Feestelijk erediner zal in Nederlandse filmgeschiedenis worden vermeld Uitreiking Zilveren Rozen hoogtepunt Charles Chaplin bewondert de Zilveren Roos die de heer C. S. Roem hem zojuist heeft uitgereikt. Via de lange rode loper op de buitentrap van het Amstel Hotel arriveerden de gasten in de met bloemen opgemaakte hall waar de leden van het Hoofdbestuur en de Bondsdirecteur hen verwel komden. Het aperitief werd in een zaal met uitzicht op de Amstel in de westelijke vleugel van het hotel gebruikt. De echtparen Chaplin en Ustinov mengden zich genoeglijk onder de gasten en ook de Prins trof vele bekenden in het gezelschap met wie hij in gesprek raakte. Het diner verliep voor treffelijk en in de beste stemming. Aan de hoofdtafel in het midden van de grote eetzaal zaten de Prins, de heer en mevrouw Chaplin, de heer en mevrouw Ustinov, mevrouw Uges en de heer Roem. Eromheen gegroepeerd stonden tien ander ronde tafels voor de overige gasten en gastheren. Om kwart voor tien werd het diner onderbroken voor de uitreiking van de Zilveren Rozen. Vice-voorzitter de heer C. S. Roem stond op en hield een korte rede waarin hij uitdrukte dat allen die op welke wijze dan ook met het film- en bioscoopbedrijf te maken hebben het als een eer beschouwen dat de Erasmusprijs aan twee film kunstenaars is toegekend. Als uiting van vreugde en als blijk van erkenning voor de zeer bijzondere prestaties op het gebied van de filmkunst heeft het Hoofdbestuur besloten de Erasmusprijs-winnaars tevens de Zilveren Rozen toe te kennen. De heer Roem las de inscripties voor die in de rozen zijn aangebracht: Voor Charles Chaplin luidt deze: „Toegekend door de Nederlandsche Bioscoop-Bond aan Mr. Charles Spencer Chaplin wegens zijn universeel filmkunstenaarschap". In de roos van Ingmar Bergman staat: „Toegekend door de Nederlandsche Bioscoop-Bond aan Mr. Ingmar Bergman wegens zijn verdiensten als vernieuwer van de filmkunst". De rozen werden aan de heren Chaplin en Fant overhandigd. Aan de hoofdtafel bekeken de Prins en mevrouw Chaplin om beurten het fraaie voorwerp en Chaplin bleek zichtbaar ontroerd met de onderscheiding. In een kort dankwoord vertelde

Film | 1965 | | pagina 55