Prinselijke belangstelling voor de film Bezoek aan Dollywood „Mare liberum" (De vrije zee), de jongste kleurenfilm van Carillon Films N.V. te Rijswijk met een vertonings duur van 28 minuten, gemaakt in opdracht van het mini sterie van Defensie onder regie en naar een scenario van Ted de Wit, heeft op 13 februari j.1. in het Metropole- Tuschinski Theater te 's-Gravenhage op grootse wijze zijn wereldpremière beleefd. Aan deze door de opdrachtgever georganiseerde pre mière werd bijzondere luister bijgezet door de aanwezig heid van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, in zijn kwaliteit van Inspecteur-Generaal der Koninklijke Marine. Voorts waren verscheidene ministers aanwezig, waaronder die van Defensie en Buitenlandse Zaken, als mede talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten, bene vens vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, van de verschillende publiciteitsmedia en natuurlijk van het film bedrijf. Zo groot was de belangstelling, dat de organisatoren zich zelfs in het grote Metropole-Tuschinski Theater ge noodzaakt zagen om op woensdag 14 februari een tweede voorstelling voor genodigden te geven. Na een openingswoord door vice-admiraal A. van Kar- nebeek. die reeds bij voorbaat veel lof toezwaaide aan Ted de Wit en diens medewerkers voor het fraaie werkstuk dat zij hadden afgeleverd, volgde het optreden van de Marinierskapel der Koninklijke Marine met een selectie uit de filmmuziek ..Mare liberum", waaronder de eerste openbare uitvoering van de gelijknamige mars, onder lei ding van de componist, de kapitein-directeur H. C. van Lijnschooten. Hierna werd de film vertoont die een langdurig ap plaus in ontvangst mocht nemen. Het betreft hier een al gemene goodwill-film over de Koninklijke Marine, waarin allereerst, in de vorm van een vlotte montage, een impres sie wordt gegeven van de vele typen schepen, die de Ko ninklijke Marine in gebruik heeft. Vervolgens wordt aan verscheidene oefeningen deelgenomen, waaronder een zeer realistisch verfilmde landingsoefening onder de kust van een tropisch gebied. Bij dit alles is niet vergeten ook de nodige aandacht te schenken aan de bemanning, aan typi sche marinegebruiken, aan de moderne outillage der ver schillende schepen en aan enkele van de vele spectacu laire aspecten, die de krijgsverrichtingen ter zee te bie den hebben. Na afloop van de voorstelling vond in de foyers van het Metropole-Tuschinski Theater een ongedwongen sa menzijn van de genodigden plaats, dat naar marinege- bruik de naam instuif had gekregen. Bij deze gelegen heid werd Ted de Wit aan Z.K.H, de Prins voorgesteld en mocht hij talrijke blijken van waardering voor zijn prestatie in onvangst nemen. Op zaterdag 10 februari j.1. heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard ter gelegenheid van het Konink lijk bezoek aan Amsterdam het filmproduktiebedrijf van Joop Geesink aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam bezocht. Bij de première van de korte film „Mare Liberum", die Carillon Films N.V. te Rijs wijk in opdracht van de Koninklijke Marine heeft gemaakt, raakte Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Bernard in een geanimeerd gesprek met de filmproducent Ted de Wit. De première van „Mare Libe rum" vond op 13 februari plaats in het Metropole-Tuschinski venhage. Theater te 's-Gra- 236

Film | 1962 | | pagina 13