BIOGRAFISCHE GEGEVENS York in 1916 door een menigte bewonde raars schreef U: „Everybody knew me, I knew nobody." U bleef de menselijke natuur bestuderen. Ook in zijn ergste dieptepunten. Kort voor de oorlog voelde U intuïtief de gevaren die ons bedreigden, de tragedie die Europa tegemoet ging. Alles wat in U, in al die lange jaren, op de bres gestaan had voor de verdrukte mens, voor sociale rechtvaar digheid al werd zo'n groot woord nooit door U gebruikt voor vrijheid van ieder individu, kwam in opstand. Het resultaat was de film The Great Dictator. Ik weet dat sommigen gezegd hebben dat U in deze film de kern van het fascisme niet uit de doeken hebt gedaan, dat U aan de ideo logische misvattingen meer aandacht had moeten besteden. Ik weet niet en denk niet dat dat Uw bedoeling was. Wat ik wel weet is dat de strijd van de nietige maar ontembare kleine Jood, van de mens die een klein stukje menselijke waardigheid vertegenwoordigde, tegen de machtige maar verfoeilijke dictator, in Amerika bij velen een vonk heeft ontstoken als altijd: een in humor gekleed vonkje in het hart en dat U hierdoor Europa en de wereld een grote dienst bewezen hebt. In dit land dat ook zo zwaar geleden heeft in de oorlog en waar wij de menselijke waardigheid op hoge prijs stellen, willen wij U hier vandaag voor eren met een prijs die de naam draagt van de grote Europeaan Erasmus. Maar niet alleen daarvoor. Het is omdat U er, door Uw gehele oeuvre heen, in geslaagd bent om kinderen te doen begrijpen waar de grote mensen verant woordelijk voor zijn en om volwassenen de reinheid van een kinderlijk gemoed voor ogen te toveren. Het is omdat U ons ge durende tientallen jaren de pathetiek en ontroering hebt doen ondergaan, die alleen een heel grote clown kan overbrengen. Het is omdat U ons hebt bewogen en ons hebt doen lachen zoals geen ander dat in een mensenleeftijd heeft kunnen doen. Mr. Chaplin. Ik ben er trots op met deze prijs hulde te mogen brengen aan de man die in onze herinnering zal blijven leven als hij die na ieder avontuur, na de grote tegenslag of het grote offer, langzaam uit ons gezichtsbeeld verdwijnt, en dan, na een klein schouderophalen, een simpel dans pasje en een zwaai met zijn stokje, de moed heeft om steeds opnieuw te beginnen: Charlie, de eeuwige, vriendelijke, gevoelige, onvernietigbare edelman. Charles Spencer Chaplin werd geboren op 16 april 1889 in Londen als zoon van de variété-komiek Charles Chaplin en de zangeres Hannah (Lily Harley). 1902 Tournee in Europa als lid van London Comedians 1910 met Stan Laurel naar de Verenigde Staten 1912 bij Mack Sennett, producent van de Keystone Comedies 1918 Chaplin Studios opgericht, een eigen organisatie voor de produktie van films. Met Mary Pickford, Douglas Fairbanks en D.W. Griffith stichtte Chaplin later de United Artists Corporation. Stomme films 1914 1915/16 1916/17 Tillie's punctured romance Charlie's new job Charlie the tramp Charlie at the show Carmen The vagabond The fireman The adventures Easy street The count The cure The immigrant 1918 Dog's life 1920 The Kid 1923 The Pilgrim The woman of Paris 1925 The gold rush 1928 The circus Geluidsfilms: 1931 City Lights 1936 Modern Times 1940 The great dictator 1942 Nieuwe versie van The gold rush 1946 Monsieur Verdoux 1952 Limelight 1957 A king in New York Chaplin, die steeds Brits staatsburger bleef, verliet de Verenigde Staten in 1950 uit politieke overwe gingen. Hij woont tegenwoordig in Zwitserland. 459

Film | 1965 | | pagina 46