer enige jaren geleden, dat de heer E. J. Weier, directeur van het Theater 't Venster in Rotterdam het idee opperde om vanwege de Nederlandsche Bio scoop-Bond een wedstrijd onder het cabinepersoneel te houden. Hij had daarbij het onderhoud van de apparaten, de verzorging van de voorstellingen en de behandeling van de films op het oog. Deze gedachte vond de Tech nische Commissie aantrekkelijk, enerzijds omdat zij daarin een middel zag om verbetering van de prestaties der operateurs te stimuleren, anderzijds omdat zij daarin een kans zag meer waardering voor de technische zijde van het bioscoopbedrijf te vragen en een mogelijkheid om de besten onder de operateurs eens naar voren te halen. Toch bleek het denkbeeld niet uitvoerbaar, omdat er geen deskundigen beschikbaar zijn om een vrij groot aan tal bioscopen gedurende een lange periode nauwkeurig gade te slaan, hetgeen een eerste vereiste zou zijn voor een wedstrijd als door de heer Weier bedoeld. Desondanks liet de Commissie het denkbeeld van de operateurs wedstrijd niet los. De Secretaris, de heer H. W. Hagenberg, deed de suggestie aan de hand een wedstrijd in schriftelijke vorm te houden bijvoorbeeld door middel van het bijhouden van cabinelogboeken. Het plan begon langzamerhand vastere vorm aan te nemen, totdat het ten slotte uitgewerkt werd tot een wedstrijd in het vinden van fouten in een zestal daarvoor speciaal geschreven ver handelingen over de techniek op bioscoopgebied en het verbeteren van die fouten. Er kwamen zes „ronden", elk met drie prijswinnaars. Voor elke oplossing werden punten toegekend en deze punten waren weer beslissend voor de hoofdprijzen. De belangstelling voor de wedstrijd was zodanig, dat er alle reden is om van een groot succes te spreken. Aan de eerste ronde namen deel 247 operateurs. Geleidelijk is het aantal deelnemers gezakt tot 98 bij de laatste ronde, maar ook dit laatste aantal is nog altijd zeer bevredigend te achten. De Technische Commissie is hierover bijzonder ver heugd. Allereerst, omdat het vele werk, dat aan het orga niseren van de wedstrijd met alles wat daarbij te pas komt, de moeite waard is gebleken. Maar ook is nu ge bleken, dat er onder de Nederlandse operateurs velen zijn. die met belangstelling, ik mag wel zeggen met liefde, hun vak uitoefenen. Zo moet het ook zijn. Het film- en bioscoopbedrijf heeft in de samenleving een belangrijke positie veroverd, niet in economisch opzicht, want met andere bedrijfstak ken vergeleken heeft ons bedrijf maar een bescheiden omvang, maar wel op het gebied van ontspanning, ver strooiing, ja cultuur. In het hart van het volk neemt de film een grotere plaats in dan toneel, concert, opera en museum tezamen. Ieder, die in het filmbedrijf in welke functie ook werkt, moet zich er van bewust zijn, dat hij mede verantwoordelijk is voor de uren, die meer dan een millioen mensen wekelijks in onze bioscopen vertoeven. Die uren moeten hoogtepunten zijn in de grauwe sleur van het dagelijks leven. Die uren moeten wat vreugde, wat zonneschijn, wat meer levenswijsheid brengen in de harten van hen. voor wie de saaie tredmolen van werken, zwoegen en zorgen tot het graf doormaalt. Ook de operateurs moeten een deel van deze verant woordelijkheid dragen. Het genot van een goede film wordt bedorven, als de technische verzorging van de voorstelling hapert. Die verzorging eist vakbekwaamheid, plichtsbetrach ting en liefde voor het vak. Celukkig is uit de grote belangstelling voor onze wed strijd gebleken, dat bij vele operateurs de vakbekwaam heid en liefde voor het vak in ruime mate aanwezig zijn. Daarom ben ik dankbaar gestemd jegens allen, die op welke wijze ook aan het welslagen van de wedstrijd heb ben meegewerkt. Dat zijn in de eerste plaats de opera teurs, die aan de wedstrijd hebben deelgenomen. Ik mag wel zeggen, dat zeker de deelnemers, die tot het einde hebben volgehouden, werk van uitstekende kwaliteit heb ben geleverd. Ik wil ook een woord van dank spreken tot de heer L. Claassen, die onder toezicht van de heer Hagenberg de opgaven heeft samengesteld en de inzen dingen heeft verwerkt. En nu kom ik aan het eigenlijke doel van deze bijeen komst en dan richt ik mij eerst tol de heer W. Th. Bek kers, de winnaar van de hoofdprijs. U hebt het geleverd om van de eerste vijf opgaven alle fouten te vinden en goed te verbeteren en ook bij de laatste ronde 41 van het bereikbare maximum van 44 punten te behalen. Werkelijk een schitterend resultaat. Ik overhandig II hierbij de hoofdprijs met mijn hartelijke gelukwensen. De heren H. H. I. Meertens en H. Oosterwijk hebben de Technische Commissie voor een dilemma geplaatst. omdat zij beiden met 156 punten de eindstreep zijn ge passeerd. De Commissie heeft de knoop maar doorgehakt door namelijk de tweede en derde prijs samen te voegen en tussen de heren Meertens en Ooslerwijk te verdelen. Ook de kwaliteit van Uw inzendingen voldeed aan hoge eisen en U hebt daarmede Uw prijzen volkomen verdiend. Ik overhandig U, meneer Meertens, en U, meneer Ooster wijk, Uw prijzen met mijn beste gelukwensen. Nog een punt wil ik even aanroeren. Bij vele deelne mers is de wedstrijd zo in de smaak gevallen, dat zij om een nieuwe wedstrijd hebben gevraagd. Daarop kan ik nog geen antwoord geven. Ik kan slechts zeggen, dat een wedstrijd in de vorm zoals wij thans achter de rug heb ben, voorlopig niet mogelijk is. Of het in een andere vorm wel mogelijk zal zijn? De Technische Commissie 18

Film | 1956 | | pagina 19