z U> Z - CtS H en W - De heren Wolff en Hemelraad met het echtpaar Ustinov. O H en - De mensen houden van het welbe hagen dat gemeenschappelijk denken verschaft. Het is niet alleen een kwestie van: meedoen met de buren, maar ook van: dezelfde manier van denken hebben als de buren, en de massa absurde spreekwoorden die een ontwikkelde taal aankleven, vormen een permanent bewijs van deze situ atie: sinds de allervroegste tijden liggen overal verspreid over het land schap van de taaibanaliteiten die veel lijken op berghutten die in de winter een schuilplaats bieden aan de eenzame reiziger tegen de strengheid van het klimaat; clichés kunnen de timide causeur beschermen tegen de gewaagdheid van een nieuwe gedach te. Het is een griezelige overweging dat in onze maatschappij kritiek, gegoten in de vorm van satire, maar heel zelden erin slaagt die algemene in vloed te hebben, waarop men gehoopt had. Ten einde het publiek werkelijk daar te raken waar het pijn doet, moet men een daad stellen die zo ver schrikkelijk onschuldig is als het toe kennen van onderscheidingen aan de Beatles. Meteen sturen allerlei voor malige ontvangers van diezelfde on derscheiding de hunne terug met commentaar, de Farizeeërs waardig. Wat is de reden van dit alles? In de amusementswereld kunnen de Beatles doen en laten wat zij willen, zoals het de rol van een middeleeuwse nar was de heerser de realiteit te doen beseffen door hem te beledigen op humoristische en brutale wijze doch laat deze nar plotseling de koning adviseren over de buitenlandse politiek en hij zou in ongenade vallen. Waarom? Omdat de minister van buitenlandse zaken niet in staat is de nar te vervangen en bijna iedereen voor minister kan spelen. Zelfs andere ministers van buitenlandse zaken hebben dat gedaan. Voor het geval u vindt dat ik een beetje te ver ga en in geval er hier soms ministers van buitenlandse zaken of narren aan wezig zijn zal ik deze stelling iets vriendelijker inkleden door te ver onderstellen dat een minister van bui tenlandse zaken die de plaats van een nar wil innemen, binnen enkele minuten ontmaskerd zou worden behalve wanneer hij buitengewoon begaafd zou zijn terwijl een nar het waarschijnlijk zes maanden tot een jaar zou uithouden voordat iemand zegt: „Heb je opgemerkt hoe buitengewoon intelligent onze buiten landse politiek de laatste tijd gevoerd wordt?" Het is een feit, dat in de zogenaamde vrije landen de niet vastgelegde schei ding van amusement en realiteit even tastbaar is als de grens tussen twee landen. Dit is het gevolg van een zekere mate van overbeschaving, die in de zogenaamde onvrije landen nimmer bereikt is. In de zogenaamde onvrije landen wordt de humorist zo ernstig genomen, dat het waarschijnlijk waar is, wan neer men zegt, dat de laatste oorlog op het zelfde moment onvermijdelijk werd, toen de eerste Duitse komiek werd aangehouden, omdat hij een grapje maakte over Goerings afme tingen het was dus op dat ogen blik duidelijk dat de nazimachine op zettelijk zonder veiligheidskleppen was geconstrueerd. De eindeloze zelfbeschuldigingen van de Sowjet-artiesten zouden nauwelijks nodig geweest zijn, indien de relatieve betekenis van de kunstenaar in hun maatschappij zo gering was als in het Westen. In de zogenaamde onvrije staten, dames en heren, maakt men de vlei ende vergissing de kunstenaar ernstig te nemen en hem te beschouwen als van mogelijke invloed op de gewone man. Tot voor kort zijn de zogenaamde vrije staten nimmer schuldig geweest aan zo'n plompe misrekening. Sinds echter zowel de zogenaamde vrije wereld als de z.g. onvrije wereld zich bezighouden met de ergerlijke zaak der coëxistentie, een stand van zaken veroorzaakt door het feit, dat beiden over de Bom beschikken omdat bij de verdeling van Duitsland de Duitse geleerden mede verdeeld werden zijn ze nu tamelijk aar zelend bezig elkaar in zoverre te imiteren dat, terwijl de Russen voor zichtig een kunstmatig wedstrijdele ment invoeren in hun produktie, daar bij voorgevend dat zulks volgens Lenins oorspronkelijke plan geschiedt, president Johnson dan plotseling in strijd met de democratische tradities besluit om een culturele manifestatie op het Witte Huis te houden. Na tuurlijk kon hij niet weten dat een van zijn gasten het spel niet volgens de eeuwenoude regels mee zou spelen. Deze gast, een vooraanstaand dichter, nam de gelegenheid te baat zijn uit nodiging te beantwoorden in proza, in vastberaden en bijtend proza bo vendien. De hemel moge weten, wat hem op dat dwaze ogenblik bezielde hetzelfde ogenblik waarop de nar bij zijn koning in ongenade viel, omdat hij een ernstige opmerking plaatste, waar toe zijn intelligentie zo niet zijn positie hem aanzette wellicht vroeg hij zich af of fundamentele menselijke redelijkheid niet werd geofferd op het altaar van de onvervalste techniek wellicht was hij, zoals wij allen, be reid te aanvaarden dat sommige on plezierige handelingen nodig zijn, maar verborgen blijven, omdat mili taire en staatsgeheimen niet voor allen 46S

Film | 1965 | | pagina 52