Vergadering van de U.I.E.C. Conflict in Belgische bioscoopwereld Fox weer bij M.P.A.A. paling van de conventie zal kunnen wor den uitgelegd als zijnde van toepassing op het vermenigvuldigen of het gebruik van welk cinematografisch werk ook of van andere opnamen van beeld of van beeld en geluid. Men ging er daarbij van uit, dat de theaterfilm geheel buiten de rege ling van het „droit voisin" kan vallen, aangezien de acteur, die aan de vervaar diging van een film medewerkt, weet, dat deze film bestemd is om door middel van vertoningen te worden geëxploiteerd. De Haagse ontwerp-conventie nu vormde het uitgangspunt van de besprekingen op de diplomatieke conferentie te Rome; de definitieve conventie wijkt echter op ver schillende punten aanzienlijk van het Haagse ontwerp af. Ten aanzien van de film is evenwel de regeling, die in Den Haag was ontworpen, gehandhaafd. In ar tikel 19 van de Conventie van Rome is opgenomen, dat de bepalingen van de conventie niet van toepassing zullen zijn op de bijdrage van een kunstenaar, zodra deze erin heeft toegestemd, dat zijn optre den zal worden vastgelegd in een visueel of audiovisueel communicatiemiddel. Dit artikel geeft de filmproducent dus de be voegdheid om alle rechtsbetrekkingen met de filmacteurs per contract te regelen met uitsluiting van het recht op een aandeel in de exploitatie-opbrengsten. In feite komt dit erop neer, dat het „droit vosin" voor het medium film niet is aanvaard, waar mede een gunstige uitzondering is gescha pen. Het is wellicht dienstig om niettemin de voornaamste bepalingen uit de conven tie, die de nabuurrechten van uitvoerende en vertolkende kunstenaars, vervaardigers van grammofoonplaten en omroeporgani saties regelen, hier weer te geven. De Con ventie van Rome erkent dan de volgende rechten: De bevoegdheid van de uitvoerende en vertolkende kunstenaars om te verhinde ren, dat het door hun optreden tot stand gekomen werk zonder hun toestemming wordt verspreid via radio-omroep, grammo foonplaat en dergelijke. Het recht van grammofoonplatenfabri kanten om de directe of indirecte weer gave van hun grammofoonplaten toe te staan of te verbieden. Het recht van omroeporganisaties om onder meer toe te staan of te verbieden de heruitzending van hun programma's, het opnemen van hun programma's, de repro- duktie van zonder hun toestemming ge maakte opnamen van hun programma's of de vertoning voor het publiek van hun televisieprogramma's tegen betaling op plaatsen, die voor het publiek toegankelijk zijn. In de conventie is voorts een regeling opgenomen voor de honorering van de uit voerende of vertolkende kunstenaar en de grammofoonplatenfabrikant voor het geval een grammofoonplaat voor commerciële doeleinden wordt uitgegeven of wordt ge bruikt voor een radio-uitzending of een andere uitvoering in het openbaar. De Internationale Unie van Bioscoop exploitanten (Union Internationale de FExploitation Cinématographique) is op 19 en 20 oktober te Londen bijeengeweest voor een buitengewone ledenvergadering, die onder leiding stond van de heer Ellis Pinkney, die het presidentschap na het overlijden van de heer Edward T. Hinge waarneemt tot de eerstvolgende jaarverga dering in april 1962. De buitengewone le denvergadering van de U.I.E.C. werd bij gewoond door de Voorzitter van de Ne- derlandsche Bioscoop-Bond, de heer Joh. Miedema en door de Bondsdirecteur, de heer J. G. J. Bosman. Tijdens de vergadering is zeer veel aan dacht besteed aan auteursrechtelijke vraag stukken, onder meer op het gebied van de nabuurrechten, de zogenaamde droits voi- sins, dat wil zeggen de rechten van an dere medewerkers dan de auteur zelf. De U.I.E.C. is van mening, dat alle rechten in de contracten tussen producent en mede werkers dienen te worden neergelegd. Er is volgens deze opvatting dus geen plaats meer voor een aanvullende betaling van rechten, zoals bij voorbeeld in ons land het geval is met de muziekauteursrechten. De internationale conferenties hebben tot nu toe over het vraagstuk van de na buurrechten geen definitieve uitspraak ge daan. Verwacht mag worden, dat een be slissing dienaangaande wordt genomen in de auteursrechtconferentie, die in 1965 in Stockholm zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat deze con ferentie de definitieve wijziging van de Berner Conventie, waarin de auteursrech ten zijn geregeld, zal vaststellen. Uiteraard zullen de verschillende bij de Berner Con ventie aangesloten landen nog hun goed keuring moeten hechten aan de nieuwe regeling, zodat mag worden aangenomen, dat de gewijzigde conventie eerst over acht tot tien jaren van kracht zal worden. De gehele filmwereld verzet zich krach tig tegen een betaling van additionele rechten uit de recettes, omdat dit een zeer labiele situatie zou scheppen. Daarom is het belangrijk, dat het film- en bioscoop bedrijf in tegenstelling tot vroeger op de verschillende internationale conferenties is vertegenwoordigd. Op deze conferenties is van de zijde van het film- en bioscoop bedrijf het standpunt ingenomen, dat de film een eenheid is en het filmrecht een onsplitsbaar recht. Voor dit standpunt is op de tot nu toe gehouden internationale conferenties begrip gevonden. In een resolutie, die in de buitengewone ledenvergadering van de U.I.E.C. te Lon den is aangenomen, is het standpunt uit gesproken, dat de muziekauteursrechten evenals alle andere kosten inzake de pro- duktie door de filmproducenten dienen te worden betaald, zodat een heffing op de recettes principieel als onjuist moet wor den bestempeld. Voorts heeft de U.I.E.C. tijdens de Londense bijeenkomst van gedachten ge wisseld over diverse problemen, waarmede het internationale film- en bioscoopbedrijf op het ogenblik wordt geconfronteerd. Daarbij is onder meer gesproken over de situatie met betrekking lot de vermake- lijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen in de verschillende landen. Eens te meer is tijdens de buitenge wone ledenvergadering van de Union In ternationale de 1'Exploitation Cinémato graphique te Londen gebleken, hoe nuttig het is om in internationaal verband de ontwikkelingen, die zich op het gebied van film en bioscoop voordoen, te bespreken en ervaringen uit te wisselen. De Belgische vereniging van bioscoop exploitanten Vereniging van Kinema Bestuurders in België is uit de Hoge Bioscoopraad getreden. Daarmede is een einde gekomen aan de samenwerking tus sen bioscoopexploitanten en filmverhuur ders, die binnen de Hoge Bioscoopraad was tot stand gekomen. De bioscoopexploitan ten zijn tot hun besluit gekomen, nadat was gebleken, dat het onmogelijk was om met de filmverhuurders tot overeenstem ming te komen over de algemene voor waarden voor de verhuur van films. De verhuurders wensten een zodanige rege ling, dat een deel van de aangeboden films buiten de algemene voorwaarden zou val len, zodat deze volkomen vrij zouden kun nen worden verhandeld. De bioscoopexploitanten bleken echter niet tot deze opzet bereid te zijn en acht ten een verdere samenwerking met de or ganisatie van de filmverhuurders in het kader van de Hoge Bioscoopraad onmoge lijk geworden. De exploitanten hebben thans het voornemen opgevat om een be roep op de Belgische regering te doen tot het treffen van maatregelen op het gebied van de filmverhuur. De toestand in het Belgische bioscoop bedrijf is slecht te noemen. In 1961 zijn bijna honderd bioscoopbedrijven gesloten en verwacht wordt, dat ook in het komen de jaar vele exploitanten de uitoefening van hun bedrijf zullen staken. De hoge filmhuren in België en de vermakelijk- heidsbelasting zijn in vele bioscoopbedrij ven niet meer op te brengen. De uittreding van de Belgische bioscoop exploitanten uit de Hoge Bioscoopraad zal pas aan het eind van het volgende jaar van kracht kunnen worden. Tot zolang zullen de werkzaamheden van de Raad op andere gebieden worden voortgezet. De Twentieth Century Fox Corporation heeft zich weer aangesloten bij de Motion Picture Association of America, nadat op 6 juni van dit jaar de filmmaatschappij haar lidmaatschap had beëindigd. Fox bedankte vorig jaar voor het lidmaatschap, omdat men ernstige kritiek had op de M.P.A.A.; de opzegtermijn was op 6 juni verstreken. 202

Film | 1961 | | pagina 19