tische gegevens inzake het bezoek aan de Nederlandse bioscopen bestaat er bij vergelijking van zaterdag en zondag bij personen van 16 tot 25 jaar in het algemeen een wat grotere voorkeur voor zaterdag. In Engeland, waar het bioscoopbezoek zich eveneens op het weekeinde toespitst, is de situatie in zoverre afwijkend, dat er een grotere neiging blijkt te zijn om op zondag naar de bioscoop te gaan. Hoewel de bioscopen in Londen op zaterdag en zondag voor een belangrijk deel door de jongeren worden bezocht, is er toch een duidelijk verschil in appreciatie voor de beide dagen. Van de ondervraagden van 16 tot 25 jaar gaat namelijk 25 procent nooit of bijna nooit op zondag naar de bioscoop. Voor zaterdag ligt dat percentage echter aan zienlijk hoger, te weten op 54 procent. De vele ontspan ningsmogelijkheden op zaterdag, met name op zaterdag avond, spelen wat dit betreft kennelijk een grote rol. De oudere, dat wil zeggen minder frequente, bioscoopbezoe kers in Engeland prefereren de zaterdag evenwel aanzienlijk boven de zondag, een verschijnsel, dat in zijn algemeenheid niet voor Nederland opgaat. Het komt ons voor, dat laatst bedoeld verschil tussen beide landen kan worden verklaard uit het speciale karakter van de Engelse zondag. Wat de overige dagen van de week betreft valt op, dat het bioscoop bezoek in Engeland op maandag zijn laagste niveau bereikt. In dit opzicht komt de Engelse situatie met de Nederlandse overeen. Bestedingen Het Engelse onderzoek heeft voorts aangetoond, dat vele bezoekers hun keuze uit de verschillende bioscooprangen laten afhangen van het gezelschap waarin zij vertoeven. Oudere personen prefereren de middelste rangen, met dien verstande, dat personen in de leeftijd van 25 tot 35 jaar die de bioscoop minder frequent bezoeken, een onmis kenbare voorkeur aan de dag leggen voor duurdere plaatsen. Dit laatste wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat juist de betrokken groep, waartoe vooral jonggehuwden behoren, het bioscoopbezoek als een speciale gebeurtenis beschouwt en hieraan uit sociaal oogpunt een zekere waar dering toekent, weshalve de bereidheid groter is meer geld voor een bezoek aan de bioscoop uit te geven. De betekenis van verteringen tijdens de voorstellingen wordt hierdoor gedemonstreerd, dat bijna 60 procent van de Engelse bezoekers dranken pleegt te nemen en bijna 40 procent snoepwaar. Vaste bioscoopdag De F.B.F.M, heeft ook onderzocht in hoeverre er regel matige bioscoopbezoekers zijn, onder regelmatige bezoekers hen te verstaan die iedere week een of meer vaste bezoek- dagen hebben. De vaste bioscoopdag bleek het meest voor te komen bij de jeugdige bezoekers. Meer dan 60 procent van de jongeren uit de groep van 16 tot 25 jaar die ten minste eenmaal per week naar de bioscoop gaan, heeft een zodanige vaste bioscoopdag. Voor de klasse van 35 tot 45 jaar is het percentage slechts 20. Het C.B.S. heeft indertijd in ons land ook een onderzoek ingesteld naar de gewoonte om op een vaste dag naar de bioscoop te gaan, waarbij ons nationale statistiekbureau zich echter heeft los gemaakt van de bezoekfrequentie. Hierdoor oefent de gewoontevorming in de statistiek van het C.B.S. een veel geringere invloed uit en zijn de uitkomsten nauwe lijks vergelijkbaar. Nochtans toont ook het rapport van het C.B.S. aan, dat de tendenz om de bioscoop op een vaste dag te bezoeken bij de jeugd het grootst is. Op donderdag 11 juni is in aanwezigheid van vele genodigden, waar onder de Hoofdbestuurs leden de heren W. Hemelraad en Drs J. A. M. Bouts, Bioscoop De Beyerd te Breda officieel door de Bonds directeur geopend. De bioscoop maakt deel uit van een cultureel cen trum en wordt geëxploi teerd door de heer J. E. F. de Nijs. De foto geeft een indruk van de voor een bioscoop wel iswaar ongewone, maar daarom niet minder at tractieve entree. 264

Film | 1964 | | pagina 14