"Belasting op vermakelijkheden In memoriam Rotterdam Nederlandse films in het buitenland In zijn toelichting had het Hoofdbestuur gesteld, dat het Bedrijfsbesluit Programmering een gevarieerde samen stelling van de bioscoopprogramma's qua land van her komst bevordert en dat het Besluit ook in 1961 op vlotte en bevredigende wijze heeft gewerkt. De Ledenraad heeft het voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het Hoofd bestuur tot wijziging van artikel 4 van het Reglement van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikanten en Filmproducenten. Deze wijziging houdt in. dat het Bestuur zal bestaan uit tenminste 5 en ten hoogste 9 leden. In de bestaande be paling was het aantal Bestuursleden tot 5 gelimiteerd. Het voorstel is aanhangig gemaakt op verzoek van het Afde lingsbestuur, welk College het gewenst achtte aan het Be stuur uitbreiding te geven. De nieuwe tekst van artikel 4 van het Reglement van de Bedrijfsafdeling Filmfabrikan ten en Filmproducenten sluit nu volkomen aan bij de overige Afdelingsreglementen. Ook dit voorstel van het Hoofdbestuur heeft de Leden raad aangenomen. Bij de rondvraag, waaraan verschillende leden van de Ledenraad hebben deelgenomen, zijn diverse onderwerpen ter sprake gebracht, zoals de financiering en de produktie van Nederlandse films, de moeilijke situatie van het Ne derlandse filmverhuurbedrijf en de actie tegen de hoge vermakelijkheidsbelasting. Het college van Burgemeester en ethouders van Rot terdam is voornemens om binnenkort aan de gemeente raad een voorstel voor te leggen om het tarief van de vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen, dat thans 25 procent bedraagt, te verlagen tot twintig procent. Dat heeft de Rotterdamse wethouder van Financiën, me juffrouw mr J. Zeelenberg, aan de raad medegedeeld tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1962. Door middel van deze verlaging wil men de onbillijk heid wegnemen, die nog steeds bestaat doordat bioscoop voorstellingen vijf procent hoger worden belast dan andere vermakelijkheden. De financiële positie van de gemeente verzet zich niet meer tegen deze verlaging. Op 3 december jl. is plotseling overleden de heer J. C. A. Meischke, directeur van de N.V. Drukkers-, Uitgevers- en Reclamebedrijf „Cloeck en Moedigh" te Amsterdam. De heer Meischke heeft steeds een vooraanstaande plaats ingenomen bij de Nederlandsche Vereeniging van Bio scoopreclame-Exploitanten, waarvan hij in 1940 tot voor zitter werd gekozen. In de jaren 19401945 werd ge noemde Vereeniging door de bezettende macht opgeheven verklaard. De kern van het Bestuur zette zijn werkzaam heden onder leiding van de heer Meischke echter voort en in mei 1945 hervatte de Vereeniging haar werkzaam heden. Zij werd uiteraard heel snel in haar rechten her steld. De heer Meischke bleef Voorzitter tot 1955. In deze periode werden onder zijn leiding talrijke organisatori sche maatregelen genomen, welke de exploitatie van bio scoopreclame in het algemeen op een hoger peil hebben gebracht. De heer Meischke heeft ook daarna zijn krachten aan het welzijn van de Vereeniging gewijd onder andere als voorzitter van de Commissie van Geschillen van de Ver eeniging. Hij was ook voorzitter van de Gemengde Com missie van Geschillen. De heer Meischke was een markante persoonlijkheid, die door zijn stijlvolle en correcte manier van optreden ieders respect afdwong. Zijn heengaan is een zwaar verlies voor het Nederlandse bioscoopreclamebedrijf, voor zijn collega's en voor zijn talrijke vrienden uit de kringen van het bioscoopbedrijf. De crematie heeft op Westerveld in alle stilte plaats gevonden op 6 december jl. De documentaire film „De Lage Landen", die de jonge Nederlandse filmer George Sluizer in opdracht van Shell- Nederland heeft vervaardigd, heeft zich opnieuw lauweren verworven op buitenlandse filmfestivals. Op het film festival te Cork in Ierland, dat begin oktober is gehouden werd aan deze film een eerste prijs (Statue of St. Fin- barr) toegekend in de categorie wetenschappelijke en edu catieve films. Een eervolle vermelding voor ,,De Lage Landen" werd behaald op de elfde internationale week van de toeristische en de folkloristische film, die van 5 tot 12 oktober te Brussel is gehouden. De film is boven dien met succes vertoond op het vijfde internationale filmfestival van San Francisco, dat in de eerste helft van november plaatsvond. In San Francisco is eveneens vertoond de korte film ..Het Huis" van Louis A. van Gasteren. Deze film werd onderscheiden met de eerste prijs in de categorie korte documentaires. „Het Huis" kreeg bovendien een eervolle vermelding op de internationale week van de korte en de documentaire film, die onlangs in Leipzig is gehouden. Voorts is bekendgeworden, dat de Amerikaanse filmpro ducent George K. Arthur „Het Huis" kandidaat wil stel len voor een Oscar, de hoogste onderscheiding, die de Amerikaanse filmwereld kent. Op het internationale festival van didactische en weten schappelijke films te Padua in Italië is een zilveren me daille toegekend aan de film „Autistic Syndrome", ver vaardigd door de heer R. de Groot van de Stichting Film en Wetenschap te Utrecht en dr L. N. J. Kamp, lector in de kinderpsychiatrie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De Nederlandse documentaire „Glas" van Bert Haan stra heeft op het filmfestival van Mexico in de afdeling documentaires de eerste prijs behaald, namelijk de Gou den Azteken. De Nederlandse speelfilm „Fanfare" van Bert Haanstra is in Engeland in vertoning gegaan. De première vond plaats in de Curzon Cinema in het Londense Westend. De Britse pers heeft bij gelegenheid van deze première over „Fanfare" de loftrompet gestoken. Inmiddels is ook de speelfilm „Het Mes" van Fons Rademakers in het Londense Cameo Theatre in première gegaan, hetgeen eveneens lovende kritieken in de Britse pers opriep. 194

Film | 1961 | | pagina 11