IWw Uwe Majesteit, Koninklijke Hoogheid, Excellenties, Dames en Heren. Ik ben dankbaar hier bij deze belang rijke gelegenheid te zijn uitgenodigd om eer te bewijzen aan twee zeer gevierde kunstenaars. Wanneer men grote mannen prijst, is het de ge woonte meer de aandacht te richten op hun aangeboren gaven dan op hoedanigheden die zij mogelijk ver worven hebben door hun overtuiging of geloof en dus vergeve men mij dat ik mijn aandacht niet wijd aan wat gemeengoed is, namelijk de kunst van Charlie Chaplin en van Ingmar Bergman, maar deze richt op twee aspecten van hun zeer verschillende persoonlijkheden, die ieder die de moeite neemt een weinig dieper dan de oppervlakte door te dringen, wel moet treffen. Ik bedoel onafhanke lijkheid en moed: Het één is een natuurlijk gevolg van het ander. Wij leven in een tijdperk van bijna onbegrijpelijke lichamelijke moed. Over de hele wereld vliegen mannen en vrouwen rond in de lucht of in de ruimte, terwijl ze ten behoeve van de wetenschap of van de televisie zich in allerlei bochten wringen. Mensen met een bezadigd karakter brengen hun weekend door ver van hun kantoor en duiken de lucht in met een uitdrukking van bijna zin nelijke verrukking op het gelaat uitdrukkingen die door de week aan leiding tot ontslag zouden geven en overal treffen wij onverschrokken fotografen aan, die deze routineflirt met de dood vereeuwigen. Fysieke en morele moed gaan echter zelden samen. Er bestaan geen vol maakte helden, netzomin als er ab solute lafaards zijn. Een dergelijke oplossing zou te eenvoudig zijn. Er zijn wel uitzonderingen geweest, zoals Bij de foto's: Links: De heer en mevrouw Dujardin met de heer en mevrouw Polak, de heer en mevrouw Beek en de heer Lammers. Rechts: De echtparen Hagenberg en de Vries met Guus Oster. martelaren die vrijwillig de brand stapel opgingen of zelfs gekruisigd werden voor hun overtuigingen, maar in het algemeen zijn deze twee soorten moed even onverenigbaar als de ele menten. Hoe vaak zagen wij de militaire held, der traditie getrouw onderscheiden voor zijn moed te velde, zich in bochten wringen met beschamende onderdanigheid, en zelfs geheel ver ward wanneer hij kwam te staan voor een beslissing die te maken heeft met moraal of ethiek. In een situatie als bijvoorbeeld tijdens de MacCarthy- verhoren in het leger van Amerika, getuigden de meeste militairen, van aangezicht tot aangezicht staand met de beruchte senator, op zo'n onder danige manier dat het de mensen die behoorden tot een moreel sterker soort, verbaasde en beschaamde ik bedoel natuurlijk de burgers. Het is evenzo de gewoonte dat landen die in grote moeilijkheden verkeren door politieke verwarring, een beroep doen op sommige grote militaire fi guren, reeds half verdwenen in de schaduw en reeds half verlicht door de geschiedenis, om terug te keren uit hun herinneringswereld naar de rauwe werkelijkheid en de teugels van het bestuur op te nemen. Pétain, Hindenburg, Badoglio waren slechts enkele van deze soms tragische soms pathetische zondebokken, van wie de opvattingen over gehoorzaam heid en toewijding een oversimplifi- 463

Film | 1965 | | pagina 50