E E E o c o S co Q. LL O O co co co Schone rede bondsvoorzitter Joh. Miedema in Reisbioscoop CD ■5 ■Q CD "O CD CD QC Dames en Heren, Wanneer deze reisbioscoop anno 1900 voor het eerst zijn tent in Arnhem zou hebben op geslagen, zou de Directie naar ik veronderstel de bezoekers als volgt hebben toegesproken: Hooggeëerd Publiek! Het is de Directie van dit theater een grote eer en een voorrecht U allen hartelijk welkom te mogen heten. Zij verheugt er zich over, dat zovele hoge auto riteiten (onder wie de weledel achtbare Heer Burgemeester dezer gemeente) alsmede vele prominente vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde ons theater hebben willen betreden om tegenwoordig te zijn bij de eerste vertoning in Arnhem van 'het wonder der Kinematograaf, de opzienbarende uitvinding van de H.H. A. L. Lumière uit Lyon, door hen betiteld als: 'Edisons Ideaal'. Deze Kinematograaf wordt in ons land Bioskoop genoemd. Ik neem aan, dat het hier aan wezige intelligente publiek de betekenis van dit woord kent, doch ten overvloede moge ik toch opmerken dat bios - leven en skopeo - kijken naar bete kent, zodat hiermede precies wordt weergegeven wat deze uitvinding heeft verwezenlijkt: namelijk 'de levenskijker'. Hoe het precies in zijn werk gaat Welaan, het zijn series fotografische momentopnemin gen die op natuurlijke grootte en zelfs in al haar kleurenpracht met kolossale snelheid worden geprojecteerd, zodat straatto neeltjes, watervallen, stadsge zichten, het komen en gaan van sneltreinen enz. natuurgetrouw worden vertoond. Per minuut worden voor het oog 900 fotografieën voorbijgevoerd. Rijtuigen, omnibussen, equipa ges, elegante voetgangers en mensen uit het volk, alles schijnt te leven, zelfs de rook die een voobijganger uitblaast ziet men opstijgen. Wij zouden hieraan nog wel een hele beschrijving kunnen toe voegen hoe dit alles geschiedt, maar dat zou mij te ver voeren. Zij die zich voor de techniek in het bijzonder interesseren kunnen bij de Directie nadere inlichtingen bekomen. Wij vragen noch wel excuus voor het feit, dat wij de toe gangsprijs met 5 cent hebben moeten verhogen, dit als gevolg van een gemeentelijke verorde ning in deze stad die het ge meentebestuur ook hier een graantje doet meepikken. Men noemt deze heffing een zoge naamde vermakelijkheidsbelas- ting. Ik geloof hierin een symptoom te moeten onder kennen van toekomstige moei lijkheden op dit terrein en ik vrees dan ook, dat de volgende geslachten van Kinematograaf- of bioscoopexploitanten hiervan nog veel plezier zullen beleven. Dames en Heren, Ik zal U thans niet langer in het onzekere laten, want ik zie de spanning reeds duidelijk op Uw gezicht. De Directie heeft kosten nog moeite gespaard om U een rijk internationaal programma aan te bieden en wij hopen, dat U, indien onze voorstelling U bevalt, waaraan wij geen ogen blik twijfelen, onze wonder kine matograaf bij het geëerde Pu bliek van Arnhem en verre om streken zult aanbevelen. Rest mij thans U nog mede te delen, dat de Directie er in ge slaagd is de beroemdste expli cateur van het ogenblik, de heer Rowold, te engageren. Hij zal op onnavolgbare wijze de no dige toelichting op de films geven. Dames en Heren, Ik dank U voor Uw aanwezig heid; de lichten worden gedoofd het orkest zet in; de eerste voor stelling neemt een aanvang. Ik heb gezegd. m 424

Film | 1965 | | pagina 10