Filmcontrole Franse exploitanten kennen „Ticket d'Or" toe Festivals Aan het filmfestival van Cannes is dit jaar een nieuw element toegevoegd door de uitreiking van „tickets d'or". De Franse exploitanten hebben tot de in stelling hiervan besloten om meer het accent te leggen op films waaraan niet in de allereerste plaats waarde valt te hechten uit een oogpunt van kunstzinnig heid, doch die, naar mag worden ver wacht, een uitermate talrijk publiek zul len trekken. De toekenning van een zo danige prijs zal ongetwijfeld een extra stimulerend effect hebben. De bedoeling was het „ticket d'or" te verlenen aan een in Frankrijk nog niet vertoonde Franse en een dito buiten landse film. zulks op aanwijzing van de tijdens het festival te Cannes aanwezige Franse bioscoopexploitanten. Van deze opzet is men de eerste maal in zoverre afgeweken, dat de prijs aan twee Franse films is toegekend, waarvan één trouwens reeds met een succesvolle serie vertoningen in Frankrijk was ge start. Ex aequo werden dit jaar bekroond de Franse films „Cent mille dollars au soleil", regie Henri Verneuil, en „Banco a Bangkok pour O.S.S. 117", regie André Hunebelle. De Italiaanse film „Sedotta e abbandonata" van Pietro Germi werd het „ticket d'or" toe gekend in de categorie buitenlandse pro- dukties. Tijdens het internationale filmfesti val van Locarno, dat van 22 juli tot 2 augustus wordt gehouden, zal voor het eerst in zijn bestaan een filmmarkt worden georganiseerd. In twee bioscopen in Locarno kunnen producenten en ver huurders gratis hun films laten pro jecteren. Gedurende de festivaldagen zul len de films permanent van 9.00 uur tot 19.00 uur worden vertoond. In de festi valkrant, die dagelijks uitkomt, zullen de te vertonen films worden vermeld. Aan de festivalkalender kunnen nog worden toegevoegd: TOURS, 25 tot 30 november (docu mentaires) VANCOUVER, 16 tot 25 oktober. Het euvel der filmbeschadigingen en speciaal dat van het zoekraken van start- en eindstukken vormt nog steeds een zorgwekkend probleem. Wij achten het raadzaam hieronder nogmaals een overzicht te geven van de verschillende soor ten beschadigingen, daar het van belang is, dat er ook op het gebied van de aanduiding der diverse schademogelijk- heden een zo groot mogelijke gelijkvormigheid bestaat. Soorten van filmbeschadigingen Perforatieschade Perforatie aangetikt Perforatie ingetikt (beschadigd) Perforatie ingescheurd Perforatie doorgetrokken Perforatie bijgeknipt Beeeldbeschadiging Tandine in de film Kabels in het beeld Omschrijving Randen van de perforatiegaatjes zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de transportrollen vervormd Randen van de perforatiegaatjes zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de trans portrollen licht beschadigd Randen van de perforatie zijn als gevolg van te grote trek door de tanden van de trans portrollen ingescheurd Bij meerdere opeenvolgende perforatiegaatjes is de film tus sen de perforaties doorge- scheurd (doorgetrokken) Beschadigde perforatiegedeelten zijn aan de buitenkant bijge knipt om te voorkomen dat de film in de projector blijft haken Beschadiging van de film door dat de tanden van een der transportrollen naast de perfo ratie hebben gelopen Lijn- of streepvormige bescha diging van de gladde of doffe (emulsie) kant van de film in Dwarse bekrassing Beregening van de film de lengterichting en in het beeldgedeelte Streepvormige krassen over het beeldgedeelte van de film in de breedterichting Vele, meestal dunne, kabeltjes en krassen in diverse richtingen in het filmbeeld; geen door lopende bekabeling Streepvormige onderbroken be kabeling of bekrassing van het beeldgedeelte in verschillende richtingen Lijn- of streepvormige bescha diging over het geluidsspoor Slagkabels Vuil/ olie op de film Geluidsbeschadiging Kabels op het geluid Geluidsspoor ingescheurd Andere beschadigingen of onregelmatigheden Slechte lassen Lassen met plakband! Zwakke lassen door lucht of te diep af krabben. Gaten, krassen, kruisen of andere ondeugdelijke tekens. Bijvoorbeeld door oververhit ting bolstaande of gegolfde film; „knakken" in de film door foutieve behandeling e.d. Ontbrekende filmgedeelten De start en/of uitloopstukken ontbreken; beeldgedeelten (be gin/eind van de acten) ont breken. Het verdient aanbeveling in rapporten aan filmverhuur ders bovengenoemde terminologie aan te houden en boven dien het ontbreken van start en/of eindstukken steeds te melden. Slechte overneemtekens Film vervormd 268

Film | 1964 | | pagina 18