Het programma werd door in- en outsiders beschouwd als bijzonder goed. De selectie commissie deed een voortreffelijke keus uit het aangeboden filmwerk. Op maandag morgen 14 juni kwamen al velen naar Arnhem om verschillende officiële openingen te kunnen bijwonen. Om half twaalf werd op de Jansplaats door bondsvoorzitter Joh. Miedema de reisbioscoop van het Nederlands Filmmuseum met een humorvolle rede ontsloten. Bij de voorbereidingen van de filmweek zag het er aanvankelijk niet naar uit dat de tent, in verband met parkeerproblemen op de Jansplaats zou kunnen staan. Door de medewerking van enige plaatselijke autoriteiten bleek het echter toch weer mogelijk en kon de ploeg van filmmuseum-directeur J. de Vaal zijn voorstellingenreeks beginnen. Explicateur-cabaretier B. Rowold gaf het publiek het volle pond. Zijn explicatie bracht de bezoekers snel in de juiste sfeer. Opvallend was de belangstelling van de jeugd voor het filmverleden. Na de reisbioscoop werd om drie uur in het Huis der Provinciën door de heer H. J. A. Verberk, lid van het College van Gedeputeerden van de provincie Gelderland de door de Rijksvoorlichtingsdienst ingerichte tentoonstelling 'De Overheid En De Korte Film' geopend. De tentoonstelling is gedurende de week druk bezocht en gaf een knap gedocumenteerd overzicht van de huidige situatie bij de korte film in Nederland en van de rol die de overheid hierbij speelt. Om half vijf opende professor dr. Ph. J. Idenburg in gebouw 'De Coehoorn' de door het Nederlands Filminstituut opgestelde uitstekende tentoonstelling 'De Film In Beeld'. Honderden scholieren zijn er rondgeleid en werden iets meer vertrouwd gemaakt met het medium film. Ook vooraf aan de openingsavond in het Rembrandt- theater ging de eerste persvoorstelling van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in het Luxor Theater, alsmede een gezellige persontmoeting van filmverhuurkantoor Hafbo in de caveau van het Rembrandt. Om kwart over acht echter, na alle activiteit van de middag, was iedereen feestelijk gekleed aanwezig in het Rembrandt. Voor de deuren van het theater opgesteld stond het in gala-uniform geklede tamboer korps der Grenadiers onder leiding van sergeant-majoor tamboer-maïtre Reinders, dat de gasten muzikaal verwelkomde. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, mr. M. Vrolijk en de Burgemeester van Arnhem, Ch. G. Matser voerden het woord, waarna op spectaculaire wijze zeer verrassend de Grenadiers de zaal binnenmarcheerden en welluidend de week tot geopend bliezen. Van regisseur Ralph Nelson werd als openingsfilm 'Once A Thief' getoond (Niemand ontkomt zijn noodlot), met ondermeer Alain Delon en Ann-Margret. Als voorfilm was Boud Smit's 'Dingen die voorbijgaan' gekozen. Vele prominenten woonden de openingsavond bij, onder wie de ambassadeur van Frankrijk, Comte de Crovy-Chanel, de territoriaal militair commandant Kolonel L. P. F. Dorrout Mees, de heer G. van der Wiel, 418

Film | 1965 | | pagina 4